Igen en kamp hvor vi ikke fylder bænken ud og endda har 2 målmænd på bænken. Immervæk en cup kamp det her der skal afgøres idag og hvor vi kan risikere at skulle ud i 120 min.
Jeg fatter ikke hvorfor man ikke fylder bænken ud med folk fra akademiet uanset om man planlægger at de ikke skal spille i og med alene en bænkplads vil betyde utroligt meget hvis man er akademi spiller og endda også kan betyde en smule senere hen hvis den enkelte spiller skulle blive solgt al den stund spillere der (på papiret) har været tæt på 1. holdet selv sagt vil anses for at have en større markedsværdig end hvis ikke man har haft et sniff af 1. holds bold.
Kan ikke finde på en eneste holdbar forklaring ved ikke at fylde bænken ud udover måske et eller andet signal fra Amorim til ledelsen om at mangle spillere, som i sig selv også vil være mærkeligt på denne tid af sæsonen meget langt til sommer vinduet.
Garnacho med et knock og Maz tilsyneladende heller ikke på 100% - vi er i den grad på pumperne og specielt hvis vi skal ud i 120 min. bold.
Men skal blive spændende med Eriksen og Zirkzee som 10´ere hvilket tweak der bliver fyret af idag, Tænker at Dalot med hans inverted force skal kombinere med Eriksen og Bruno, men skal blive spændende om Amorim har fundet en vej til at udspille Silva som han udspillede McKenna sidst. Igen en eller anden form for diamant formation på midtbanen som sidst?