Snak

Mere indhold efter annoncen
@TUW
Ja jeg tror faktisk også hellere jeg vil sælge Garnacho end Dalot. Alsidigheden, kontinuiteten, kontrakten og det faktum at der ingen støj er omkring Dalot vægter jeg højere end Garnachos potentiale som nok alligevel er lavere i dette system end det var under Ten Hag. Skulle man sælge ham til sommer er det dog meget nødvendigt at hans profil erstattes for han er fortsat den eneste konstante trussel man har som vi ved altid kommer i farlige situationer.

Du nævner Cunha og jeg er enig i den profil men jeg er ikke sikker på spilleren. Ideelt set finder man jo den næste Cunha udenfor PL der ikke koster det samme som ham men jeg kan bedre lide Eze til Amorims system selvom alderen lige er et par år for høj måske hvis man vil have en “PL proven” erstatning.
Manchester United Brøndby IF
Min største bekymring på søndag er ikke Arsenal og en for os ligegyldig kamp hvis man ser bort fra at vi er på hjemmebane og møder med Gunners altid har noget rivaliserende og historisk over sig.

Min største bekymring er hvis Amorim fortsætter ud af samme rille og laver en ETH og for alt i verden forsøger at vinde kampen uden at se fremad og specielt til torsdagens kamp der selvsagt er langt vigtigere end Arsenal kampen.

Der SKAL simpelthen spares spillere på søndag også selvom vi skulle få tæsk mod Arsenal. Så må man tage de medie tæsk der skulle kommer efter et stort nederlag med the Kids hvor man sparer 1. holdet til torsdagens kamp.

Det er simpelthen bydende nødvendigt at Amorim begynder at spænde hjelmen og tænke lidt udover blot den næste kamp og vi må ikke være i en situation hvor vi ryger ud til Sociedad fordi Amorim er fortsat med at køre de få mark spillere vi har på 1. holdet i sænk i en endnu forventelig hård Pr. L kamp på søndag. For vi skal bruge dem med fuld energi og intensitet i hele kampen på torsdag og ikke de vanlige 60-70 minutter vi har set på det seneste ved at manageren ikke synes han vil bruge et af landets bedste akademier som aflastning sidst i kampene.

Uanset at Amorim tilsyneladende ikke må have de store tanker om niveauet på akademiet når han ikke ønsker at give dem minutter, så handler det om Sociedad som næste kamp og ikke Arsenal.

Og derfor bør han stille med alt andet end de fleste 1. holds spillere på søndag og ellers så vil et eventuelt nederlag på torsdag grundet skader og/eller træthed udelukkende være på Amorims skuldre - det er jeg bare nødt til at sige.

Hvis ikke han vil stille med akademi spillerne så stil med Old Boys holdet. Det er simpelt trup management vi snakker om og som Amorim ikke har imponeret i indtil nu imo.
Deebo: Eze passer også på den profil jeg snakker om. En spiller der er bedst centralt som hængende angriber :) Jeg kunne også godt se en Kudus i den rolle omend han på papiret er mere wing. Jeg synes bare at han er bedst centralt i banen, og er i øvrigt meget direkte i sit spil. Men han er nok også for dyr.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Han er jo blevet spurgt om meningen ved ikke at spille ungdomsspillerne af Laurie Whitwell

Amorim svarede at det er med fokus på dem og deres udvikling og så tænker han meget over hvem man evt. skal "skifte" ind i løbet af en kamp???

ja det sagde han sku
Vi får nok en blanding af et akademi hold, og så reserver fra førsteholdet samt enkelte startere som eksempelvis Bruno. Jeg mener det er oplagt at starte med Chido og Heaven imod Arsenal, de vil sikkert også gerne gøre det godt imod deres gamle klub. Problemet er som jeg ser det blandt andet wingbacks hvor vi ikke har så mange muligheder for at rotere.

Men ellers er jeg helt enig i at prioritere Sociedad-kampen klart højest.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg håber start opstilling imorgen bliver noget i denne her retning:

Onana
Lindelof - De Ligt - Heaven
Dalot - Casemiro - Collyer - Amass
Eriksen - Bruno
Chido

Så må det være muligt at stille med en fuld bænk for en gang skyld. Er Maguire/Ugarte ikke endnu på 100% så ville jeg ikke engang have dem på bænken, men få Kukonki og Kone ind i stedet for. Kunne også være fedt at se J. Fletcher på bænken, men det ved vi jo godt ikke kommer til at ske.
"Amorim svarede at det er med fokus på dem og deres udvikling og så tænker han meget over hvem man evt. skal "skifte" ind i løbet af en kamp???"

Dane, tror du ikke det kan ha´ at gøre med hvad jeg skrev forleden?
Altså at det er en prioritet ikke at lade de unge få negative tanker om holdet for tidligt. Hvad jo også kan ske, hvis man kommer ind i en håbløs forestilling den unge ikke kan ændre.

På en anden note og ikke fordi det er vigtigt, da meningen er klar nok.
Men jeg studsede over "sku".
Rette stavemåde er "sgu". Det er den fordi oprindelsen af udtrykket er "ved gud" via "sågu".
Det helt aparte ved det ord er at mens "ved gud" alle dage har været accepteret af alle, så har sgu i mange år været et ugleset bandeord.
Selvfølgelig noget sludder.
@TUW
Ja jeg håber man kigger på en spiller der er vant til at spille centralt hvor pladsen er mindre og der skal orienteres hele tiden men samtidig kan meget af det en kantspiller kan med driblinger og fart. Der er Eze i hvert fald prototypen, men tror faktisk at der er en del af sådanne spillere rundt omkring i de store ligaer. Kudus jo, han er lidt ligesom Amad synes jeg men han er på en lang kontrakt og nok derfor for dyr. Det kan Eze selvfølgelig også være.

Lidt interessant så er der jo begyndt at komme en del rygter omkring Mateta hos netop Palace. Det startede med at være The Sun der bragte den hvilket jo er ret eh whatever, men siden har Simon Stone kørt den som i hvert fald tidligere var the go to guy for United mens også franske medier har kørt den og Lequipe nævner £40m som Palace´ pris. Han har udløb i 2026 så det bør være en spiller der kan hentes for mindre og så har han en alder hvor det er lige på grænsen da han er 28 år til sommer men omvendt er det en god alder ift. Højlund.

Man forstår godt hvorfor han kunne være interessant med den fysik og power han har, men jeg synes der er lidt Fellaini over det hvis det er sådan en spiller man går efter. Man skal jo helst gå væk fra de lange bolde op på en targetman imo i stedet for at finde en 9´er der kan det. Han er jo stadig hurtig, så han kan selvfølgelig en masse andet, men jeg tog nu som sagt Eze i stedet hos Palace medmindre de stadig kræver en kæmpe pris for ham med 2 år tilbage på kontrakten. Wharton bliver man også jævnligt kædet sammen med men han har ikke rigtig bygget på sin vanvittige debutsæson og har haft en stor skade.

If Man United make Cunha/Mateta their new strikeforce, it´ll mean no worries for the rest of their days. :D
Manchester United Brøndby IF
@Fynbo:
Det er den fordi oprindelsen af udtrykket er "ved gud" via "sågu".

Det er lidt OT i denne tråd, men sgu er en sammentrækning at "så gud". Det var oprindeligt et bandeord, fordi det bryder med det 2. bud Bibelen.
Deebo: Jeg kan måske se fidusen i Mateta, hvis man samtidig henter Eze, og Palace giver noget mængde rabat ;)

Jeg så dog helst at vi henter Osimhen eller Vlahovic til spidsangriber positionen.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce