Snak

Mere indhold efter annoncen
Manchester United rank second of all Premier League clubs in terms of minutes given to teenage players in 2024/25.

Spurs - 2,839 (7 players)
Manchester Utd - 2,129 (5 players)
Bournemouth - 1,692 (3 players)
Southampton - 1,566 (2 players)
Arsenal - 1,367 (2 players)
Brighton - 1,279 (2 players)


Troede faktisk man ville ligge noget lavere med de lange skadespauser Yoro og Mainoo har haft denne sæson. Havde de været fitte havde man vist nok for andet år i træk været en ret suveræn 1´er i den disciplin.

At det netop er Spurs og United der ligger så højt viser jo også meget godt at der er en grund til at de to klubber har haft det så svært. Det er specielt skader i Spurs tilfælde, mens United jo er det her mærkelige sted hvor de erfarne spillere bare ikke er bedre hvorfor man har været nødsaget til at bruge en masse unge spillere der i en velfungerende klub og trup havde haft bedre og mere erfarne spillere at læne sig op ad.

Som det ser ud lige nu bliver man endda kun yngre til næste sæson, så jeg håber sgu at man prøver at kigge på spillere i den alder som Maz og De Ligt var i da de blev hentet. Det irriterer mig stadig at Mainoo og Garnacho har været så nødvendige de sidste to sæsoner fordi Rashford, Sancho, Antony, Casemiro, Mount osv. ikke har levet bare en smule op til deres løn og det kommer fra en akademi fanatiker. Nu var det samme potentielt sket med Heaven fordi Shaw og Martinez ikke kan holde sig skadesfri.
Manchester United Brøndby IF
@Goddag
Lyder sgu trist hvis en så dygtig mand vælger pengene i en Saudi klub der ikke en gang er i den bedste række. Som skrevet tidligere så tror jeg Uniteds sportslige ledelse er på plads med Vivells fastansættelse men kunne måske betyde at spillere som Wharton og Eze er mere tilbøjelige til at lytte på tilbud selvom jeg ikke rigtigt tror på United med nogle af dem. Eze kan jeg rigtigt godt lide tanken om i Amorims system.
Manchester United Brøndby IF
Hedengran
Bevares, så kan det vel være han ryger for 40 :)

Mht listen af angribere.
Jeg tror ikke, man prioriterer at bruge en stor del af budgettet på angriberpositionen. Selvfølgelig afhængig af, hvor meget der er til rådighed, og hvem man kan få solgt. Det virker bare til, at der er mange andre pladser, der trænger til at blive styrket først, også hvis man kigger på afgangen af trupspillere som Lindeløf, Evans og Eriksen.


Hvor jeg dog savner en mand som AWB, til dels De Gea, og herinde elsker man bare Dalot og Onana den mest talentløse Portugiser i Manchester United, men hver sin lyst, og nå ja det jo jer der er eksperterne
Så klog er jeg jo ikke men har da en del erfaring og så min første PL Kamp i 1979, som også tipskamp i DK Chelsea-Liverpool..
Deebo

Romano har også bekræftet den nu..
synd med en efter sigende dygtig mand..
tror nu altid ineos er villige til oprustning hvis rette person er der. Men man er måske mere tilbageholdende og lærer af ashworth.. too many cooks 🙂
Men det bliver spændende om det har en indvirkning på palace. Tror netop modsat fordi Freedman trods alt har noget relation til United.

Det er virkelig synd han træffer det valg!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
men mener at National Football Museum ligger i Manchester der måske godt kunne være noget for alle aldre hvis man er fodboldinteresseret udover United selvom der sikkert også er spændende ting fra United derinde.


@Hastemand: Deebo husker rigtigt med National Football Museum, som, jeg synes, er et besøg værd. Der er både lidt for unge og gamle, og I kan få taget et billede sammen med Premier League-pokalen osv.

Jeg synes også, at det var meget sjovt at være i Classic Football Shirts-shoppen. Stone Roses og andet britisk musik i højttalerne og sjove gamle trøjer (en masse United), men man skal nok lige agere impulskontrol på vegne af den ni-årige, for en del er dem er hamrende dyre.

Der ligger også et ret interessant Science og Industry Museum, som blandt andet har en del sjove artefakter for den industrielle revolution og beskriver den meget fint. Her er der nok brug for lidt mindre impulskontrol på vegne af den niårige, for man skal måske lige være lidt ældre, før det er sjovt.

Hvis man er til autografer, så kan man jo enten gøre det før eller efter kampen. Jeg ville selv prøve efter kampen, hvor spillerne er lidt hurtigere ude, men hvis man skal have held med det, er det nok klart bedst efter en god præstation. Hvis man forsøger før, skal man være meget tidligt ved OT, og det kan godt blive lidt kedeligt, tænker jeg.

Det bliver også omtalt her i rejseguiden på oldtrafford.dk https://oldtrafford.dk/rejseguide/.

I Liverpool ville jeg klart besøge Beatles museet, men jeg ved ikke helt med en niårig her.

https://www.beatlesstory.com/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=google_business

I det hele taget er det ombyggede havneområde ret fint, synes jeg.

Rigtig god tur og fedt med flere kampe, herunder EL, hvor der godt kunne blive rigtigt meget tryk på. Hvor skal I sidde?
Mikki,

“Talentløse portugiser”. Jeg håber ikke, at du omtaler Bruno, vores kaptajn, her. Han har været vores klart vigtigste spiller flere sæsoner i træk. Uden ham vil jeg våge den påstand, at vi havde stået uden trofæer, europæisk og spillet med om nedrykningen. Han er ligaens bedste playmaker med afstand, hvilket tallene også vidner om (målinvolveringer, chancegivende afleveringer mv). Jeg vil gå så langt at sige, at han er verdens bedste playmaker, hvis du kigger på holdet omkring ham. Han er stabil, aldrig skadet og en kæmpe leder. Jeg vil ikke bytte Bruno for nogen anden spiller.

Han kæmper for klubben trods en inkompetent ledelse gennem årtier og flere trænerskift i hans forholdsvis korte periode. Bruno går over i historienbøgerne, og jeg synes du skal læse hans brev til klubbens fans fra 2024. Af al den elendighed der er i klubben skal intet sættes på Brunos indstilling og præstationer sæson efter sæson selvom tingene til tider har været ved at falde samme om ørene på ham.

MAGNIFICOOOO

GGMU

Manchester United
"ligaens bedste playmaker".....
Hahhahaha! Jeg dør! UnitedTreble1999, du er fantastisk!
Bruno er ikke en dårlig spiller, slet slet ikke. Men han ville ikke starte inde hos hverken Liverpool, Arsenal, Newcastle, Nottingham, Brighton eller Chelsea.. Måske Man. City fordi de leder efter et eller andet for tiden.
Nu kender jeg en del Manchester United fans - og er der noget de alle altid har været enige om, så er det at Bruno´s indstilling i mange sæsoner, på banen, har været opgivende og håbløs - han er bare lad at se på, grædende og tryglende.... At han er jeres bedste spiller lige nu, fortæller jo meget godt hvorfor I ligger nummer 13.
Så topper du den med at snakke videre om at han måske endda er verdens bedste! - Forestiller du dig at han er bedre end Bellingham, Wirts, Ødegaard, Cole Palmer, Musiala, Dominik Szoboszlai, Hakan Çalhanoğlu... osv..
Vi vil have 16 hold i Superligaen. Alt andet er Københavneri.... Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mudryk: Jeg er ret sikker på at han ville starte i de fleste af de klubber du nævner. Når Bruno gør det helt fantastisk i en klub som er i krise, så tænk hvad han kunne præstere for en klub hvor det kørte som smurt! Bruno ER verdensklasse.

Jalousi er en grim ting.

Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ham Mikki hader Dalot over alt i verden, nok fordi jeg godt kan lide ham, så det er helt sikkert ham han taler om og ikke Bruno. Kan vi så lukke den ned i stedet for at lade 3 forskellige trolls køre løs?
Manchester United Brøndby IF
Annonce