Det er egentlig ikke meget anderledes med Bruno end det er med andre spillere på holdet udover det selvfølgelig er vigtigt at få det optimale ud af holdets bedste spiller. Men Amorim har fundet den rolle der passer bedst til Brunos skills i hans system, og det er ikke i 10´er rollen.
10´er rollen kræver stærke drible skills, kan vende med en modstander i ryggen udover intens løb, godt pres spil, kreativitet og overblik som Bruno dog har. Men det er en samlet pakke for en 10´er der bedst matcher Amad, hvorfor jeg tror Amorim ser Amad som den bedste 10´er vi har i truppen pt.
Brunos stats når han er startet som 8´er (12 kampe) er:
11 progessive passes pr./90 og 7.45 passes på den sidste tredjedel/90, hvilket vil placere ham i top 1% af samtlige midtbane spillere over de 5 største ligaer i Europa.
Øvrige stats/90 når Bruno er startet som 8´er:
76 passes, 77,29% accuracy, 2,36 tackles og 7 ball recoveries
Alle tal der er Brunos bedste i en United trøje.
Det er sådan set bare stats gengivet fra video´en med StatmanDave, hvor Brunos overall stats ses 4 min inde i videoen.
Hans spil i 8´er rollen er centralt i opbygningen nedefra med korte pasninger indtil der er huller/rum længere oppe på banen. Hermed undgår han samme pres som en 10´er har der kan forvente en mand i ryggen hver gang han får en pasning nedefra og som ikke er Brunos styrke.
Som Amorim udtalte for lang tid siden så er Bruno bedst med fronten til mål og ikke omvendt. Og fra en 8´er position kan han diktere spillet i alle faser af spillet uden at hans svagheder udstilles og til gengæld spilles han til hans styrker.
På den sidste tredjedel der kan han både med lange og korte afleveringer fodre WBs og 10´erne også selvom vi i den grad har manglet de rette profiler i netop de roller. Og selvfølgelig selv være en trussel omkring feltet.
Han skaber knap 3 chancer pr. kamp når han er startet som 8´er hvilket er endnu mere imponerende i forhold til den dybe rolle han ellers har, men fortæller også om hvilken spiller Bruno er og hvorfor han er en større gevinst for os end eks. en Hjulmand var i selvsamme rolle i samme system under Amorims Sporting.
Havde vi en bedre bold spillende 6´er end Ugarte ved siden af så ville "chance" byrden og spillet kunne fordeles bedre i stedet for rigtig meget er centreret om Bruno. Og det samme kunne siges om WBs og 10´erne, selvom vi i Dorgu endelig har fået en WB og at Amorims tweaks med Garnacho/Zirkzee i deres designede 10´er roller også efterhånden virker til at være optimeret i forhold til deres begrænsninger og styrker.
Win % forf Bruno under Amorim:
Starter som 10´er (11 kampe): 27.27%
Starter som 8´er: (12 kampe): 66.67%
Det er dejligt vi har Bruno i 8´er rollen til at skabe vores spil, chancer og vores mål, men vi skulle gerne på sigt fordele både spillet og chancerne på langt flere spillere og de første tegn henimod det sker kommer forhåbentlig til sommer når der er hentet flere spillere ind der passer til de profiler der matcher Amorims system.