Snak

Mere indhold efter annoncen
Bottle

Nej, jeg ser heller ikke nødvendigheden af 2 nye nu til midtbanen.
Med Collyer og Ugarte må det defensive være rimeligt dækket ind.
Casemiro bliver måske kontrakten ud og så er den del i hvert fald personalemæssigt dækket ind.
Eriksen er fortid til sommer og gælder det også Fernandes, ja så er det en anden snak. For så er kun Amad og Zirkzee relevante på den offensive del af midtbanen.

I min optik kan vi have den bedste 9´er i verden, uden den store effekt, hvis ikke kuglen føres pålideligt frem.
Det kunne Carrick, som du skriver. Eriksen har haft sine momenter, men siden Carrick er den efter min mening vigtigste plads på holdet blevet overset, ja forsømt.

ETH prøvede med De Jong, men uden held. Spørgsmålet er nok også om ikke en med bedre pasningsspil (mener penetrerende pasninger) er at foretrække. De Jong er jo mere en løbe/kombinationsspiller og som Deebo rigtigt nævner, er bolden altid hurtigere end selv den hurtigste spiller.

Det synes klart at Amorim, som ETH, ønsker at spille frem gennem midten og så er den 8´er bare så velkommen, hvem han så måtte være.

I bagklogskabens lys mener jeg også at man skulle ha´ hentet Morten Hjulmand i stedet for Ugarte. Danskeren havde formentlig været en my billigere og han er udover konstant arbejdende også bedre med kuglen end uruguayeren. Den ged er dog barberet og så må vi sgu finde boldspilleren med overblikket i stedet.
@Fynboen

Ja jeg tror også at havde man valgt Hjulmand, men måske i stedet for Zirkzee, var det ikke nødvendigvis sikkert at ETH var blevet fyret på nuværende tidspunkt. (Tror han ville være gone efter sommer anyway).

Jeg forstår godt man prioriterede en angriber, men at man prioriterede en der ikke er 9´er var kontraintuitivt.
Som du også rigtigt nok skriver, hvis ikke motorrummet er fintunet virker en flot køler figur forrest omsonst.

Men gad vide om Hjulmand kunne være en løsning til sommer, eller om han er for dyr, eller man måske foretrækker en med lidt mere flair?
Alle Hjulmands kvaliteter til trods, er han jo ikke den spiller med overblikket, som i hvert fald jeg efterlyser.
Kommer han, må Ugarte skulle sælges og den tror jeg ikke rigtigt på.

Når jeg fremhæver den dybe midtbanespiller, normalt 6´eren, som holdets vigtigste spiller, er det jo fordi den plads rummer de fleste variabler og dermed muligheder.
Men løsningen kan jo være en 8´er, der evner at spille 6´eren også, når vi har kuglen. Det kræver så lidt fleksibilitet hos den, der defensivt er 6´eren.
Var forrige sommer hooked på MacAllister, men han ville desværre til Pool.
Han syntes ellers oplagt i rollen, da han også magter de længere pasninger.

Har intet overblik over hvad der findes derude, så man må håbe at klubben har bedre indsigt og scouts er velinformerede om hvad man skal lede efter.
Ville være genialt om man kunne hente en mere eller mindre ukendt sydamerikaner før vedkommende bliver for dyr.
Og samtidigt få Casemiro til at forstå at det nu er tid til en retrætepost i Saudi.
Fynbo: Nu er der også den mulighed at Bruno spiller som den ene 6´er. Det vil så give mulighed for Zirkzee og Garnacho på 10´erne. Jeg synes helt klart at det sted vi er svagest besat er 9´eren. Ikke fordi jeg ikke tror på Højlund, men alternativet til Højlund er lige nu Chido på 17 år.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@Fynbo
Har tidligere set man har været kædet sammen med Angelo Stiller hos Stuttgart som skulle være den type du søger så vidt jeg forstår. Har dog aldrig set ham spille, men en at holde øje med måske. Er hans talent bare halvt så stor som hans næse, så er det bare om at hente ham :)

Ville ikke gøre noget med en ny venstrebenet midtbanespiller tænker jeg. Ederson hos Atalanta er også en der tidligere er linket til og de få gange jeg har set ham ligner han lidt Fred men med lidt mere flair.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes nu motorrummet i form af Ugarte og Bruno er ganske fint nu her - det er WBs og 10´er der skal gøres noget ved og som der allerede er blevet gjort noget ved i Dorgu som den ene af de 2 WBs.

På 10´erne er det ikke rigtig optimalt med Zirkzee og Garnacho der ikke har hele den 10´er pakke som Amorim søger og kan heller ikke se det er optimalt med at køre næste sæson igennem med 75-80% Dalot og 20-25% Amad på HWB. Amad er en fin 10´er option ikke bare nu, men også fremtiden hvilket hans stats også viser hvis man ser i seneste Muppetiers der gennemgår højre IF/10´er options.

https://www.youtube.com/watch?v=yp4pkYzGSDo

(Iøvrigt får vi at se Cherki in action i kampene mod Lyon og om han kunne være en option på 10´eren. Han har i hvertfald imponerende stats).

Bruno er der selvfølgelig ikke for evigt og man kan nok også fintune hans rolle på sigt, men han spiller jo alle kampe så for mit vedkommende så ville jeg egentlig blot se hvad en Kone´ eller andre på akademiet kan på 8´eren, som en mulig fremtidig løsning her. Vil være fint at sluse Kone´ ind med minutter hist og her næste sæson når vi har en 8´er i Bruno der aldrig bliver skadet og kræver meget lidt for at restituere. Som profil matcher Kone´ i hvertfald på det som Amorim søger i sin 8´er.

Ugarte på 6´eren har dog vist sig at skulle spares i kampe og derfor ville det give fin mening at investere i en mere boldfast, progressiv ung 6´er da jeg ser Collyer som rotations spiller og ikke god nok på bolden til hvad vi bør gå efter på sigt. Collyer er meget lig Ugarte i en light version imo.

Jeg har været meget efter Mainoo som måske er lidt urimelig i betragtning af at han stadigvæk er ung, men jeg kan godt være bekymret for hvor han vil passe ind i Amorims system og det samme virker til at være Amorims overvejelser da han jo efterhånden er prøvet i en række forskellige positioner hvor hans bedste kamp under Amorim var ude mod FCSB i EL som 10´er hvor han også scorede kort før han blev skadet.

Men det var EL - noget andet er Pr.L. Jeg mener helt sikkert han skal have flere kampe i denne position for at kunne vurdere ham, men kan godt være bekymret for om han er god nok her på sigt også.

Som 8´er synes jeg vi har set nok allerede under både ETH og Amorim. De dybe midtbane roller er anderledes i de to systemer men alligevel forekom det som om Mainoo var bedst under ETH som 8´er på trods af en midtbane der totalt sejlede.

Han havde nogle fremragende kampe da han brød igennem som totalt var overloaded grundet systemet eller manglen på samme og som måske overskyggede hvad de enkelte spillere rent faktisk kunne her. I denne sæson er han dog falmet i denne rolle og ikke kun under Amorim. Han blev prøvet i hans tidligere 8´er rolle i starten under Amorim, der efterhånden har forsøgt ham længere fremme af gode grunde - nemlig at han ikke mener han er god nok i 8´er rollen.

Zirkzee/Mainoo på venstre 10´er kunne man godt frygte mangle noget på den sidste tredjedel dog, men det må komme an på en prøve. Dorgu har jo knap nok spillet i Pr.L og slet ikke med Mainoo endnu. Det ville være fint hvis vi kunne se hvad der kunne ligge i et Dorgu/Mainoo samarbejde på venstre kanten de sidste kampe i sæsonen inden et sommer vindue.

Jeg kan godt se at de to vil kunne komplementere hinanden derude, så det kan blive godt. Begge med høj IQ, Mainoo´ pres resistent, vendinger og fine korte pasninger. Dorgu med fysik og speed.

Jeg mangler at se mere til Mainoo på den sidste tredjedel, om han kan tage løb i rummene og hans kreativitet inde omkring feltet, men er sikker på at vi får det at se de sidste kampe så snart han er klar igen.
Hov hov Deebo, min næse er også ganske stor :)

Hvor gammel er den Stuttgartspiller?
Synes jo ung, men ikke helt uerfaren, må være et kriterie.
Stiller passer godt på det du efterspørger Fynbo. Han er en dyb playmaker med udgangspunkt i den defensive midtbane.

https://www.transfermarkt.com/angelo-stiller/profil/spieler/443710

Jeg ser kun sådan en signing være aktuel hvis Case ryger til Saudi dog.

Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TUW

Alderen ser fornuftig ud hos tyskeren, han bliver 24 i næste uge.
Prisen også, transfermarkt angiver den til 38 mil. pund. Men mon dog det holder? Han har forlænget til 2028 og mon ikke Stuttgart vil vide at hæve den pris?
Det mest interessante er dog stadig for mig om pasningerne sidder hvor de skal.

På den mere ligegyldige side, så er hans gynter sgu større end min :)
@Fynbo
Ja hvis du havde en på samme størrelse så havde jeg sgu undskyldt med det samme for det kan ikke være nemt. Spørgsmålet er jo om det er en målnæse eller det er heldigt han ikke er angriber så han ikke hele tiden er offside ;)

Alderen er rigtig god, han er venstrebenet og lyder som typen der godt kan lide at fordele dybt. Vil gætte på han er ret sammenlignelig med Wharton og der vil prisen nok være markant lavere i hvert fald. Spørgsmålet er nok nærmere om han er atletisk nok og kan følge med tempoet og fysikken. Lad os se om han er et navn man kædes sammen med yderligere.
Manchester United Brøndby IF
Annonce