Redigerettors 10. apr 2025
Nå, men altså selvom vi mangler Deebo, så ændre det ikke på det kamp dag.
Lyon på ude bane. De ligger i skrivende stund nr. 5 i det franske, og er kun 4 point efter 2. Pladsen. (1. Pladsen snakker vi ikke om i den liga)
De har haft 14 hjemmebane kampe i ligaen, hvor det blevet til 9 sejre, 2 uafgjorte og 3 tabte samt en målscore på 30-18. De laver ca. 2 mål pr, kamp og lukker ca. 1 mål ind i den anden ende.
I EL har de kun tabt en kamp og det var hjemme til Besiktas.
Jeg ser ikke ret meget fransk fodbold, fordi jeg synes det er en død liga pga. PSG’s dominans, men har da set en lille smule og nogle klip.
Jeg synes de ser lidt farlige ud, men forhåbentlig kan de lavere tempo i EL gøre os godt. Synes vi spillede nogle gode kampe mod Sociedad. Hvis vi kan kommer derfra med 0-1 til os eller 1-1 er jeg ret fortrøstningsfuld, da de virker bedst hjemme, på udebane i ligaen, har de nemlig tabt, vundet og spiller afgjort næsten lige mange gange, de har 5 sejre, 4 uafgjorte og 5 nederlag og en score på 24-20 i 14 kampe. (EL ikke medregnet)
God kamp boys, og kunne vi så ikke forsøge at holde tråden lidt mere positiv end det plejer at ske under kampe, og ikke bruge den som en skraldespand :)
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25