Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg læste en kommentar et sted at hvis vi skulle spille kontrabold som mod City kunne vi lige så godt få Ole Gunnar tilbage.
Det er vel også ligegyldigt hvad opstillingen er hvis taktikken er at stå dybt og spille hurtigt frem.
Jeg håber ikke at City kampen er første tegn på at Amorim er ved at give op på sin egen taktik/filosofi.


Jeg synes det er super forenklet at kritisere samtlige hold minus Liverpool for at spille kontra imod City i denne sæson for at skabe sig et resultat for City har alle dage under Pep været kendt for en filosofi der hedder at det vigtigste er at beholde bolden - også som et forsvar. Og selvom City jo har beholdt deres høje bold besiddelse % så er de jo taktisk blevet udspillet det meste af sæsonen fra ikke bare Pr.l, men også i Europa.

Ligesom med Bournemouth, Brighton, Palace, Villa osv. så stillede vi med en "low block" højt oppe der tvang City´ små spil langt væk fra vores felt og levede på omstillinger der blev farligere fordi vi havde flere folk omkring erobringen og havde kortere til City´ mål - forskellen på os og andres wins over City i denne sæson var vores spil på den sidste tredjedel.

Vores low block var 10-15 meter dybere i det første opgør, men forskellen var jo altså også en Amad der jo desværre er skadet nu her.

No offense, men jeg mener ikke man kender til Amorims system hvis man virkelig mener at vi afviger fra hans måde at spille hans bold på. Fra dag 1 har det handlet om hans 3-4-3 omend han er startet ud med det defensive og kompakte, præcis som han startede ud med i både Braga og Sporting da han i sin tid startede der. Super logisk når han startede ud med ETH spillere der ikke havde spillet 3-4-3 før og skulle vænne sig til systemet.

Det er rigtigt at vi selvfølgelig mangler en del i det offensive, men han har jo for lang tid sagt at at det er spillet på den sidste tredjedel der er sværrest og vil tage længst tid og at planen er at vi skal bevæge os mere og mere over i en optimal 3-4-3 approach hvor vi generelt er mere bold besiddende, men hvor det mere handler om systemets dynamik, intelligens og intensitet end det handler om at køre efter Pep´ "vi skal for enhver pris beholde bolden som det vigtigste", for det er ikke Amorims filosofi.

Det handler selvfølgelig om at udnytte systemets fleksibilitet idet opspils "ruter"taktisk vil variere afhængig af hvordan modstanderen ønsker at presse os, men det handler også om at vi skal være farlige i omstillinger når vi erobrer bolde i "low block" og endelig handler det om at blive farlige når vi selv møder low block hvor tempoet selvfølgelig vil være lavere og hvor tålmodighed også er vigtig.

Jeg synes personligt vi allerede nu er blevet bedre i de første faser af spillet imod forskellig typer af modstandere, men at det helt overvejende problem der er tilbage er den sidste tredjedel som jeg tror først bliver løst når vi får hentet andre profiler ind end vi har nu til sommer.
2 assist af sancho! Fedt fedt fedt!
Jeg er ikke overrasket over opstillingen her til aften omend jeg er enig i det forekommer en anelse defensivt og forsigt det vi stiller med. Men Amorim er tydeligvis tilfreds med det Casemiro har præsteret og så spiller det nok også ind at vi spiller på udebane og åbenbart har respekt for Lyons fysik og hjemmebane.

Jeg kender ikke Lyons måde at spille på, men deres opspil skulle have nogle små taktiske finesser hvor der roteres imellem 3-4 spillere på midtbane/kant/back i hver side for at skabe rum/forvirring som skulle stille spørgsmålstegn til en defensiv som Amorim måske også vil se an før vi skyder mere offensivt i 2. halvleg tænker jeg.

Herudover håber vi ikke at Cherki spiller et par brandkampe, men skal da blive spændende at se hvad han kan da han er et emne som 10´er til sommer.

God kamp derude og good vibes både her i chatten, men vigtigst i Lyon nu her ;-)
Elendig afslutning af Højlund.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Højlund har bare ikke niveauet til United og det er heller ikke noget han kan udvikle. Vi skal have en verdensstjerne på 9’eren. Man må gå all in på Osimhen, Gyokeres eller Vlahovic til sommer.
Manchester United
Mere indhold efter annoncen
Annonce
For fanden da Onana.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det er fucking elendigt af Onana.
Well he wasn´t wrong
Skidt af Onana….Matic må sidde og smile lidt for sig selv…
Hvordan kan Onana blive ved med at stå i United?! Manden er hamrende ringe.
Annonce