Snak

Mere indhold efter annoncen
Omkring Sancho situationen i Chelsea, synes jeg at have hørt noget et sted fra at Chelsea muligvis ville købe ham blot for at han kan indgå i en handel med Dortmund så de kan gafle Gittens som de er interesseret i?

Omkring præstations betingede kontrakter så håber jeg i det hele taget der er mere fokus på det fra den nye ledelses side fremover så at vi signer mere aggressive kontrakter. Eks. en Osimhen der tilbydes en grundløn på 200K, men med en række opfyldte præstationer i løbet af sæsonen har mulighed for eks. at fordoble lønnen.

Betingelser som Ch.L deltagelse, x antal vundne cups, 20+ Pr.L mål, 30+ sæsonmål, 10+ assists. x Antal spillede kampe/minutter etc.

Jeg er med på at kontrakterne idag i forvejen er præstations betingede, men uden at vide det i detaljer er det mit indtryk at for lille en del af lønnen er præstations betinget og hvis man kapper noget af grund løkken for til gengæld at forhøje den præstations betingede del at det både økonomisk og sportsligt ville hænge bedre sammen end det gør nu.

En Osimhen der ikke spiller eller ikke præsterer ville vi jo lettere kunne bære hvis vi skal nøjedes med 200K/uge og omvendt ville vi have bedre råd til en væsentlig højere løn hvis vi kvalificerer os til Ch.L og han leverer en masse mål.
Manchester United have agreed deal to sign talented 18 year old striker Enzo Kana Biyik from Le Havre, as planned.

Kana Biyik, set to sign documents soon then deal will be announced as one more signing for the future. Contract until 2030 plus option, as @cmoffiziellreports.

United beat off competition from Chelsea, Monaco and PSG. PSG in particular wanted him, as his two brothers play there in the academy. But he said yes to MUFC.


Den her kom kort inden kampstart i går, men det ser ud til at første sommersigning nu er på plads og endnu en ung eftersigende eftertragtet spiller til ingen penge. Rigtig god strategi at man i det mindste får udnyttet de dårlige år og deraf den kortere vej til førsteholdet for unge spillere til at lokke talenter til. Ham her er dog 18 år og har ingen seniorkampe eller ungdomslandskampe for Frankrig, så det lugter mere af PSR rekruttering med øje for videresalg i fremtiden end en der skal spille for førsteholdet i de kommende sæsoner.

Der står intet om den her plan med at gå multi-club vejen og leje ham ud til Lausanne, men ikke desto mindre synes jeg jo at det giver endnu mere mening med ham og Chido i folden at finde den erfarne angriber omkring sin prime i stedet for en ny ung gut som Delap. Produktion med det samme og så har man forhåbentlig en ung gut klar om nogle år til at tage over.

Apropos multi-club så rygtes det at INEOS har sat Nice til salg (Saudi skulle være interesseret), og at pengene fra salget er øremærket til større investering/ejerandel i United.
Manchester United Brøndby IF
Hvor har du salget af Nice rygtet fra Deebo? For det jeg ikke umildbart stødt på.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Som skrevet er det kun rygter, men det er ikke længe siden han var ude og snakke ret kritisk om ejerskabet af Nice og hvor kedeligt det var at se dem spille så der kunne godt være noget om det.

https://x.com/mufcmpb/status/1917995343305752954?s=46&t=v8E64dXyL7xF9xi2o0IlBQ

https://x.com/mufcmpb/status/1918300212327600150?s=46&t=v8E64dXyL7xF9xi2o0IlBQø

https://x.com/muppetiers/status/1918304163097936326?s=46&t=v8E64dXyL7xF9xi2o0IlBQ
Manchester United Brøndby IF
Jonathan tha har vi samtaler med ifølge plettigoal som jeg efterhånden ikke tror på. Altså fra tvivlsom kilde til decideret utroværdig.

Men… har da erfaring med at spille i formationen vi spiller.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
U18 spiller her kl. 19 på MUTV for de interesserede. Det ligner man satser på U21 kampen med en ret ung opstilling i dag.

Jeg kan ikke se den hele selv men Lacey og Ibragimov er med fra start og ham JJ Gabriel på bænken samt Ngwashi så nogle interessante navne selvom kampen er ligegyldig.
Manchester United Brøndby IF
Har man ikke rigeligt med CBs selv efter Evans og Linde smutter? Modsat på 9’eren med Osimhen på 26 år så kan jeg ikke se hvorfor man skulle hente en 29 årig CB til et nyt projekt selvom man potentielt skal finde Maguires arvtager i 2026.
Manchester United Brøndby IF
@Deebo
Omkring Sancho så synes jeg nu det peger i retning af en retur. Måske kan Chelsea gutterne give en opdatering på hans præstationer og hvad forventningen om hans fremtid er, men jeg mindes at de ville vente med at tage en beslutning omkring klausulen til efter sæsonen og det er næppe et godt tegn.


Med glæde. :)

Sancho er inde i en god periode. Den seneste måned (6 kampe) har han lavet 5 G/A for Chelsea. Han har også ramt 10 assist over sæsonen. Siden klausulen kom frem i lyset, er det som om han har løftet spillet lidt mere og blevet mere direkte. Selvom han stadig er lidt for ubeslutsom indimellem og dribler for meget.

Men taget i betragtning af hvad han leverer for tiden og hvad klausulen lyder på, så giver det ikke rigtig mening ikke at udnytte sådan en klausul. Om planen så er at man vil beholde ham, eller sende ham videre til Dortmund (eller en anden) er noget helt andet. For som en bruger skriver, så er der mange rygter om en potentiel aftale med Dortmund.

Men skulle jeg selv give et bud, så tror jeg ikke i skal bekymre jer om Sancho meget længe. :)
Tak Deebo. Kunne være fedt hvis de fik solgt Nice fra, især hvis det er for at få en større andel i United.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Jo deebo
Vi har rigeligt og skulle det endelig være en så skulle det være en der kunne spille venstre side af midterforsvaret. En inácio som jeg er meget i tvivl om er god nok eller Brantwaite der er for dyr ift de andre mangler vi skal have løst først.
Annonce