Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes også, det ville være synd med Amad på wingbacken, selvom han nok er den bedste mand på pladsen. Han er simpelthen for god, så jeg ville også hellere have ham på en pladserne bag angriberen.

Jeg ved ikke, om Shaw har kampformen til det, men jeg ville næsten hellere have ham på venstre wingback og skubbe Dorgu over til højre. Jeg synes det var ret tydeligt at se, at Shaw var Dorgu teknisk overlegen og bare generelt en noget bedre spiller, da han kom ind i går.

I det hele taget har Dorgu fået en noget svær start i klubben. Han gjorde det egentlig okay de første par kampe, hvor Garnacho så bare ignorerede ham som spilstation kamp ind og kamp ud, men siden da er han også faldet i niveau - måske også i takt med at selvtilliden er dalet. Han virker teknisk udfordret og særligt den sidste aflevering/indlæg lader noget tilbage at ønske, selvom det nok heller ikke hjælper på det, at det er Højlund, han skal ramme, som sjældent finder den bedste position i feltet.

Men altså, Amad og Yoro... For pokker, hvor er de gode.
Men I ligger jo nærmest til nedrykning i PL men skal så spille CL til næste år - det er altså ret vildt

Kan vi ikke blive enige om, at man som vinder af EL er champion af den turnering, mens nr. 2, 3, 4 og 5 i PL ikke rigtigt er champions, og derfor ikke burde være med i en turnering der hedder champions league?

Det bør snarere være alle de hold der ikke er mester af noget, der burde være i andre turneringer.
Jeg synes nu ikke Dorgu´ aflevering til Garnacho´ friløber fejlede noget - en aflevering han helt sikkert ville have fået masser af ros for hvis vi havde fået mål på den. Nu endte situationen så mere i et af mange eksempler på de direktører Garnacho brænder end Dorgu´ aflevering der var helt perfekt i tempo og timing, som havde været en Bruno aflevering værdig.

Enig i at Dorgu mangler noget i det tekniske generelt set, men syntes faktisk han havde en rigtig fin HWB camio efter udskiftningerne hvor han jo også var med i det 3. mål med tredje sidste fod i opspillet. Selvom det kun var 1/2 times tid han spillede der så vil jeg mene det var det bedste han har vist for os på HWB til dato omend han ikke har spillet så meget der, men imodsætning til eks. Shaw kan han jo bruges som HWB, som han viste igår.

Dorgu er ung og har kun været i klubben i få måneder og kan forbedre sig meget - ikke mindst teknisk - men skal vi ikke lige tage den med ro ved at sammenligne med Shaw der har været i klubben i 10 år.
Jeg synes Dorgu gør det fint. Det er jo altså ikke hans skyld at Garnacho brænder en mod en mod målmanden. Jeg ser gerne at vi bænker Garnacho til EL finalen.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Enig med LP angående Dorgus start. Han har masser af fart og fysik, men mangler en hel del når det handler om både beslutningerne og teknikken på sidste tredjedel. Han har gode øjeblikke, men bestemt også øjeblikke hvor det ser uheldigt ud.
I kampen i går er der også en del situationer hvor det næsten ser ud som om han går for nonchalant til situationerne. Det kan godt være det bare ser sådan ud hjemme fra min sofa, men den slags har han ikke råd til. Så sniger der sig (alt!) for mange fejl ind.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Generelt er det vel kun positivt at vi for første gang i lang tid har lidt konkurrence om start 11´eren. Jeg er ikke sikker på hvad den bedste opstilling pt ville være blandt de spillere som er klar.

Jeg synes også Dorgu gjorde det fint i går, men han selvfølgelig skulle have været skarpere i flere situationer. Hans fart i dybden er bare noget som ingen af de andre wingbacks, selv Amad, kan matche. Tager man Garnacho ud af startopstillingen synes jeg derfor man bliver nødt til at have Dorgu inde. Selv hvis Dalot på mirakuløs vis skulle blive klar til finalen.

Jeg ville gå med den samme bagkæde som jeg foreslog inden kampen i går i form af:

Shaw - Yoro - Maguire - Maz - Dorgu.

Men jeg synes det er svært at vurdere med midtbanen og de forreste 3. Bruno og Højlund starter jo nok 99% sikkert. Minimum én af Ugarte og Casemiro. Jeg håber virkelig Amad også starter. Jeg ville nok vælge:

Højlund
Bruno - Amad
Ugarte - Mount

Så god som Casemiro har været i EL, så synes jeg hans største bidrag har været offensivt frem for defensivt. Jeg er desuden bange for han ikke helt kan følge med Spurs´ tempo. Jeg ville derfor hellere gemme ham som en super sub, der kan komme ind i stedet for Ugarte med 20 min igen, hvis vi skal jagte et mål.
United
Jeg synes nu ikke Dorgu´ aflevering til Garnacho´ friløber fejlede noget - en aflevering han helt sikkert ville have fået masser af ros for hvis vi havde fået mål på den.

Helt enig, det var en god aktion, og han går nok glip af en del ros, som han ellers ville have fået, hvis der var blevet scoret, hvilket selvfølgelig er uretfærdigt.
Enig i det meste Hellig og specielt at vi med indskifterne igår fik vist at vi nu har options hvor det er sværere at regne en start 11´ver ud til finalen. Specielt da det denne gang jo er en Pr.L modstander vi møder hvor vi også skal tænke på den fysik vi ellers har været relativt overlegne på i resten af EL kampagnen vi har haft.

Tænker vi mod Spurs er nødt til at se på et mere løbestærkt hold hvor jeg er enig i dit syn på Mount vs. Case selvom det er lidt synd med tanke på den måde Case ellers har spillet for os i Europa frem til finalen de seneste måneder.

De næste Pr.L kampe vil ganske givet give en del intern kamp på holdet om at gøre sig fortjent til at starte i EL finalen som jo kun er positivt såfremt vi selvfølgelig ikke løber ind i skader.

Selvfølgelig vil vi spare spillere de næste 2 kampe, men de vil også handle om at se hvilke spiller der er i form (Mount, Shaw, Mainoo eks.), men nu må vi se.
"Jeg synes Dorgu gør det fint. Det er jo altså ikke hans skyld at Garnacho brænder en mod en mod målmanden"

Eller at Højlund skyder håbløst elendigt på mål efter en rigtig fin "assist" af Dorgu for nogle kampe siden.

Utroligt den sejr blev så stor.

Tror nu Tottenham tager den, hvis ikke spillet løftes gevaldigt, og der er holdet jo igennem en ganske lang proces
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Men I ligger jo nærmest til nedrykning i PL men skal så spille CL til næste år - det er altså ret vildt.

Kan du ikke hoppe tilbage i Villa tråden og tud derover.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Annonce