Snak

Mere indhold efter annoncen
KO.

Synes nu ikke der er den helt store risiko i modellen. En spiller med lav løn er noget nemmere at sælge, end f.eks. en Rashford/Sancho.
Risikoen er selvfølgelig en en case som Mudryk, men dem ser man trods alt ikke mange af og så der selvfølgelig den del at man misser nogle handler pga. man ikke vil give lønnen.

Set ude fra, virker det til at være en rigtig god model.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
https://youtu.be/Unn1VKbfV98?si=fXSwT9xoh9LFh4aM

Det lader da til, han faktisk kan finde ud af, hvornår han skal aflevere, og hvornår han skal "gå selv".

Kæmpe upgrade ift Garnacho, Rashford og lignende tosser.

Men high lighs kan selvfølgelig være meget taknemmelige
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg faldt lige over den her oversigt på reddit:

https://www.reddit.com/r/soccer/comments/1kq92cq/premier_league_players_out_of_contract_this_summer/

Det er allesammen PL spillere som har kontraktudløb til sommer. Som der bliver påpeget i kommentarerne på Reddit, så mangler der enkelte spillere på listen.

Hvis man splasher så mange penge på Cunha og stadig vil have råd til 1-2 andre top-targets, så synes jeg godt man kunne overveje at supplere med spillere fra denne liste.

Vælger man Delap fra, og Osihmen tager til Chelsea eller en anden klub i stedet, så kunne man måske udskyde minimere problemet én sæson ved at hente en Vardy, Antonio eller Ings én sæson. Mon ikke de godt kan give 5-10 PL mål, hvilket som minimum er en opgradering over Højlunds output denne sæson. *

Mangler man en reserve på HWB? Så er der Lamptey fra Brighton eller Kyle Walker-Peters fra Southhampton.

Sender man Bayindir videre og mangler en backup til Onana? Hvad med Fabianski fra West Ham eller Begovic fra Everton.

Selvfølgelig er der ingen af disse spillere som virkelig flytter holdet markant, men det ville være rart at have lidt mere brugbar bredde i truppen, så de unge spillere ikke er tvunget til at spille så mange kampe og så en spiller som Maz ikke behøves smides rundt på positioner, fordi vi får skader.

* Jeg mener dog stadig personligt, at vi virkelig, virkelig har brug for en god angriber for at kunne komme i top10 næste sæson, så jeg synes ikke det er her vi skal spare.
United
@ Deebo

Der har været en historie fra The People Persons om at vi skulle have budt 54 mio £ på Mbeumo, men at Brentford vil have 60 mio £. Og vist nok også andre der har rygtet om vores interesse (set via Alice talks football idag via hendes 10m. korte indslag jeg ser ind imellem).

Har ikke indblik i hvor kredit værdig disse kilder er, da jeg som andre mest værdsætter de sædvanlige 2-3 største kilder, hvor Romano skulle have sagt at man går efter en 10´er signing mere end Cunho, men synes også som dig at Mbeumo er et spændende navn omend han jo heller ikke er billig.

Havde faktisk også glemt Dorgu til HWB der jo allerede er blevet brugt derovre et par gange i sæsonen. Så vi er faktisk rimelig ok dækket ind her og som sagt med et par unge spændende gutter i Kamason og Matato som måske får chancen her snart. Om det så er som WB eller 10´er må vi se for Matato. Men alsidighed tror jeg er vigtig for Amorim og noget han gerne ser mere af i truppen, hvorfor spillere som Dalot og Maz er højt værdsat tror jeg.

At Cunha også kan spille 9´er er lidt det samme - helt sikkert noget man har taget med da man valgte at byde på ham.

Hvad tænker vi om E. Martinez fra Villa som erstatning for Onana hvis vi rent faktisk kan få ham solgt til SA? Helt klart en dygtig målmand omend jeg nu nok havde undværet noget af hans attitude.

@ KO

Tak for et virkelig uddybende og detaljeret svar :-)

Ja, jeg tænker det meget handler om at få solgt den slags lange kontrakter til lavere lønninger til den enkelte spiller i forhold til andre klubbers normale "5 årige kontrakter". Tænker de fleste signings til Pr.L som ung spiller vil betyde betydelig løn hop i forhold til hvor de kom fra, og så handler det måske mere om lønhop hvor spillerens løn bliver 3-4 doblet i forhold til 10+ doblet som i andre tilfælde (mener f.eks. at Antony fik mere end 10 doblet hans løn da han kom til United).

3-4 doblet sin løn er stadigvæk rigtig mange penge for de fleste, men kan så også forstå der er spillere der mener de er mere værd og som Chelsea jo så ikke kan få fat på som du er inde på. Typisk spillere tættere på deres peak der er mere eftertragtede.

Jeg kan dog godt undre mig over nogle af de lønninger du nævner at spilleren virkelig har sagt ja til den løn når de kunne får mere andre steder. Lavia, Felix og Gusto springer mest i øjnene synes jeg i forhold til tidspunkt man signede dem på og sætter ligesom tingene lidt i perspektiv i United hvor der jo bla. er forhandlinger med Mainoo i øjeblikket.

Palmer og Jackson måske nok faktisk derimod i den højere ende i forhold til deres købs tidspunkt, men sådan er der så meget.

Overordnet set så undrer jeg mig bare over at en spiller som Quenda vil til Chelsea på en lang kontrakt hvor der i forvejen er meget hård konkurrence. Kender ikke hans løn i Chelsea, men tænker han kunne have fået en højere løn i eks. United godt nok på en kortere kontrakt, men spillerne må jo tro på deres eget talent og at de med spilletid og performance automatisk vil få bedre kontrakter efterhånden som deres karriere peaker om det så er i samme klub eller i en anden klub.

Logisk nok er det selvfølgelig en fordel for klubben at signe spillere med så lav en løn som muligt (også mhp. videresalg som du selv er inde på). Jeg kan bare undre mig over det fra spillerens side. Hvorfor man som ung talentfuld spiller synes Chelsea er en interessant klub at komme til hvor der er høj konkurrence om pladserne og hvor lønnen er lavere end andre steder og at Chelsea jo kan fastholde spilleren meget længere end andre steder på start lønnen hvis de vil - det er lidt mystisk for mig.

Personligt vil det for mig give mere mening med større del af lønnen i bonus/præstationer omend jeg skal være ærlig at sige jeg ikke ved hvor meget denne består af i en gennemsnitlig spiller kontrakt i Pr.L. Ved du hvor meget og hvad der indgår i kontrakterne KO?
Vi skal under ingen omstændigheder ud og lave de samme fejl som tidligere, ved at hente gamle afdanket spillere, uagtet om de er gratis og da slet ikke på en plads hvor vi i den grad mangler kvalitet.

Det bliver et nej tak herfra.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mangler man en reserve på HWB? Så er der Lamptey fra Brighton eller Kyle Walker-Peters fra Southhampton.


Ved ikke hvordan Lamptey gør det i dag, men han er nærmest skræddersyet til at spille wingback. Han var satme spændende offensivt dengang han smuttede fra Chelsea og det ligner også lidt at Brighton bruger ham forkert som regulær back. Det kunne være en god/billig løsning at tage med på vejen for jer.
Enig Hede

Er succeskriteriet at an angriber, afdanket eller ej, laver 5 PL kasser på en sæson, så er pengene givet bedre ud andetsteds.
I øvrigt også som minimum hvad man kan forvente af både Højlund og Zirkzee.
Vil jo helt mene, at går man efter en rigtig 9´er, må man forvente 15+ kasser fra vedkommende. Ja, helst 20.

Mindes jo også at INEOS ganske klart har meldt ud, at klubben går efter yngre modeller.
Alene af den grund bliver der ingen Vardy e.l.
Ledelsen ville i så fald se noget skidt ud. Igen. Det er der nok ikke råd til.
Nu er det ikke fordi jeg siger at Vardy, Ings eller Antonio skal være 1. valg i næsten sæson. Jeg siger heller ikke at 5 mål i PL er succeskriteriet for vores primære angriber.

Antagelsen var at vi ikke henter en de store navne derude (og som vi rent faktisk realistisk kan hente / linket til klubben), og så er Højlund 1. valg igen. I så fald ser jeg gerne at man så som minimum henter en kortsigtet back-up, hvor Højlund og Chido i det mindste kan lære lidt målfarlighed og positionering af til træning og som kan aflaste Højlund i sine tørkeperioder som der helt sikkert også vil være næste sæson i den her situation. Og hvis den backup så kan bidrage oveni i Højlunds (generøst antaget!) 10 PL mål næste sæson med 5 mål, så mener jeg godt det kan give mening økonomisk. Som kontekst har Zirkzee og Højlund tilsammen scoret 7 PL mål denne sæson... Jeg er sikker på at en duo med Højlund og Vardy havde scoret noget flere mål end det.

Tror vi allesammen er enige i, at pengene er bedst brugt på det langsigtede projekt, men samtidig bliver vi nødt til at tilføje flere mål på holdet.

Helt enig med Vince i at Lamptey er et af de mere spændende navne på listen. Der er jo desuden flere unge spillere på listen også, så det er ikke kun afdankede spillere ;)
United
Nu kiggede jeg ikke på listen, og tog kun udgangspunkt i 9’er pladsen.

Vil mene hvis ikke vi får en ordentligt 9’er i vinduet, så er det en katastrofe. Vi holder ikke til en sæson mere med Højlund/Zirkzee/Vardy og co.

Hvis Amorim skal have en chance, må og skal man gå All in på den plads. Vi skal have en 1. Angriber der kan lave mål.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
@ Heden

Jeg er helt enig. Hvis vi kunne få en god angriber, så ville det være den absolut største impact på holdet næste sæson. Problemet er bare at listen af unge, gode angribere, der har fysikken til PL, og som vi kan hente, er relativ ekslusiv. Det virker også til at der er mange andre PL klubber, der også er på udkig efter en angriber.
United
Annonce