Snak

Mere indhold efter annoncen
Tottenham forsvarer seg godt det skal man gi dem, men vi spiller jo håndball-fotball, spiller rundt og rundt, varmer ballen før det kommer et innlegg fra himmelen.. som forsvarerne/Vicario plukker enkelt.. #steinalderfotball
#Bodø/Glimt #ManUnited #Weareinlove
Nu du jo hellere ikke så gammel som andre.😉


Kan du mindes en dårligere sæson?
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg er pacifist men det havde nu alligevel gjort godt hvis Harry havde savet Romero midt over, jaja ved det godt men jeg havde heppet, og i øvrigt var det en total talentløs dommer
"så umiddelbart er det noget sent først at skifte ud efter 71 min i en finale, hvor man er bagud hele anden halvleg."

Ganske absurd at skifte så sent ud.

Mount rørte nærmest ikke bolden og var totalt anonym. Alligevel vente man med at skifte han ud.

Dalot kommer meget sent ind, men når at være mere farlig i de få minutter han har på banen end Maz.

Garnacho træffer så dårlige beslutninger, at han må ha´ 3 i decision.

Og btw så er jeg absolut ikke skuffet.

Hvorfor er nogen det?

Havde de regnet med en sejr?

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
TheUnitedWay
Nu du jo hellere ikke så gammel som andre.😉


Kan du mindes en dårligere sæson?


Måske ikke men tæt på, slap dog af, jeg siger bare jeg er ufattelig gammel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har sjældent set en fodboldkamp med så mange frispark og spilstop. Tottenham spillede en perfekt shithouse-kamp, og vi oplevede vores elendige sæson i mikrokosmos.
Det var kvælende at se på.

Jeg var også særligt skuffet over Bruno, fordi mit eneste håb var knyttet til ham, og han skuffede efter en ellers ret god sæson. Men også Shaw, som overhovedet ikke tog ansvar og blot trillede den rundt. Når han forsøgte et indlæg, lå det elendigt.

Yoro tog ansvar, og til dels Amad selvom han ikke lykkedes med så meget.

Jeg tror, at jeg har brug for en lang sommerpause, for det er omsonst at diskutere spillerindkøb, salg og startopstillinger, før holdet har givet os tilhængere et ankerpunkt, vi kan holde fast i. Der er intet på dette hold, vi kan stole på. Jeg håber, at holdet på et tidspunkt inden august kan give os et livstegn, så jeg igen kan nyde at debattere holdet, taktik og spilopbygning.

God sommer. Det har vi brug for.


Amad har jo fået sin lønforhøjelse og kontaktforlængelse så nu er han tilbage i Ten Hag mode hvor han dribler og dribler men har intet slutprodukt.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Nå... en helt forfærdelig sæson afsluttes med en helt forfærdelig kamp.

Dommeren var elendig, men selv hvis han havde lagt 12-15 minutter til som han burde efter de mange spilstop og tidsudtrækning af Tottenham spillerne, og givet de gule til Tottenham, som de burde have fået, var kampen stadig endt 1-0.

Højlund skulle have scoret, men det var jo godt reddet af Van der Ven.

Tottenham ville ikke noget, men det var jo stadig nok til at vinde en EL finale.

Amorim kan nu blive presset ret hurtigt i næste sæson - sådan er gamet. Han kunne have købt lidt mere tålmodighed ved den meget utålmodige United skare, ved at vinde en titel, omend det ville have været den billigste titel længe (Liga cuppen og FA cuppen tror jeg er sværere at vinde).

Nu er der pres på for at skulle levere bedre spil, og flere points fra start af næste sæson. Det ville der såmen også have været med en sejr i dag, men måske bare lige lidt mindre pres, hvis man havde vundet.
God sommer til dig, Pindhunden. Ærgerligt du har brug for en pause men man forstår det jo godt. Jeg tror i stedet jeg går den modsatte retning og kigger endnu mere frem mod det store reset til sommer der utvivlsomt kommer i hvert fald hvad angår at vi ikke behøver at se flere kampe med dette hold. Det gode ved en elendig sæson er trods alt at man starter forfra næste sæson hvor der kommer til at ske så meget rundt omkring i ligaen og forhåbentlig også positive ændringer for United.

Selvom jeg aldrig håbede på det, så tror jeg fortsat det her vil gavne Amorim projektet med fuld fokus på ligaen i næste sæson for det er her man desperat skal gøre fremskridt og ikke i alle disse tilfælde cup runs. Økonomisk er det noget lort ja og vi får som fans færre kampe at se på, men det her hold hører ikke til i CL og det kan give et stort boost i ligaen hvor så mange andre engelske hold nu skal spille europæisk. Rent økonomisk får man formentlig flere penge i spillersalg nu, kan slanke truppen mere og forhåbentlig overtale et par af dem uden fremtid til at skride som udsigten til CL bold måske ikke havde tilladt. Jaja copium tror jeg det er det de unge kalder det, men det giver nu mening imo :)

Tabte Klopp i øvrigt ikke EL finalen da han kom til midt i sæsonen? Vi går jo en stor fremtid i møde i så fald. Den kan du tage med dig på sommerferie ;)
Manchester United Brøndby IF
Så vidt jeg husker var Klopp bold allerede i første sæson ret godt i modsætning til det vi har set i United i denne sæson.

Der var nok for Pool tilhængerne noget mere at tro på, end hvad vi har set i år.

For mig må målet for næste sæson være, at man mod slutningen af næste sæson vinder kampe som den i aften tæt på 10 af 10 gange - og gerne ret overbevisende.
Det er langt fra nok til titler mm. (medmindre man havner i EL igen i 26/27 sæsonen) men det er nok til at være et sted, hvor man slår de hold man skal slå - og i de kampe med god offensiv bold.
Det vil skabe en base man kan arbejde ud fra.
Annonce