Snak

Mere indhold efter annoncen
“ Tintin - Vægter du Wiki højere end transfermarkt? “

Transfermarkt kan en hel masse, men ved ikke om de altid er hel korrekte på spillernes højde.
Og jeg synes ikke Mitchell ser ud til at være ret høj.
@Heden

Simpelthen fordi jeg vil prioritere at komme af med Sancho og Rashford først. Jeg tror ikke der er vildt mange købere til en pris hvor han går i 0 trods hans Betis tid.

PSR og alt det der.

Lidt det samme med Ugarte, som jeg egentlig aldrig har troet på.
Premier Leagues officielle side siger også 175 cm.
Tintin - Ahh okay. Har altid opfattet Wiki som en side, der er lidt lemfældig med sandheden, eftersom alle kan skriver derinde.

Bottle:

Det giver mening, jeg tror vi får sværere ved at komme af med Sancho, såfremt Chelsea sender ham tilbage.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
@Heden

Men jeg mindes bare der var en bod som Chelsea skulle betale hvis de sendte ham tilbage.
Som i sidste ende vil gøre et køb af ham næsten uundgåeligt. @KO?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
5 mil pund.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Det er da tæt på ligegyldigt om Mitchell er 175 eller 181 cm, hvis han skal spille wingback.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@Hede ja okay, troede faktisk det var 10 men var ikke sikker.

Ja så det er så 20 de skal smide oveni, det gør de sgu nok ikke. Så er det vel at lade dovne robert blive. Så kan vi også vise talenterne hvordan man kan smide sit talent og ens karriere i skraldespanden.
Nej, synes også det mere og mere lugter af, at han bliver sendt retur, desværre.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
@Pally
Det var da nogle flotte og fancy grafer du har fået fremstillet der må man sige :)

Jeg har selv været lidt inde på det med at man i perioden efter landskampspausen i marts hvor man bare tabte og tabte i PL faktisk var på en opadgående formkurve selvom det kun afspejlede sig i EL kampene, så fedt at se at det også er ret tydeligt illustreret der.

Forhåbentlig noget der kan bygges videre på, især hvis der roteres mindre når man ikke skal spare spillere til EL kvart og semifinaler oveni. Det er i hvert fald måske ikke helt tilfældigt at det så også er i den periode hvor målforskellen er værst med -7 ifølge dine tal selvom det er den eneste periode hvor United har en positiv xG difference. Man har godt nok skudt med løst krudt de seneste måneder i ligaen, selv i søndags.

Nå men har jo også selv fundet et par finurlige og interessante statistikker eller nok snarere en lille opsummering på sæsonen. Der er ikke det store budskab med dem og mange af dem er mere "NOT so fun facts" men der er især en af punkterne (faktisk to) der virkelig springer i øjnene. Lad mig høre om andre også kan spotte hvilke jeg tænker på ;)

Ligaen
- Første gang i klubbens historie man ikke vandt 2 PL kampe i træk på noget tidspunkt.
- Man vandt kun mod 8 ud af de 20 klubber i ligaen.
- Man brugte hele 31 forskellige spillere. Til sammenligning brugte Arsenal 25, Liverpool og Newcastle 24 samt Forest kun 23.
- Man havde i gennemsnit det 6. yngste hold på banen med 25,5.

Holdstatistikker
- Man var nr. 6 i possession med 53,5%
- Man sparkede 4 straffespark i hele sæsonen. Modstanderen sparkede 4 og scorede 3.
- Man scorede 8 mål på 129 dødbolde. Modstanderen scorede 13 mål på 101 dødbolde.
- Man scorede 9 mål på 194 skud udenfor feltet. Modstanderen scorede 5 på 126 skud udenfor feltet.
- Man scorede 28 mål på 294 skud i feltet. Modstanderen scorede 25 mål på 239 skud i feltet.
- Man scorede 5 mål på 40 afslutninger i “six-yard box”. Modstanderen scorede 22 mål på 49 afslutninger i “six-yard box”.

Spillerstatistikker
- United var et af kun 4 hold (Everton, West Ham, Southampton) hvor ingen spiller nåede en xG på over 10 i PL. Salah havde til sammenligning en på 27,71 og selv Yoanne Wissa en på 20,73.
- Kun 3 spillere overperformede sin XG. Amad med 8 mål på 4,75 xG, Rashford med 4 mål på 1,94 xG og Martinez med 2 mål på 1,69 xG.
Manchester United Brøndby IF
Annonce