Snak

Mere indhold efter annoncen
Fynbo

Haha! Jeg skal gøre mit absolut bedste 🤣

Deebo
Tak for svar! Den ene kender jeg godt. Kunne være et godt bud. Og ellers har du helt ret. Wilcox kommer også med en baggrund som succesfuld i ungdomsregi. Han ved hvad der forventes og kræves

Alle
Nogle der ser u21 em?
Kan det være en spiller i Van bommel junior?
"Haha! Jeg skal gøre mit absolut bedste"

Så kan ingen vel forlange mere Goddag :)
Om Van Bommel, så har han givet den fysiske pakke, der skal til for at begå sig i PL. Teknikken synes også bedre end farmands.
Men altså, 2 ostemadder på tre minutter og dermed afgang, vidner vel om en noget ufærdig spiller.
Begge gule kort var i den lidt billige ende, men har man et må man dælme skrue ned for charmen.
Han var god mod Danmark i hvert fald men ja 2 gule så tidligt i en kamp er næppe den bedste reklame for sig selv og han var vel også kantspiller. Næppe en der er relevant.

Generelt tror jeg helt sikkert man har scouts tilstede til U21 EM men det er jo lidt af en beta turnering hvor de bedste unge spillere allerede som regel er på A-landsholdet eller ikke må komme med for sin klub.

Den eneste kamp jeg har set lidt af fra det der klub vm var Salzburgs kamp som replay bare for at se hvad ham Nene Dorgeles var for en spiller og jeg var faktisk ret imponeret selvom han virker som en udpræget kant. Det tyder dog heller ikke på han er relevant længere for udover Fabrizios ene tweet om at han var en man var interesseret i tilbage i januar så har man intet hørt om ham. Måske var det bare agent arbejde.
Manchester United Brøndby IF
Jeg synes bare ikke Van bommel junior er en klassisk kant. Jeg synes faktisk hans bevægeapparat minder mig mere om olmo. Derfor et håb om han kunne omskoles 🙂
Men u21 em er nok som nævnt udtømt for de allerstørste talenter. Måske enkelte. Overvejede faktisk at se Englands kampe fordi hackney vist spiller der. Han kunne være en mulighed selvom det er langt fra Championship til pl 🙂
Ja ingen ide. Som sagt så tror jeg helt sikkert United og alle andre klubber har scouts på plads til de her turneringer, men tænker man skal have hørt noget om spilleren inden det bliver interessant at følge.

I øvrigt er der lidt nyheder omkring de 3 unge tilgange:
Both Diegó Leon and Enzo Kana-Biyik are expected to be officially announced by #MUFC around July time due to certain regulations. Both have successfully completed their medical and signed their document. Diegó is expected to join the youth side while Enzo goes on loan to Laussane.

Harley Emsden-James to #MUFC is a done deal. 16-year-old expected to join the U18s with fee of £1M being paid to #SouthamptonFC as compensation. Premier league ratification process expected to go smoothly. Seen as one of the best CBs for his age. #AVFC, #AFC and #CFC were in race.


Forhåbentlig kommer ham Diego Leon med på preseason selvom Amass lige nu må være foran i køen bag Dorgu. Modsat Amass så har han godt nok noget power den knægt.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg håber også meget på Leon kan blive en brugbar reserve for Dorgu ☺️
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Hvad det angår, så er det vel egentlig en fordel med én vigtig kamp om ugen. De unge kan integreres stille og roligt i truppen og falde til. Tage et par minutter her og der mens bærende spiller bære det primære pres 🙂

Underforstået.. godt for en Leon der kommer langvejs fra til en ny kultur.
Tja der bliver jo langt mindre spilletid til de unge så man må jo håbe de er proaktive med gode udlån. Lige med Diego Leon så tager man nok samme approach som med Sekou Kone der får et år på U21 og træner med førsteholdet for at vænne ham til europæisk fodbold og omgivelserne.

Generelt så virker det også til at United bruger de unge for tidligt og derfor også skiller sig af med dem for hurtigt bagefter når de ikke slår til. Kigger man på Pool så får deres unge spillere som regel et par udlån inden de overhovedet er i spil til førsteholdet hvilket gør dem mere parate eller giver dem et bedre CV i seniorfodbold til et salg. Det er sådan man får £35m for Quansah mens United kun fik £15m for Elanga og £5m for Hannibal.

På det punkt er det måske meget fint at man sender dem på udlån i stedet for at holde på dem i klubben hvor de går glip af udvikling. Amass havde jo egentlig været et perfekt udlån i den kommende sæson til et Championship tophold eller subtophold men han ender nok med at blive og spille en del mindre i United.

Edit:
Ethan Wheatley kunne meget godt blive en spiller som man holder på i flere år med udlån fordi man forlængede med ham for nyligt. Han scorede 2 mål i 2 kampe for Englands U19 landshold og kan blive en del mere værd om 2-3 år.
Manchester United Brøndby IF
“ Overvejede faktisk at se Englands kampe fordi hackney vist spiller der. “

Han kom ind mod Spanien i går. Han er også nævnt løst til Everton, så jeg holdt ekstra øje med ham.

Det var en svær kamp at komme ind i, og Hackney overbeviste mig ikke på de 20 min😂
Et kluntet boldtab havde også når kostet en udligning.

PL-klubberne har fundet meget guld i Championship og Hackney kan sagtens endnu en.
“ Marcus Rashford has confirmed his desire to link up with Barcelona star Lamine Yamal “

Grimt spil I har gang i! Rashford sendt i byen for at lokke Yamal til OT.
Annonce