Snak

Mere indhold efter annoncen
Problemet i at hente Mbuemo og en evt. Striker før vi får nogen offloadede, er at vi stiller os selv i en elendig situation igen. Klubben er så nemme at forhandle med når de andre ved at vi skal af med spillere.

Der er intet i dette vindue der indikerer at vi er blevet dygtigere. Faktisk virker det endnu en gang panisk.

Hvis man havde været strategisk havde man sørget for at kommunikere redemption udadtil til Antony, Garnacho og Rashford.

Min prediction bliver at klubben ender med at sælge Antony og Garnacho for et stykke under deres reelle markedsværdi, samtidigt med at man genudlejer Rashford og Sancho for at slippe for lønnen.

Samtidigt betaler man overpris for Cunha, Mbuemo og en striker, som resulterer i at man ikke har råd til en 8´er/6´er.
@Bryan
Han er da fin nok som kilde men pas nu på der ikke går TUS i den. Han er der trods alt også for pengene selvom han er en noget mere sympatisk dude og jeg har fulgt ham i mange år med flere svipsere gennem tiden. Lidt sjovt er det jo at netop han virker til at have en klar agenda mod Højlund som han godt nok fik svinet meget i løbet af sæsonen gennem tweets.

Du kan da godt sige det måske ender sådan i sidste ende, men som jeg skrev har der indtil videre ikke været gode engelske kilder der har bekræftet at United aktivt prøver at komme af med ham (det kan sagtens ændre sig) så vidt jeg ved, kun italienske. Han er vel i samme pulje som Mount og Onana hvor man helt sikkert vil lytte til gode tilbud som nok aldrig kommer og derfor beholder ham fordi han stadig kan udfylde en rolle.

Jeg ved heller ikke om det er korrekt at sige at jeg ikke ønsker ham væk. Mit take er bare at så længe Jonathan David ikke virker til at være et emne så giver det absolut ingen mening for mig at sende ham væk når hans værdi er på sit absolut laveste fordi man så potentielt skal finde to nye 9’ere i et marked der er stukket helt af. I en ideel verden ville jeg jo nok også ønske ham væk, men økonomien og bredden vil jo blive ramt hvis man udlejer eller sælger ham for enhver pris. Bliver der budt £40m så ville jeg sige sælg, men det kan jeg bare ikke se ske og derfor mener jeg han skal beholdes en sæson endnu.

Alt det skrevet med det forbehold at Cunha og Mbeumo ikke er tiltænkt at skulle agere supplement til 9’eren som de begge jo har erfaring i at spille. Er en af dem eller begge to udset til at spille 9’er i en del kampe så vil det da være nemmere at sige farvel til klubbens eneste naturlige 9’er.

Chido er utrolig spændende men bliver først 18 år midt i sæsonen og mangler stadig at dominere U21 fodbold som plejer at være et godt pejlemærke for mig i hvornår akademispillere er klar til næste skridt så det må være planen med ham. En halv sæson som fast U21 starter mens han træner med førsteholdet og så potentielt et udlån til januar. Brøndby mangler måske en 9’er til den tid hvis Kvistgaarden er solgt ;)
Manchester United Brøndby IF
@Bottle
Det kan du sige men alternativet var vel at den nye træner ligesom mange af hans forgængere mødte op til preseason uden forstærkninger. Nu har han da i det mindste to profiler på plads hvilket på papiret bør give en bedre start på sæsonen end den Ten Hag f. eks fik og hvor man derefter panikkede.

Det er nok en utrolig svær balance at ramme og selvom jeg er tilbøjelig til at være enig så må vi vel vente til vinduet lukker for at konkludere deres dygtighed eller mangel på samme.

@Fynbo
Ja har skrevet en del kategorier og punkter på. Var lidt irriteret over at sejren blev delt så planen er at få noget mere kød på denne gang med flere kategorier og forudsigelser. Er Højlund i klubben kunne bestemt være en af dem, men der kan jo ske rigtig meget endnu.

Det sagt så skal der jo være stemning for det så vil nok prøve at spørge lidt ind til stemningen for det når vi nærmer os første PL kamp og et par af kategorierne. Tænker f. eks ikke du er stor fan af en potentiel kategori jeg har skrevet der hedder største over- og underperformer på xG :)
Manchester United Brøndby IF
"Tænker f. eks ikke du er stor fan af en potentiel kategori jeg har skrevet der hedder største over- og underperformer på xG :)"

Hehe Deebo, din bandit.
Men altså, tænker jo at jeg udmærket kan besvare et sådan spørgsmål uanset.
Så jeg er heller ikke modstander af det.

Har et bud på en overperformer allerede og han er fra Uruguay.
Han skal såmænd nok banke et par vildskud ind i løbet af sæsonen og det uden at ha´ en reel chance. Kan ikke regne en xG ud fra det scenarie, men over må det da være.
Tænker dog du bliver nødt til at lave to spørgsmål om emnet, hvis du rigtigt vil skille fårene fra bukkene. Man kan jo meget vel svare rigtigt på det ene og forkert på det andet :)
@ Deebo

Du har ret i at jeg måske higer mig for meget i Muppetiers og du har også ret i hans agenda mod Højlund som jeg hele tiden har været uenig i faktisk, men omvendt så er det meste der kommer derfra lødigt er min oplevelse og det samme er de kilder han refererer til der virker ganske troværdige omend han jo også blot formidler videre.

Der er selvsagt ingen Tier 1 kilder der er ude på det stadie hvor Højlund er på, hvor man mig bekendt følger planen med Mbeumo, salg/afgange og så først derefter en ny striker når nu Gyokeres gik i vasken i første omgang. Først herefter vil en Højlund afgang jo blive relevant.

Omkring angrebs situationen så tror jeg ikke at Chido lejes ud og er tænkt til at få spilletid hist og her. Herudover har vi som du selv er inde på adskillige andre 9´er løsninger når vi forhåbentlig får Mbeumo i hus så når vi kun skal spille en kamp om ugen så giver det mening at vi kun har en 9´er til næste sæson imo og det ligner ikke at den 9´er er Højlund.

Det er lidt som om vi glemmer at vi altså får væsentlig færre kampe i næste sæson med væsentlig færre rotation og derfor er nødsaget til at indskrænke truppen og ikke booste den.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Fynbo
Husk nu at United henter to af de største overperformere i netop den kategori fra seneste sæson hvilket jo gør det ret interessant. F. eks kunne jeg jo godt finde på at sige at en af de to bliver den største underperformer fordi det er United og man åbenbart ikke længere må have noget godt ;)

Ugarte ville være et frækt bud men det vil så kræve mere end et par mål for logikken siger at en af dem der bliver topscorer formentlig også tager den pga. volume.

Tænker dog du bliver nødt til at lave to spørgsmål om emnet, hvis du rigtigt vil skille fårene fra bukkene. Man kan jo meget vel svare rigtigt på det ene og forkert på det andet :)
Jeg er ikke sikker på jeg forstår hvad du skriver her, men største overperformer og underperformer kan jo virkelig variere meget fordi der reelt er 15-20 forskellige i spil. Jeg vil nok sætte en parameter der hedder minimum 500 minutter spillet så der ikke er en snyder der tager den.

Havde også overvejet en “first” kategori så allerede første kamp mod Arsenal kunne give nogen point med første målscorer, gule kort osv. men er ikke helt sikker på det vil være klogt.
Manchester United Brøndby IF
Det er lidt som om vi glemmer at vi altså får væsentlig færre kampe i næste sæson med væsentlig færre rotation og derfor er nødsaget til at indskrænke truppen og ikke booste den.


Det er sandt, men vi skal jo netop have sådan, at hvis der opstår en skade hos førstevalget, så er der en ægte 9´er til at tage over. Og så er 9´eren jo også en plads, hvor man tit foretager en udskiftning i løbet af kampen.

Under forudsætning af, at tanken med Cunha og Mbuemo er, at de kun i nødstilfælde træder ind på 9´eren, og Zirkzee er mere 10´er end 9´er, så skal vi vel have to 9´ere, hvoraf Højlund passende kan være den ene med mindre man får et højt bud på ham.

I forhold til Muppetiers, så synes jeg, at han er en forstandig fortolker, men jo mest af andres information, og han bruger ind i mellem vendinger som "I understand that the club is working on selling Højlund". Det lyder på mig som om, at han har de samme kilder som os andre (hvilket i dette tilfælde mest virker som logiske spekulationer og italiensk sportspresse), og der tænker jeg ligesom Deebo, at jeg har stadig til gode at se mere troværdig info på, at der målrettet arbejdes med et salg af Højlund.

Det sagt, så synes jeg, at Muppetiers er et godt sted for at få nogle saglige betragtninger og et overblik over, hvad der rører sig omkring klubben.

@Bryan
Ja han er fin som kilde for nyheder men jeg ser ham mere som en aggregator med bedre kilder end de andre accounts der spammer lort ud end som en egentlig kilde selv. Han hører helt sikkert noget, men næppe helt fra toppen hvor beslutningerne tages som de bedste journalister gør og har nok heller ikke forbindelser til agenter hvor det meste information formentlig lækkes.

Som sagt tror jeg aldrig en Højlund afgang bliver relevant for United uanset hvad der sker og det har jeg efterhånden sagt så længe uden at blive modbevist så det holder jeg fast i. Det seneste fra Italien er jo også at Inter virker til at have trukket sig lidt mens Napoli har Darwin som førsteprioritet.

Omkring Chido er det alt for tidligt at snakke udlån ja. Han skal som sagt først være for god til U21 for lige nu er der masser udvikling han kan få i at spille fast der og træne med førsteholdet. Personligt tror jeg ikke han får et eneste minut i PL hvis man undgår skader så vil slet ikke medregne ham som en reel førsteholdsspiller.

2 angribere er jo ikke for meget selvom der er færre kampe. Det synes jeg er det rigtige antal og skal man tro Amorim omkring Zirkzee så har vi lige nu kun en i Højlund. En længere skade til hvem end man henter som 9’er er ikke umuligt.

Edit:
Nå Pally var hurtigere omkring det med færre kampe og flere andre ting :)
Manchester United Brøndby IF
I forhold til xG, så har jeg et spørgsmål til de som går meget op i det.

Langskud:
Selv om det er evident at chancen for succes er større ved en afslutning tæt under mål, er det så ikke en fejl at de fleste hold undlader dem?
Oplever vi ikke at alle hold pakker sig centralt af samme grund, hvor jeg jo ville tænke at et langskud, selv et der ikke går ind og blot truer, medvirker til at sprede forsvarerne.
Med så igen større chance for at nærskuddene går ind, fordi pladsen er større.

Skal tilføje at jeg personligt savner langpiv, måske fordi jeg selv gjorde mig en del i dem?
Det kan meget vel farve min tilgang.
Ja i to (Deebo/Pally), nu må vi se hvad der kommer til at ske.

Vil dog også lige påpege at ledelsen er igang med at få styr på økonomien så selvom det optimale er to rene senior 9´ere også selvom vi kun spiller en kamp om ugen så vil jeg se det før jeg tror det. Udskiftninger i løbet af kampen når vi spiller en kamp om ugen skulle jo ikke gerne betyde pga. træthed, men taktisk og så ser jeg stadigvæk Chido få minutter hist og her hvor han i perioder får fuld spilletid på U-21 som vi så i foråret.

Har vi to senior 9´ere udover Chido så vil det jo betyde nul minutter til Chido, men nu må vi se. Det kan meget vel handle om økonomi i sidste ende at man ender op i kun en senior 9´er og Chido + Cunha/Mbeumo/Zirkzee som alternative 9´er muligheder.

Jeg listede en trup størrelse på 23 for noget tid siden fraregnet bla. Chido, så jeg tænker helt sikkert også man har blik på truppens størrelse til den kommende sæson.
Annonce