Snak

Mere indhold efter annoncen
@Nick
Lad os nu se. Der må vel også være en grænse for hvor længe Rashford gider blive holdt hen når han samtidig ser dem byde store beløb på andre spillere på hans position. Der skulle jo ifølge Fabrizio være en del andre interesseret hvis først den økonomiske pakke er rimelig. Han har sat klubben i en svær situation med sit Barca ønske, men det er han jo også i sin gode ret til når det er klubben der vil tvinge ham ud..

Som United fans aner vi ikke hvad vi skal håbe på med ham. Det bedste økonomisk tror jeg vil være at Bayern kommer på banen da det kunne blive et permanent salg, mens Barca nok maksimalt fjerner lønnen hvis Rash selv går ned i løn og giver et loan fee.

Jeg er efterhånden lidt uinteresseret i hans case må jeg indrømme. Sancho, Garnacho og Antony er noget mere interessante selvom de to sidstnævnte også har sat klubben i en svær situation ved at have meget specifikke krav til deres næste klub. Antony kunne jo formentlig allerede have været solgt til et rimeligt beløb da Como var interesseret og har flere penge end Betis men dem afviste han..
Manchester United Brøndby IF
Kan godt forstå klubber tænker sig om en ekstra gang, før de påtænker at skrive ned Rashford….det kan jo blive en dreng eller pige med hans voldsomt svingende præstationer sæson til sæson. Det samme med Garnacho og Sancho. Opfører de sig som små børn hvis tingene ikke lige går deres vej? - sådanne spillere gider man ikke. Vi burde sagsøge dem for at nedbringe deres egen værdi:-).

Ja Mbeumo til 70 mill. Er dyrt, men klubben har nok følt sig presset af Wissa interessen….brentford sælger nok ikke dem begge. Så er det spændende om Brentford afventer og ser hvem af Mbeumo eller Wissa de kan få mest for, eller om vi får buddet accepteret. Hvis ikke må vi videre efter en 9’er i stedet samt gerne en DM med en vis klasse….vi skal dog lige af med et par spillere - eller gerne 4.
Lad os nu se. Der må vel også være en grænse for hvor længe Rashford gider blive holdt hen når han samtidig ser dem byde store beløb på andre spillere på hans position

Rashford har hele tiden vidst, at Barca først ved besked om, hvad man råder over i Fair Play i august.

Barca har ikke budt på spillere, som spiller Rashfords position, tværtimod er Pau Victor, som Rashford vil skulle afløse, stadig i klubben - omend mange spanske klubber skulle være interesserede i den unge forward.

Rashfords kendskab til Barcas planer med ham blev tydeligt eksemplificeret, da han ikke ændrede standpunkt omkring sin klubfremtid, selv da Barca var enige med Nico Williams.

Som jeg ser Rashford i Barca, vil han godt kunne forestille sig, at han bliver den kommende 9´er; Lewandowski er for alvor aldrende, og Ferran Torres er ikke en umulig konkurrent.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Barca har ikke budt på spillere, som spiller Rashfords position, tværtimod er Pau Victor, som Rashford vil skulle afløse, stadig i klubben - omend mange spanske klubber skulle være interesserede i den unge forward.

Barca har da budt på både Nico Williams og Luis Diaz - begge spillere der spiller den position, som Rashford er bedst på. Han har selvfølgelig været på salgsturné for at påpege, at han er angriber. Men hans bedste position har været på kanten, hvor Barcelona altså har vægtet flere spillere højere.
Nej, Rashford er udset til at afløse Pau Victor/ til dels Lewandowski..

Det er også derfor, at han ikke er essentiel, og ikke er den første spiller, som man benytter Fair Play på, idet man har flere andre spillere, der kan udfylde positionen.

Det er givetvis også derfor - uden at jeg selvfølgelig ved det, at Rashford ikke føler sig fravalgt i forh. til Nico Williams og Luis Díaz o.a..
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå topledelsen er i Island hvor SJr kan lide at fiske.
Må håbe de finder gode løsninger i det naturskønne land
Gad vide om der bliver skrevet nyheder om andre klubber´s ledelser, når de er på fisketur 😂
Ifølge Ben Jacobs så er vi interesserede i senne lammens som ny målmand. Interessen skulle være helt tilbage fra januar, men intet konkret endnu.

Ledsmed
Måske ikke i rochdale, men i verdens største klub, der har været i krise i mere end et årti og, som indtil videre ikke har haft et tilfredsstillende vindue?
Der synes jeg det er fair nok, når netop ineos, SJR og ledelsen sagde, at med deres indtræden kom fodbolden først.
Han kan fiske det han vil og det er helt fint. Vel derfor man ansætter direktører osv. men.. forstår godt medierne napper lige den her 🙂
Han fisker efter fansenes tålmodighed
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Hæhæ Inuk :-)
Annonce