Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved snart kkke hvad jeg ønsker mest på midtbanen af baleba, wharton og guirra?
Ligefør jeg ønsker:

- Wharton
- guirra
- baleba

I den rækkefølge alene fordi han også skal til afcon.
@Goddag
Sådan noget skal du nok hellere spørge KO eller YNWA om. Jeg forstår stadig ikke hvordan man kunne have £93m klar inden salg der nu er blevet til £130m med alle de økonomiske dommedagsprofetier inkl. fra ejeren selv.

Baleba er jo ikke realistisk, slet ikke hvis man vil bruge mange penge på en 9’er også, og det samme gør sig gældende for Wharton. Henter man en ny midtbanespiller så må det være udenfor PL tænker jeg.

Også sådan en handel tror jeg har lange udsigter, og jeg ved ikke hvem det skulle være. En spiller med en god motor der også kan lidt på bolden. Jeg bed mærke i at Mainoo havde flere lange afleveringer end sædvanligt hvilket potentielt vil gøre ham langt mere værdifuld dybere på midtbanen end hidtil hvis han kunne udvikle den del men han kan bare ikke spille med Bruno.
Manchester United Brøndby IF
Med forholdsvis ok PSR tal igen, kan man sige det store problem er jo netop kolde kontanter eller adgang til samme, kan de lånes som du skriver vil det åbne fint op for nye indkøb, men man vil så ja sættes sig lidt håre i det i det i fremtiden, men jeg tror nu det vil være billiger at låne dem nu end at vente, altså med den begrundelse/håb man vil bruge dem fornuftig til at hjælpe Amorin, det kan hurtig blive dyrt at fejle en sæson mere fordi han ikke fik hjælp nok.

Med spiller på nogen vigtig pladser til hans system, kunne i lande en CM/DM og en angriber med kvalitet ville det som jeg ser det hjælpe meget.

Ja så kan i også nemmer arbejde med fornuftig salg hvis man ikke er "tvunget" til at sælge dem til discount pris så hurtig som mulig for at få tilgang.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
- Wharton
- guirra
- baleba


Problem er en Adam Wharton kunne nemt koste £70 -80M, englænder på 21 i CP spiller på u21 landshold og har spået en kæmpe fremtid.

Baleba her er det store problem at han spiller i Brighton de ved godt hvad deres spiller skal koste og de anser ham som den næste guld fugle igen 21 og spiller fast er godt nok ikke englænder men det er så der Brighton faktoren skubber ham op i pris, han har 4 år på kontrakt så mit bud han er ikke billiger end Wharton

Det er baseret på tidligere da Chelsea har spurgt lidt på ham, og man fik at vide man nok skulle finde Caicedo penge frem og vi har da et ret godt sammenarbejde med dem.

Altså vi køber deres spiller til overpris hvor de så finder nye billiger og trykker på repeat.

Javi Guerra der imod tror jeg der kan laves en fin handle på måske £40M ?

Jeg tror hvis man skal have penge til en angriber og CM med kvalitet skal en af dem findes uden for PL.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Javi Guerra der imod tror jeg der kan laves en fin handle på måske £40M ?
Godt spørgsmål. Det er nok guldfuglen hos Valencia og man har jo allerede solgt ud af spillere bl.a. Mosquera til Arsenal samt Enzo Barrenechea er taget til Benfica på et nyt udlån, så det kan godt være, at han kommer op omkring de £40 mio. Valencia har ikke været gode til et sælge dyrt, SÅ det kan være er han kan erhverves for £40 mio. Man er dog ved at forsøge at skrive ny kontrakt med bl.a. Guerra, der skulle ønske at blive lidt længere tid i Spanien.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fandt klippet for kontekst. Han hedder Mark crithley fra the athletic. Klippet er fra 5. Juli, så hverken mega gammelt men heller ikke nyt nyt.
https://m.youtube.com/shorts/BTyXeOcqXIE

Der er også hele udsendelsen men dette er klippet jeg faldt over i halv søvne.

Angående midtbanen lyder det også for godt til at være sandt man kan puste og have mel i munden.
Jeg drømmer lidt om Wharton må jeg sige. Synes vi har pligt til også at have de bedste engelske spillere. Ham her bliver god. Og jeg er lidt nervøs for det der afcon må jeg sige. Også hvis koné kommer ind og så overtager midtbanen. Jamen han kan jo også risikere afcon.
Basen skal være til rådighed det meste af tiden.
Men nemt bliver det ikke og dyrt bliver det.
Der er bare en mulighed nu hvor det ikke virker til at konkurrenterne kigger på 8’er spillerne at overhale dem indenom.
Men kommer an på afgange hvor jeg igen ikke vil afvise der også kommer en afgang i angrebet hos enten Højlund, zirkzee eller chido.
Og jeg føler mig ikke helt sikker på det er så nemt at tro det bare er chido der udlejes.
Nu bliver Hjulmand rygtet til ifølge A Bola. Det håber jeg virkelig på!
Hjulmand var sammen med quenda og gyökeres nogle af de spillere jeg ville tro AMORIM ville tage med sig hvis han skulle købe fra sporting. Så kan ikke udelukke det selvom det kommer fra portugisiske medier.
Nogle mener også Juventus er ude efter ham.
Tror måske 9’eren er første prioritet og så ser vi hvad målmand og midtbane kan bære efter. Guirra ser også spændende ud 🙂
Omkring det økonomiske, så er aftalen at der ikke kunne rykkes på ejerforholdet i de første 18 måneder, da Ineos købte sig ind. Derfor bliver det interessant når vi rammer August hvor aftalen udløber, om Ineos opkøber endnu flere aktier af Glazer. Problemet for MU er ikke PSR, men kapital. Det er svært at forestille sig at man vil optage yderligere stor gæld, når der bliver skåret ind til benet. Derfor er det mere nærliggende at forestille sig, ejerforholdet ændre sig.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Ynwa

Tak for indspark!
Har du overblik over hvor meget så og så mange procent vil give?
Det er mere… hvis det er en lille procentdel der kan gøre stor forskel, så tror jeg på det. Men tror ikke glazers er parate til at opgive majoriteten medmindre det naturligvis var en del af aftalen.
Annonce