Redigeretman 21. jul 2025
Fedt at Mbeumo er officiel og det skal nok blive spændende med ham og Cunha som 10’er med en Diallo på wingbacken.
Nu når i nævner en række af meget dyrere 9’ere, så er udfordringen vel hvor meget budget der reelt er tilbage. Cunha og Mbeumo kostede vel nærmest alt budgettet + videresalgsklausulerne på Alvaro og Elanga.
Så er der frigivet et beløb ved udlejning af Rashford, som muligvis bruges på at hente en reserve keeper + lidt mere frirum
Det som skal finansiere en 9’er er vel salg af Antony, Sancho eller Garnacho. Her lyder det til Antony er det mest realistiske, men han kan vel næppe være nok til at finansiere et køb f.eks. Sesko? Han har jo været en meget dyr signing, så selvom han er blevet afskrevet nogle år, så ligger hans restværdi næppe betydeligt under markedsprisen.
En byttehandel af Garnacho for Jackson kan være spændende, men byttehandler sker sjældent. Synes samtidig at der er nogle klare mangler på 6’er positionen og venstre wingback. Ugarte er ikke slået igennem, men nogen gange hører man også om at spillerne først rigtig slå igennem i 2. sæson. Så kan være at det nedprioriteres lidt. Venstre wingback, synes jeg at Dorgu er en spændende spiller, men han mangler det tekniske særligt i forhold til indlæg og slå den rigtige aflevering. Er lidt overrasket at der har været ingen rygter om forstærkninger her samtidig ligner det også at Shaw skal være LCD og ikke wingback, hvilket indikerer at Amorin stoler på Dorgu.
Set i forhold til vinduet indtil videre synes jeg at det har været en succes. Selvom kan kan ønske mange forskellige spillere, så synes jeg måske en dyr 9’er signing pt. ser mindre sandsynligt ud.