Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja jeg er super spændt på at se ham med Cunha denne sæson.

Selvom man nok bliver skuffet, så glæder jeg mig som en lille dreng til at se holdet denne sæson.
Sidste sæson er glemt for mit vedkommende
Men findes den spiller, som kan være partner til Bruno i en 3-4-3 overhovedet? Selv uden en Bruno-type ved siden af sig, er det for mig at se er en rolle, der kræver helt vildt meget - disciplin, mobilitet, duelstyrke, stærk på bolden, osv. osv.

Selv prime Kante havde en af ligaens bedste 6´ere i form af Matic ved sin side på Contes Chelsea-hold for efterhånden mange år siden, og selv den konstellation var ikke perfekt. Matic manglede det sidste på mobiliteten, og de formåede ikke rigtigt at støtte op om offensiven (2 PL-mål på næsten 6000 minutter), hvor Cesc så kom på banen, hvis man ville have mere kontrol.

Jeg vil mene, at problemet ikke er at finde makkeren til Bruno , men derimod Bruno. De to centrale midtbanepladser i den formation er i forvejen uriasposter, og jeg kan ikke rigtig se Bruno gøre det godt der.
God pointe @GunnarSoeren. Det kræver noget disciplin at spille de to pladser, og meget kan man sige Bruno, men han har altså en del boldtab i sin risikovillige stil, hvilket selvfølgelig stiller store krav til makkeren.

Det bliver spændende at se hvad Amorim finder på, da det ikke umiddelbart ser ud til vi styrker os på en af de pladser - hvilket er en fejl i min optik.
Lad os se, hvad der sker med transfers… midtbanen er svær at gøre noget ved før næste sommer, tror jeg, fordi Casemiro binder så meget økonomi, og vi ikke umiddelbart kommer til at sælge hverken Bruno, Mainoo, Ugarte eller Casemiro. Der er frigivet lidt plads med Eriksens exit, men han var i forvejen marginalspiller og med de færre kampe, passer antallet nok udmærket. Ærgerligt for der mangler helt klart noget derinde… Amorim taler selv om fart. Det er sikkert både i ben og boldomgang.

Bruno var langt mere disciplineret som 8’er sidste sæson under Amorim og lavede faktisk ikke mange af de irriterende boldtab. For mig er problemet med Bruno mere i spillet uden bold. Når vi har bolden, er han god i systemet, synes jeg. Den centrale midtbane bliver nødt til at kunne bidrage fremadrettet i det her system i PL, ellers bliver det for let at dæmme op for for de mange fysisk stærke og købestærke hold i ligaen.
Frenkie de Jong har den perfekte profil, synes jeg,, så hvis der findes en spiller som ham, må vi hente ham næste sommer i en stor transfer.
Næste sommer må fokus være på CM og CB… og måske keeper.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Meget enig i dit skriv T. Som sædvanligt kunne man tilføje :)

"Det er sikkert både i ben og boldomgang."
Også risikovilligheden må være et tema, som jeg tror Amorim vil få svært ved at adressere. Selv om Bruno befinder sig derinde. Han mangler noget fart til at kunne komme forbi sin oppasser. Som jo må skulle til, hvis vi gerne vil opnå en overtalssituation.
Med Ugarte og Case kan vi glemme det. Teknikken rækker ikke.

Spurgte i går til Mounts muligheder i den kommende sæson.
Skulle vi ikke hente en 8´er, hvad meget jo beklageligvis tyder på, så ser jeg englænderen som den eneste der kan ændre ved dødvandet inde midtpå.
Mainoo har givet teknikken, men kan ikke sætte en mand på fart. Skal han kunne gøre en forskel, vil jeg mene det så handler om at han kan finde en legekammerat i enten Mbeumo eller Cunha.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Goddag
Så kom Nick Cox afløser og det er en noget ukendt en for mit vedkommende. Faktisk så ukendt at jeg stadig troede Brentford ikke havde et akademi :)

Manchester United plan to appoint Brentford’s Stephen Torpey to succeed Nick Cox as head of the academy. He currently holds the same role at Brentford.

Sjov timing dog efter den angivelige utilfredshed med Brentfords ageren omkring Mbeumo forhandlingerne. Nå men det er jo Wilcox domæne så det er sikkert en god ansættelse og Cox kom jo også fra en langt mindre klubber i Sheffield Utd.

Edit:
Kan se han har fortid i Pool og senest City før han tog til Brentford så det er nok en mand Wilcox kender godt og har god erfaring.
Manchester United Brøndby IF
Antony’s agent:

"What I can say is that the player is on the market, and there are several clubs that want to know his current situation.

We listen to the projects and analyze them. But he is open to moving to Saudi Arabia. If there is a possibility that the player will continue with Manchester?

Everything is possible, and we are looking for what is best for him."


Lyder godt at Antony nu kigger på de andre tilbud hvis det citat er rigtigt. Om det så er Saudi der sikkert betaler den største pris eller andre europæiske klubber er bedre end at forhandle med en klub der nok aldrig har haft i sinde at betale i nærheden af hans værdi og hele tiden håbet på et lån. Kunne være dejligt med en fin transfersum for ham og et permanent salg.
Manchester United Brøndby IF
Deebo

Spændende! Troede faktisk Cox kom fra watford?
Men ja med den baggrund kender Wilcox ham og så er jeg ikke så nervøs. Skønne nyheder! Spændende at høre mere til ham når der kommer interviews osv.

Og angående Antony kunne det lige netop være rart med en salgssum og gerne en til saudi da… vi trænger til et pænt salg og ikke alle de lån med optioner omend man jo ikke må glemme at lønnen også spares og dermed også bliver del af kabalen når hver en mønt skal vendes 🙂
Nej det var før Sheffield kan jeg se 🙂
3. August tintin… 3. August… der skal vi møde jer i usa. Hvem ved? Måske bliver I sænket af en brandvarm Calvert Lewin til den tid 😉
Annonce