Snak

Mere indhold efter annoncen
"letbenet fynbo" hehe Goddag.

Tænker det er en fejlagtig beskrivelse, da jeg er 189cm og i mine bedste år vejede 84 kg.
Kan være mine argumentationer er letbenede, men ikke jeg. :)
Selv om jeg var ganske hurtig over lidt længere distancer.

Og jo, my bad. Ronaldo vandt sin første ballon d´or som Unitedspiller.
Har dog aldrig brudt mig om ham som person og måske det spiller ind.
Best var en fordrukken skørtejæger, men dog anderledes sympatisk bilder jeg mig ind.
Excl: Jack Moorhouse has agreed to a new contract with Manchester United and will join Leyton Orient on a season-long loan.

Decision made after attracting loan interest from several clubs.


Præcis det jeg snakkede om tidligere. Et medium talent der forlænges og sendes på udlån. Vent til han får et godt udlån og så cash ind. Det koster ekstra i løn men ingenting sammenlignet med et potentielt bedre salg.

Lad os håbe Evans er bedre til at finde lånedestinationer end den tidligere.
Manchester United Brøndby IF
Nu har jeg lige været inde at nærstudere Seskos mål.

Størstedelen er flotte tekniske mål eller hovedstød. Og lige det med hovedstød er det der virkelig fanger min interesse.

Det har været et kæmpe savn at være farlig i boksen, når den eneste der reelt har kunnet score på hovedstød har været Maguire. At have en hovedstødsstærk spiller er bare vigtigere end man tror, hvilket man i sær kunne se forrige sæson med Mcsauce, der scorede så mange latewinners.

Jeg håber man kan få en konstellation af Sesko og Højlund med Chido som 3. mand. Det burde være muligt at få sat alle 3 op på hver sin måde. Det er heller ikke noget der generer Rasmus at han får lidt modstand.
Romano i sin video update

- Chelsea vil gerne have garnacho OG Simons. Chelsea vil af med spillere hurtigt for at skabe pladsen.

- Benjamin sesko er meget interesseret i United og United har brugt dagene på at præsentere projektet og visionen og planen med netop sesko. Beslutningen træffes ikke i dag eller i morgen hvilken af klubberne han ønsker men snart. Tror en lille uge som jeg forstår det.

- ingen i United har sagt Højlund er ude af projektet og han vil blive og kæmpe for sin plads.
Om Romano eller Ornstein er på afveje her kan debatteres. Virker på Ornstein og athletic som om man skal holde øje med Rasmus situation.
Jeg hælder til Ornstein når det kommer til United. Synes han var været utrolig præcis og virker nærmest som kilden der “leakes” til modsat Romano. Ornstein er 10/10 for mig hidtil i vinduet hvor Romano er 9/10.
@Tudeprinsen
Ja jeg har det også sådan at Sesko virker noget mere komplet, selvom han stadig er rå, end den Højlund man fik. En trussel på låget vil også skabe en dimension man ikke har haft siden Ronaldo og Cavani var angriberne.

Det store spørgsmål er jo bare om det også kan oversættes til PL når forsvarsspillerne er lidt større, stærkere og hurtigere mens pladsen og tiden han får mindre. Det ved man nok først når han spiller i ligaen uanset hvem han vælger af de to.

Hans teknik er bedre end Højlunds men helt elegant er han heller ikke. Bevægelserne kan godt se lidt store ud sammenlignet med den noget mere elegante Ekitike som han utvivlsomt vil sammenlignes med og måles op på hvis han skulle komme til en rivaliserende klub i samme vindue, samme alder, fra samme liga og til nogenlunde samme pris. Personligt var/er jeg mest til Ekitike, men synes egentlig at Sesko ser bedre ud fysisk.

Og ja hvis Sesko vælger United, så håber jeg ikke man sender Højlund væk og det har jeg sagt længe inden hans positive præstation i nat. Konkurrence gør godt og Chido er slet ikke klar til at være backup hvilket betyder at Cunha, Mbeumo og Zirkzee alle potentielt skal spille der selvom Amorim anser dem som 10’ere og det ville være ærgerligt.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Goddag
Ja helt klart Ornstein over Fabrizio Romano i langt de fleste tilfælde. The Athletic journalister er underlagt helt specifikke krav omkring sourcing som Fabrizio næppe er hvor det mere handler om at være først.

Udover at han ofte gentager de store sagaer en milliard gange så er han også helt tydeligt agenternes mand hvilket gør ham mindre sympatisk og vel også større chance for misinformation.

At han brugte et helt tweet på at vise Gyokeres sammen med “super agenten” som han beskrev ham uden anden info var jo helt tydeligt betalt af agenten.. Har også længe undret mig over nogle helt random MLS transfers der nogen gange tweetes som også må være betalt promovering.
Manchester United Brøndby IF
Omkring Sesko tyder det på at det er i klubbens egne hænder. Ender han i Newcastle så lyder det til at det er fordi United har fejlet (nok økonomisk) for nærmest alle journalister indikerer at han foretrækker United over Newcastle, både engelske, tyske og internationale.

Personligt har jeg stadig svært ved at se hvor pengene skal findes henne og derfor jeg har svært ved at tro på sådan en handel når der står en desperat klub klar med pengene, endda med CL der lige har udviklet en anden ung angriber til en af verdens bedste.

Teknisk set så skal der ift. PSR jo bare sælges inden juli næste år så på det punkt kan han sagtens købes nu og så sælge spillere senere, men vi hører jo konstant at likviditeten er problemet. Man er allerede gået fra en rygtet netspend på £93m tidligere på sommeren til £140m og nu skal den så op på £200m mens de salg man håbede på ser sværere og sværere ud at hente gode priser på.

Måske er det bare for at når han ender i Newcastle at man kan sige man ikke er overrasket men min mavefornemmelse siger der er noget der ikke stemmer økonomisk omkring den handel og man ikke lander ham.

Ærlig talt så ved jeg ikke en gang om jeg håber på den fordi pengene er så store og det er en Bundesliga angriber der altid ender galt i United. Vi har skreget efter en kompetent sportslig ledelse længe og tiden er nok inde til at stole på dem uanset hvad mavefornemmelsen siger så kom med ham :)
Manchester United Brøndby IF
Fordi pengene er så store? Han kommer formentlig til at koste omtrent det samme som Højlund så værre er det vel heller ikke.
Deebo

tæller det også i netspend hvis pengene betales i rater?
Jeg må indrømme at jeg tror ledelsen har styr på det men har også haft en fornemmelse af der er noget de enten ved vi ikke gør eller måske har underspillet økonomien?
Har stadig en fornemmelse at vi ender med en angriber, keeper og midtbane. Og jeg kan sagtens høre stupidt det lyder.
Jeg tror bare ledelsen vil vise muskler og virkelig vil bakke AMORIM op. Have noget der minder om at skelet klar. For 2028 er altså virkelig ikke langt ude i fremtiden hvis ledelsen virkelig mener vi skal vinde ligaen der. Så skal der jo altså ske noget og ske noget hurtigt.
Deebo

Angående Romano og Ornstein
Enig. Og det jeg også mener er at særligt omkring United igennem snart et år, synes jeg, at Romano har mere været et ekko eller “5 minutter efter Ornstein” af Ornstein.
De store sager har virket som om
Det har været Ornstein der har breaket dem.
Annonce