Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Amorim har brug for lidt inspiration ift. sin fortrukne formation og hvordan han skal få den til at klikke i PL, kunne han kigge mod Palace…de gør det virkelig godt mod LFC, men har egentlig også en ret god start ellever.
Hvis Amorim har brug for lidt inspiration ift. sin fortrukne formation og hvordan han skal få den til at klikke i PL, kunne han kigge mod Palace…de gør det virkelig godt mod LFC, men har egentlig også en ret god start ellever.
De har så også nogle gode spillere på de to positioner hvor United står svagest med Wharton og Mateta. Bliver Sesko pengene værd og man får en god midtbanespiller, så bliver det forhåbentlig også noget bedre fra United. Men ja positivt at den formation kan slå de gode hold og være bedst for det er personligt min eneste bekymring ved Amorim.

Ærgerligt at Dean Henderson var lidt af en klovn den sidste tid i klubben og fremtvang et skifte eller besluttet sig for at ville væk inden man overhovedet havde købt Onana. Hans karakter savner man i klubben, men da han fik chancen som førstevalg foran De Gea under OGS blev han jo med det samme syg/skadet som jeg husker det og det var nok hans chance der røg der.
Manchester United Brøndby IF
Ja synd vi ikke fik mere ud af ham. Mindes det var i Sheffield United, hvor han stod en rigtig god sæson og samtidig kom på sæsonens hold.
@deebo - ja har selv haft min tvivl om Amorim kan få det til at fungere med 3-4-3 og beslægtede varianter, da vi jo ofte især er overmatchet på midten. Så at Palace kan få det til at fungere giver lidt håb - men vi har behov for en stærkere central midt.
Hvis det lykkedes at hente Donnarumma og Baleba, så har transfervinduet været langt over forventet. Så mangler der bare de langsigtet løsninger i stedet for Maguire og Bruno. For sidstnævnte kan det meget vel være Mainoo og kan sagtens se Heaven som den midterste CD’er, hvor han går frem i spillet. Han må have en fordel der, som følge af hans tid som midtbanespiller.

I forhold til 3-4-3, så tror jeg at det ændrer sig en del, når der kommer en mere boldspillenede spiller ind i stedet for Casemiro og Ugarte. Frygter dog at defensiven først bliver solid, når Bruno ikke er på holdet længere.

Hvis Baleba kommer til klubben, så vil jeg gerne se ham med Mainoo på den centrale midtbane. Tror de vil supplere hinanden godt. Lidt ærgerligt at det er Bruno Mainoo skal kæmpe med.

Noget af det som går galt defensivt, er at midtbanen bliver udspillet, men meningen er at midterforsvarerne skal være meget aggresive for at ikke give plads. Dette gør Yoro og Heaven fint, da de har fart til de ikke bare oversprintes. Maguire og De Ligt er for tunge til det, så de slipper ofte deres mand og bakker. Det samme gør både Mazraouhi og Shaw ligeledes.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Problemet med en Baleba-Mainoo midtbane ville jo nok være at ingen af dem er stærke pasningsspillere eller "dybe playmakers". Baleba minder jo ret meget om Mainoo når han har bolden i at han er press-resistant og kan lide at drible sig ud af pres eller vende af på en modstander, men han er ikke Wharton eller Bruno for den sags skyld med overblik og lange pasninger. Uden bold er han dog langt hurtigere og mere mobil end Mainoo, så tror godt han vil kunne dække de områder Mainoo ikke kan.

Skal man ikke bare fyre Amorim og så hente Baleba+Wharton så man har en 433 med Wharton, Mainoo og Baleba? Det lyder som en god ung midtbane der passer godt sammen :)
Manchester United Brøndby IF
For satan, så god Wharton var i anden halvleg i dag.
Ja han var sgu god. Jeg tror langt fra han ville være den ideelle makker til Bruno som lige nu jo er en bedre spiller, men han bliver nok eftertragtet næste sommer.

Jeg håber dog stadig mest på Baleba hvis man skulle vælge og det gør klubben jo tilsyneladende også. Det bliver godt nok spændende hvad der kommer til at ske med ham/midtbanen og målmandsposten.
Manchester United Brøndby IF
Hvorfor ikke bare købe ham og makkeren Hughes? 😂 Han var også god - og koster vel kun 40-45 millioner pund med markedets nuværende priser.
Hvorfor ikke bare købe ham og makkeren Hughes? 😂 Han var også god - og koster vel kun 40-45 millioner pund med markedets nuværende priser.
Det er faktisk ikke nogen dum ide. Will Hughes var jo ham der fik Casemiro vist ud med et rødt kort for et "halsgreb" i en kamp, så hvorfor ikke hente Hughes så han igen kan vise Casemiro ud... af klubben :)
Manchester United Brøndby IF
Annonce