Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig Heden, omend det nok mere handler om points indenfor europæisk fodbold man har kig på end specifikt hvilken placering vi har i tabellen ved juletid.

Kunne godt tyde på at det bliver en tæt liga i år da det er svært at pege på de hold der skulle skille sig voldsomt ud aka da City/Liverpool kørte parløb for nogle sæsoner siden.


Ja bestemt, ligaen virker tæt, så hvis man kun er 5-8 point efter ved juletid, er det ikke placeringen der afgørende.

Altså selvom vi bestemt ikke har imponeret er vi trods alt kun 6 point efter 1. pladsen i skrivende stund, men det klart vi kan ikke blive ved med at vinde en og tabe en, hvis vi skal have en plads i Europa næste sæson og her tæller jeg ikke conf. med, for det for mig en total ligegyldig turnering.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Ja man kan kun have respekt for den psyke han har vist ved at komme igen og hans mål mod Lyon vil nok længe blive husket med den eufori det gav, men lad os så også slutte “på toppen”.

Er der noget INEOS har gjort godt indtil videre så er det at sige farvel til ældre spillere på for store lønninger (Linde, Evans, Eriksen senest) og gjort truppen yngre samt billigere. Glazers kunne ikke fordrage tanken om at lade en spiller smutte gratis og det endte som regel med at koste mere i længden at bevare aktivet med kontraktforlængelser.

Kan ikke se et scenarie hvor man ønsker at forlænge Maguire medmindre det som sagt bliver på en meget klub-venlig kontrakt fremadrettet da hans nuværende £195k per uge løn, alder og sportslige bidrag ikke ligefrem rimer på en ny kontrakt. Lønningerne har ikke været lavere siden 2020 og de sænkes forhåbentlig yderligere næste sommer med afgange af Sancho, Case og Maguire samt potentielt Bruno. De udløb kan jo nærmest finansiere en ny signing alene i sparet løn.
Manchester United Brøndby IF
Det er sun der melder om at Hargreaves har dialog med ham.
Rutinen og det at han spiller sig sådan op.
Jeg vil faktisk hellere af med Shaw så.. Synes Harry er en af de få der har været sin indsats bekendt og er det som back up til fin løn.. så kan det ikke genere mig

Det har til tider været ren voksen mobning af ham og alligevel har han været loyal og ikke virket som en af de der "bomb" squad.. selvom han måske kunne forstås at have en menneskelig grænse. Fodboldmæssigt er det ikke altid perfekt, men i en 3-5-2 er han ofte god i midten. Altså jeg er fan af vi kører med ham endnu. Også selvom jeg ville savle over spillere som Diomande og Brantwaite...
Jeg vil faktisk hellere af med Shaw så.


Nu det jo ikke enten eller med de to.

Skal selvfølgelig ikke tale på andres vegne, men tror ikke der er ret mange der ønsker at hans aftales forlænges, når den udløber i 2027.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Heden

Det er så en fair pointe, men pointen er bare den samme for mig. Synes Harry er vigtig medmindre man går ud og massivt investere i det forsvar, hvad to nye midtbanefolk I HVERT FALD... kan få mig til at tvivle på :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alt er relativt - også i tilfældet Maguire.

Kan man få overtalt ham til en ugeløn på helt ned til 70-80 K £/uge så medbringer han så meget på erfaring, hovedspil, og som leder man bare ikke lige får ved at signe en ny Yoro uden Pr.L erfaring udefra. Alene muligheden som tank centerforward sent i kampe hvor man skal jagte mål og smide flere folk i boksen er jo altså ikke uvæsentlig.

Det er vigtigt at der ikke går helt FC Nordsjælland i den og der også tænkes på erfaring og ledertyper som de unge kan læne sig op ad og jo rent faktisk noget en Yoro netop har haft glæde af i hans udvikling indtil nu.

Men det er en cost/benefit afvejning man skal lave i tilfældet Maguire til sommer hvor vi forhåbentlig skal spille i Europa året efter og har væsentlig flere kampe end denne sæson hvor vi får brug for en større trup end nu.
Hvorfor ikke begge to så? Jeg har også nået et punkt hvor jeg ikke ville have noget imod et Shaw farvel grundet hans alder og hidtil skrøbelige krop der dog lige nu holder godt, men han er jo bare på en længere kontrakt. Samme diskussion om ham kommer nok næste år.

Jeg har svært ved at finde et argument for ikke at erstatte Maguire udover at han er HG og pengene måske er øremærket andre steder på banen. Hans lederegenskaber? Tja så gode er de nok heller ikke umiddelbart når man kigger på hans tid i klubben.

Vi skal vel heller ikke gøre ham bedre end han er sportsligt imo. Han er en middelmådig PL CB der tilfældigvis nu passer rigtig godt ind i den nuværende træners system med sine forcer i luften, men der findes da forhåbentlig andre spillere der er gode i luften der kan hentes som måske også er lidt mere mobile. Han bliver nok også kun dårligere de kommende år.

At beholde ham fordi det er nemt og fordi han giver noget lederskab virker ret uambitiøst. Det skal være af økonomiske årsager hvis man vurderer at det giver mening at smide pengene i midtbanen i stedet for en Branthwaite eller lignende.
Manchester United Brøndby IF
Mangler en pålidelig kilde, men Turki Alalshikh (Saudisk investeringsdude med forbindelser til toppen), hævder at der er oliepenge på vej ind i klubben.

Det ville alligevel toppe ideen om at spille venskabskampe dernede i vinter.

Hvad er holdningen til det, hvis det skulle ske?
Tænker det lyder som noget af et mareridt hvis man både skal have Glazers som ejere og Saudi investering.

En ting er at sælge sig selv for en træningskamp eller to i en sæson hvor man går glip af en masse indtægter uden midtugekampe, men skal man nu også sportswashe permanent for dem så er det sgu også snart ved at være tid..

Tror dog ikke det er noget seriøst udover det med træningskampe for hvorfor skulle Saudi investere direkte i en konkurrent?

Edit:
Manchester United are a publicly traded company listed on the New York Stock Exchange, so they might have to comment on this - it is a requirement under the SEC to disclose anything that affects stock price. There is no way this could happen in secret.

A deal could not be at an advanced stage. That´s the point of MNPI (material non-public information) under SEC legislation, which prevents securities fraud & insider trading.
Manchester United Brøndby IF
Tjaa der er vi så bare uenig Deebo for jeg mener ikke man skal underkende erfaring og lederegenskaber + Pr.L proven spillere når man skal bygge et hold op.

Jeg vil netop være bekymret i at der går rent FCN i den når man formentlig også har sagt farvel til både Casemiro og Bruno til sommer. Hvis også man sagde farvel til Maguire så begynder det sgu´ at knibe på begge vigtige parametre i truppen.

Det er forhåbningen at der bygges på blandt de unge og de Pr.l proven spillere vi har købt nu her, men det tager tid at bygge erfaring og ledere op og United er netop en klub der har brug for erfaring og ledere i forhold til det pres der er på holdet og spillerne. Alene spørgsmålet om hvem der skal anfører efter Bruno, Case og måske også Maguire er væk er således et godt spørgsmål.

Jeg er i hvertfald meget tryg ved at man ved hvad man laver i ledelsen, så vi må jo se hvad klubben gør i sidste ende der som sagt også handler om Maguire er villig til at gå kraftig ned i løn og er villig til en back-up rolle.
Annonce