Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hannibal var (er?) et omvandrende frispark i seniorfodbold"

Tror godt man kan sløjfe "var" i det udsagn Deebo.
Det jeg har set til Mejbri i Burnley ligner til forveksling tiden i United.
Finfin energi, knapt så meget omtanke og uendelig lidt hensyntagen til modstanderne (og sig selv).

Jeg tror han i al fald delvist blev et offer for spillestilen på tidspunktet.
Kuglen frem til fløjene og så måtte midtbanen forsøge at generobre, når kuglen blev tabt.
Ikke de bedste betingelser for en teknisk spiller under udvikling.

Tænker somme tider (stadig) på det groteske i i sin tid at hente Arnold Múhren til klubben, for derefter at spille høje bolde op på targetman.
Absolut knald i låget, når man nu havde en pasningsspiller som hollænderen på holdet.
Heldigvis virker både ledelse og træner nu mere fornuftige end dengang.
Selvom jeg ikke har det store tilovers for Carabao cuppen, så savner man virkelig selv at deltage, når man ser hold som Arsenal der starter med Max Dowman. Ville være dejligt lige at se nogle af de unge, samt dem på bænken fra start af. Jeg må glæde mig til Fa Cuppen så..
Ja men det skulle så også kun være for at reserverne og et par unge kunne få chancen.
Ellers er det en ret ubetydelig turnering i denne sæson for mig jeg gerne er foruden selvom Grimsby fadæsen var noget lort.

Det er en god turnering hvis man tørster efter et trofæ som man gjorde for et par år siden efter 5-6 års trofæ tørke, men lige nu er det fint man ikke skal bruge tid på den udover det er ærgerligt for de unge og man misser potentielle hjemmebane indtægter.

Det er i øvrigt nu 7 kampe i træk uden en spiller af egen avl i startopstillingen hvilket jeg selvsagt er meget skuffet over. Den bliver ikke ved med at gå for Amorim i flere sæsoner selvom det vigtigste lige nu selvfølgelig er at få bygget et fundament der forhåbentlig gør det nemmere for de unge at komme ind i fremtiden.
Manchester United Brøndby IF
Apropos det med Carabao cuppen så ligner det at Palace stiller med et ret stærkt hold i dag.

Da de også spiller europæisk (som de ikke plejer) vil de spille 6 kampe den næste måned inden de møder United hjemme 30/11 inkl. en kamp i Strasbourg 3 dage inden den 27/11. Til sammenligning har United bare 3 kampe og 6 dages pause inden den kamp. Ikke noget dårligt udgangspunkt at få inden en af de nok sværeste udekampe for de kan da ikke undgå træthed og skader hvis de ikke roterer mere.

Desværre ligner det at det derudover kun er Spurs kampen om lidt over en uge hvor man får samme fordel ved at møde et hold der skal spille europæisk i midtugen.
Manchester United Brøndby IF
Ja man må sige er træt palace hold er at foretrække!

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Med noget forsinkelse så jeg highlights fra PL2, hvor de unge slog spurs 4-1.

@Deebo (som jeg tror er den der ser mest med, når de unge spiller)
Er Biancheri foran Obi ift. startelleveren?

Nu skal man jo passe på med at udlede for meget ud fra highlights, men har også før siddet med fornemmelsen af, at særligt de offensive spillere, spiller MEGET for sig selv.

Og lidt skidt at se både Obi og Biancheri slå ud med armene, når den anden vælger selv at søge afslutningen eller en ekstra dribling fremfor at spille chancen større. De ser begge ud til ofte at spille med skyklapper.
Synes også at Lacey har en tendens til at afslutte fra nogle skøre vinkler på baglinien, hvis han kommer forbi backen.

Er det bare mig eller det generelt bare ungdomsfodbold?
@Kasper
Offensive spillere der skyder selv i stedet for at aflevere sker vel alle steder, også i seniorfodbold? Men ja logikken siger vel at unge uerfarne spillere vil have større tendens til at sparke selv da overblik vel er noget af det sværeste at udvikle selv hvis de af natur er ret uselviske. Hvis de ikke ser medspillerne eller ved af erfaring hvor de er så vil selv den mest uselviske spiller afslutte selv umiddelbart.

Min fornemmelse omkring Lacey er at han nok også er en "shoot first" spiller uden dog at være selvisk og der har du en pointe i at det ville være rart med en "pass first" offensiv spiller fra akademiet i stedet for flere Garnachos, men som jeg har nævnt før med Lacey, så er det jo en spiller der har mistet nærmest 2 års udvikling til skader. Det lyder til at Amorim er meget glad for ham selvom jeg har en del bekymringer for at han aldrig bliver en PL spiller fysisk. At han måske sparker fra svære vinkler en gang i mellem er jeg ikke nervøs for. Endnu i hvert fald.

Omkring Chido/Biancheri er Chido den der starter klart mest føler jeg. Han er også den som klubben ret tydeligt prioriterer højest af de to da han bare har nogle forcer som Biancheri ikke kommer i nærheden af nogensinde at få fysisk. Ja og så er Biancheri vel også over et år ældre end Chido hvilket jo også spiller ind i deres potentiale.
Manchester United Brøndby IF
Licha er endelig tilbage i fuld træning!

Som vi snakkede om for et par uger siden omkring skader, så har jeg ikke de store forventninger til ham, i hvert fald slet ikke kortsigtet, men lad os håbe på det bedste.

Det er jo heller ikke fordi hans position er den mest presserende så længe Shaw ikke går i stykker da Heaven allerede er der og i forvejen fortjener mere spilletid, men Shaw holder jo næppe 38 kampe.

Forhåbentlig vælger de den længste og mest sikre vej tilbage for ham så han ikke igen får tilbagefald. Kan han blive en “ny signing” der først starter en kamp igen næste sæson er det fint for mig hvis det er det bedste for hans karriere langsigtet.
Manchester United Brøndby IF
Jason Wilcox to MUTV: "We know there are areas of the team we’ve got to improve.

"For us to get in the top four, to consistently challenge for Champions League places and win Champions Leagues and Premier Leagues, we’ve got to invest in the squad."


Man kan da ikke klandre ambitionerne. Lad os håbe han og teamet rammer ligeså godt på de næste signings som det ser ud til de har gjort på dem i sommers.

Ser man på Kerkez’ udfordringer (dygtige venstrebenede backs er vel generelt en gigantisk mangelvare lige nu) vil jeg også stadig påstå at Dorgu var et fint køb til pengene med hans fysiske pakke og rå potentiale hvilket jo reelt gør det til 5/5 under Amorim indtil videre med fare for at man selvfølgelig ikke kan konkludere noget endegyldigt endnu.
Manchester United Brøndby IF
Ved ikke helt, hvad Heaven har gjort for at have fortjent mere spilletid… jeg glæder mig til forhåbentlig at få Licha tilbage i topform, for hans profil og indstilling kommer til at hjælpe os.

Heaven er til den lange bane efter min mening. Men han skal bygge på, hvis han skal få fast spilletid.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Annonce