Snak

Mere indhold efter annoncen
Endnu en god test for Amorim projektet hvor man med en sejr kan sige man har slået 4 ret forskellige hold i træk på potentielt ret forskellige måder. Jeg ville elske at se holdet dominere boldbesiddelsen med kort udspil og stadig vinde kampen, så man også får vist den side. Udekamp gør mig noget mindre selvsikker end jeg ellers ville have været mod et formsvagt hold i krise, men den skal sgu vindes!

Sidst man mødte Sean Dyche var vist 4-0 sejren over Everton der reelt var noget misvisende ift. spil og chancer hvor Amorim bagefter var ude at forudsige at der ville komme svære tider og det fik han jo bestemt ret i.
Lad os dog håbe på endnu en sikker sejr mod Dyche hvor man endnu en gang kan finde oplagt motivation for Amorim og spillerne efter Dyches ret nedladende kommentarer om Amorim i slutningen af sidste sæson uanset om han har prøvet at trække i land.

Det bliver ligesom mod Brighton og Baleba også en oplagt kamp at se Elliot Anderson an i og selvom jeg er stor fan, så lad ham da endelig være ligeså dårlig som Baleba var det. Anderson vil jo ligesom Baleba selvfølgelig også gerne spille CL for United næste sæson ;)

Nå tænker det bliver de samme 11 som mod Brighton hvor de største spørgsmålstegn jo igen nok er Dalot/Dorgu, Yoro/Maguire (afhængig af skaden) og Mount/Sesko.

Lammens
Yoro - De Ligt - Shaw
Amad - Case - Bruno - Dalot
Mbeumo - Cunha
Sesko

Sesko har 2 mål og 1 assist i sine seneste 3 kampe fra start og hvis det bliver en kamp mod en low block så kunne han blive nøglen inde i feltet. At spille uden 9’er og med en ekstra “midtbanespiller” i Mount ville dog også give mening fra start så man potentielt kan dominere mere på bolden hvis Forest stiller sig tilbage og lukker ned for de direkte afleveringer. Skønt med noget konkurrence og bredde for tiden, det kommer vi nok til at savne i december/januar.
Manchester United Brøndby IF
Ja utroligt spændende hvad der sker til vinter, når han kommer med de udtalelser. Hvis Højlund-skiftet allerede bliver gjort permanent til vinter, så er der lidt ekstra penge i kassen, så hvorfor ikke? Han nævner det skal være en langsigtet løsning, så en Gallagher på lån i en halvsæson lyder ikke som en mulighed. Medmindre det selvfølgelig er med udsigt til at handlen skal gøres permanent efterfølgende. Spændende, spændende
Som jeg husker Gallagher, er han bedre til at løbe end til at spille fodbold… har han udviklet sig i Spanien?
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
"Som jeg husker Gallagher, er han bedre til at løbe end til at spille fodbold… har han udviklet sig i Spanien?"

Hehe T, også min opfattelse og derfor ikke noget vi skal gå med.
Løbekapacitet er fint, men der har vi allerede Mason Mount, så lidt mere flair vil være ønskeligt.

Om dagens kamp tror jeg ikke Forest laver to kasser.
Derimod finder jeg det sandsynligt vi selv laver mindst to.
Så 0-2 eller 1-3 vil være mit bud
Som jeg husker Gallagher, er han bedre til at løbe end til at spille fodbold… har han udviklet sig i Spanien?


Hvis det er en 6´er/balance man vil have på sin midtbane, så Gallagher ikke nødvendigvis et godt valg. Vanvittig motor og altid blandt dem som kæmper mest. Men han er også ret meget en løs kanon inde på banen og efterlader nogle rum som andre skal kompensere for. Det er ikke altid høj fodbold IQ det har foretager sig. Måden man får mest ud af Gallagher er ved at have en "rigtig" 6´er som er lidt mere tilbagholden og har mere disciplin i sit spil.

Hans arbejdsmoral, løbepensum og pres kan man ikke pille ved. Men det kommer også med en pris.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er helt enig med Fynbo, vi har Mount der kan løbe og presse, så vi har brug for en der kan mere end "bare" det. Jeg tror på Stiller, Baleba eller Wharton. Kan vi ikke få fat i en af dem er det bedre at vente.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Som Vince skriver er Gallagher jo højst sandsynligt set som Bruno alternativ på 8’eren og ikke som den mere defensive 6’er hvor han vil være fejlcastet og man i forvejen har en lignende tonser i Ugarte. Mount er jo også kun 10’er så ikke to spillere der bør have relevans.

Jeg er heller ikke den store fan af en ret begrænset spiller som ham og jeg er som regel indædt modstander af korte lån hvor man ikke har til hensigt at gøre det permanent, men jeg er ret overbevist om at den pludselige interesse i Gallagher i sommers og måske igen til januar kun hænger sammen med Mainoos ønske om at få fast spilletid.

Det må helt klart være i klubbens og Amorims interesse at Mainoo får lov at spille fast (udover den her akademi rekord) og derfor tror jeg at man har identificeret Gallaghers situation i Atletico som en man holder øje med HVIS det besluttes at Mainoo får det lån han ønsker. Ellers giver det jo ingen mening med Gallagher oveni Bruno og Mainoo medmindre der kommer nogle langtidsskader eller noget andet.

Jeg tror Mainoo ender med at blive og det derfor ikke bliver aktuelt, men jeg bifalder da at man undersøger sine muligheder og desværre kan man jo argumentere for at Gallagher pt. er et bedre fit end Mainoo. Spørgsmålet er om Atletico der vist nok i sommers viste interesse i netop Mainoo er interesseret i en meget sjælden låne-bytter?
Manchester United Brøndby IF
In his 37th Premier League match in charge of Manchester United, Ruben Amorim has named an unchanged starting lineup for the very first time.
Manchester United Brøndby IF
Jeg synes bare Mainoo og Bruno er mere kreative end jeg har indtryk af at Gallagher er ☺️

Til gengæld er jeg helt enig i at Mainoo fortjener spilletid, også for at sikre hans fortsatte udvikling.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Så da hellere at man gør som nu, også bruger tiden på at skifte mainoo ind med 20-30 minutter igen og kører ham stille og roligt ind, så han er klar, skulle vi få en skade på midtbanen.

Istedet for at bruge lønkroner på en Gallagher, som alligevel ikke er bedre end det man har i ugarte f.eks
Annonce