"Hvis Amorims system skal lykkes så tyder det på at man skal have 4 wingbacks der alle er dygtige 1v1 offensivt. Dorgu, Dalot og Maz får ingen bolde de bare skal løbe ind i og de får aldrig lov til at lave overlaps."
Spot on, Deebo.
Men, lad nu være med at imponere over dette Unitedhold. Som andre skriver, er både klubben og holdet meget langt fra noget rigtig godt
Holdet kan tabe til alle, og holdet mangler - ligesom Dk i øvrigt - tydelige ledere, der løfter holdet i modgang. Nogen der løber og fighter og går forrest. Nogen der smadrer igennem og viser vildskab. Zirkzee har aldrig i sit liv vist den slags,nog han er ikke sådan en spiller, men bogen skal ruske ham op, eller bare smide ham ud på bænken.
Jeg kan afsløre, at det hjælper på humøret og søvnen, at man simpelthen doserer hvor meget man ser holdet spille. Ca. 1 gang om måneden er mere end rigeligt. Så har man lige 28 dage til at falde til ro igen.
I dag er jeg fx i fint humør på trods af aftenens kamp. Jeg havde ikke forventet noget af holdet - overhovedet, dels pga opstillingen, dels pga Uniteds forfatning generelt. Holdet har ikke en vinderkultur inklusive anføreren
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.