Snak

Mere indhold efter annoncen
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Nåh - fed kamp i dag. De fleste har vist en svaghed for Spurs. Lad mig i den forbindelse fremhæve én af vores egne drenge herinde fra, der egentlig ridsede det hele meget godt op:

Foggi for at være ærlig, ville jeg sku heller havde tottenhams hold end det milan hold i har... jeres målmand/forsvar/Midtbane er lort + Zlatan som er yotal værdiløs i CL og flere totale klap hatte af spillere som zlatan+Robinho+Gattuso+Cassano

Mere af den slags TBJ - gerne herinde.

Tilbage er der så at ønske, at Arsenal får et godt resultat i aften, så at det forsat er realistisk, at de går videre.

Og wauw, Kongen. Et sammendrag på 25 minutter fra en reserveholdskamp.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Håber at King får chancen mod Crawley
Synes egentlig ikke at et prisskilt på 16 mio. £ for min personlige favorit til at afløse VDS er skræmmende.....fremragende keeper!

-er dog overbevist om at det på opfordring fra VDS bliver Stekelenburg - hvad mon han koster?
Collar turned up, back straight, chest stuck out, he glided into the arena as if he owned the fucking place. Any arena, but nowhere more effectively than Old Trafford.
Synes egentlig ikke at et prisskilt på 16 mio. £ for min personlige favorit til at afløse VDS er skræmmende.....fremragende keeper!

-er dog overbevist om at det på opfordring fra VDS bliver Stekelenburg - hvad mon han koster?

Jeg er da enig i, at £16 for en klassekeeper ikke er galt.
Det var mere priserne for de to nævnte talenter (og den angivede pris for DDR, som Roma efter sigene alligevel ikke vil sælge) jeg synes var ret høje.

Stekelenburg??
-jeg tror ikke han har klassen til United, og ville hellere se Lloris eller Akinfeev (eller måske en af de unge talenter der har været rygtet, men det tvivler jeg på, at Fergie vil satse på, da Lindegaard skal udfylde den rolle, omend han ikke er helt ung).
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Crazy

Ja priserne er jo nok røget i vejret efter de ny-rige klubber som City og Pool kaster om sig med penge ;)

....kan dog se at Götze "kun" er vurderet til omkring 10 mio. £
http://www.dailymail.co.…-Gotze.html
Collar turned up, back straight, chest stuck out, he glided into the arena as if he owned the fucking place. Any arena, but nowhere more effectively than Old Trafford.
OK, det er en mere fair pris, end £20m for et talent.
Crazy:

Selvfølgelig er der objektive sandheder i verden. Et prisskilt, et officielt regnskab er f.eks. en objektiv sandhed. Og når dit SKØN modsiges af et REGNSKAB, så er den vist død og begravet.

Og du har da ikke prøvet på at lukke nogen debat, jo, ved at indikere, at jeg burde stoppe med at skrive mere, men det er du heldigvis ikke herre over. I øvrigt har jeg på intet tidspunkt foreslået, at du selv skulle gå ud og lave feltarbejde angående markedsændringerne, men blot foreslået, at du måske skulle forsøge at bakke den påstand op f.eks. med noget materiale der omhandler disse tendenser, du mener eksisterer. Du ved, dét du kritiserer mig for at slække på.

Og angående Duncans kommen mig til undsætning: please! Han nævnte regnskabet, jeg henviste til hans indlæg (som én indikator på beløbet), men den købte du ikke. Efterfølgende gentog han så igen, og så var det pludselig accepteret hos dig. Han kom med absolut intet nyt anden gang, og dog anerkendte du pludselig tallet. I øvrigt, når jeg anerkender Duncans påstand om et eksisterende regnskab der påviser de 70 mio., så er det - som jeg også har skrevet - på baggrund af, at The Guardian nævner samme beløb. Og ja, som jeg OGSÅ tidligere har skrevet, så tillægger jeg TG stor troværdighed. Men det er du måske uenig i?

"Du refererer også til en artikel, der ikke beviser noget. Og så skriver du senere i et andet indlæg, at det var NTD der var din kilde". Forvanskning igen. Jeg gjorde det klart, at der var tale om to forskellige kilder: "Søg på "Bébé transfer fee Guardian" så vil du se, at der konsekvent nævnes £7,4 mio. F.eks. her:
http://www.guardian.co.u…ster-united
Nej, jeg har ikke kunnet opdrive Guimarães´ regnskab, i det tilfælde tager jeg - bl.a. på baggrund af overensstemmelsen med The Guardians artikler - Duncans ord for gode varer.", så med andre ord, så forsøger du dig IGEN med en modereret sandhed, hvor du forsøger at svække min troværdighed ved at påstå, jeg har ændret forklaring om, hvem mine kilder var. Det passer ganske enkelt ikke.

Og hvordan fa´en er gisninger og formodninger kildekritik? Så længe man har intet belæg har, for at komme med de påstande man gør, så har de ting intet med hinanden at gøre.

Som jeg også tidligere har skrevet, så er det din måde at argumentere på, jeg hæfter mig ved. Dokumentation findes der intet af, til trods for at du dunker mig oven i hovedet for "kun" at kunne finde artikler fra en velrenommeret avis og en bruger, hvis ord (når det gælder faktuelle påstande), jeg tager for gode varer. Efterfølgende forsøger du gang på gang at hutle dig igennem med halve og hele usandheder, som jeg så får til opgave at tilbagevise. Det er useriøst så det brager.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Selvfølgelig er der objektive sandheder i verden. Et prisskilt, et officielt regnskab er f.eks. en objektiv sandhed. Og når dit SKØN modsiges af et REGNSKAB, så er den vist død og begravet.

Nix, alt er subjektivt, også prisskilte. Der er nogle ting, som det meste af samfundet er forholdsvis enige om, men der vil altid være nogle, der er af en anden holdning. Ser du et prisskilt tænker du måske kr. 30 mio., mens en økonom ser samme prisskilt og tænker kr. 30 mio. inkl moms - hvor de 20% så kan trækkes fra i skat, og derved tænker 24 mio. Et regnskab kan nemt manipuleres, og bliver også ofte læst forskelligt af forskellige interessenter.
Nogle ser en sten og tænker en sten, et livløst objekt, som ingen funktion har. Andre ser en sten og tænker på oprindelsen af den sten, og hvordan livet omkring stenen har været, og hvad man kan bruge stenen til.

Det (altså omkring subjektivitet vs. objektivitet) er faktisk en længere filosofisk debat, men bare det, at vi ikke er enige her, antyder (ikke beviser, for da det er en filosofisk debat, er der ingen deciderede beviser nogen af vejene) at alt er subjektivt.

Mht. resten: hvis du vil fortsætte denne meningsløse udveksling af ord, bliver den ensidig. Livet er for kort.
- ellers: no comment
moderator
HAHA! Stort!
https://kortlink.dk/sudv
Annonce