Jeg ved godt at det ligner at Guehi allerede er Liverpool spiller, men jeg ville satme hellere gå efter ham end "halve" midtbane løsninger i Gallagher eller Neves som er tvivlsomt om de overhovedet er god nok til bænken efter sommerferien.
Med tanke på de problemer vi har i forsvaret og at Maguire måske er fortid til sommer ville Guehi være en kæmpe upgrade både nu og her, men også til fremtiden hvis det da overhovedet er muligt at hente ham.
Jeg ville helt sikkert også gå efter Semeniyo der angivelig vil kunne spille alle 5 pladser op foran. Den slags klasse spillere vil styrke holdet på kort, men specielt langt sigt og hvis han ikke kan fås til sommer så er det nu vi skal slå til hvis det er muligt at købe ham.
Dem der hentes ind skal være en del af den langsigtede planlægning i klubben - specielt når vi kun har 1 kamp om ugen resten af sæsonen hvor det ikke giver den store mening at tænke kortsigtet.
Med de nye regler der erstatter PSR så ser jeg ikke penge er noget problem. Uanset hvad er det ret ligegyldigt økonomisk om man køber den givne spiller i januar vinduet eller til sommer, hvor jeg forventer at Zirkzee er fortid. Semeniyo i stedet for Zirkzee er i hvertfald en voldsom upgrade.
Jeg ville elske at købe en midtbane spiller der er langsigtet nu og her, men kan ikke se det ske med de navne vi gerne vil have og så foretrækker jeg hellere at vente til sommer.
Kan ikke se ideen i et udlån af en Mainoo der endda ikke ønsker at forlænge sin kontrakt. Som min. må man forlange han forlænger sin kontrakt hvis han skal udlånes og ellers så vil jeg forvente at han ikke lånes ud, men at klubben går efter et salg til sommer. Forventer også at Ugarte er fortid til sommer og formentlig også Case der ikke er interesseret i et voldsomt løn cut og så håber jeg at Bruno bliver tilbage.
4 midtbane udskift på en gang + anfører skift er simpelthen for voldsomt. Bruno som klart den bedste af de 4 ville jeg håbe på bliver så at der kan bankes en midtbane rooster op til fremtiden i næste sæson. Vi har vel sagtens brug for flere midtbane spillere end 4 når vi forhåbentlig skal spille europæisk, men omvendt kan man også håbe lidt på Orozco, Kone´, Fletcher eller andre unge akademi spillere.
Btw. Det var meningen at Afcon skulle have været spillet i sommers inden man fik døbt klub VM. Fremover vil Afcon blive afholdt i sommer månederne - næste gang i 2027 så der ingen issues er angående afrikanske spillere der ikke kan spille midt i en Pr.L sæson i fremtiden.