Snak

Mere indhold efter annoncen
Præcis Deebo!

Det er den røde trøje, de hvide bukser og de sorte strømper det handler om.
Ikke en given spiller, eller ditto træner.
De sidste kommer og går, men klubben består og alle sejre er lige gode, uanset hvem der spiller, eller styrer biksen.
Det sagt kunne vi/jeg fint være al støjen foruden, så ud over at få sejre i hobetal, må også ledelsen se at få styr på deres del.

Med al den turbulens ser jeg Ole Gunnar som et plus og det samme med Evans og Carrick.
Som fan ved man jo de tænker som os og underliggende skjulte motiver ikke fylder.

Udvekslede på et tidspunkt et synspunkt med Viking.
Fan er man til man dør og så er den ikke stort længere.
Hvis vi kigger på den nuværende trup (med alle spillere kampklar), så gad jeg faktisk godt se vores næste caretaker manager (OGS, Carrick eller en tredje) prøve noget som minder om en 4-4-2.

(Format: Starter / reserve)

Lammens/Bayindir

Dalot/Mazrouri -- De Ligt/Yoro -- Martinez/Heaven -- Shaw/Dorgu

Amad/Mbuemo -- Casemiro/Ugarte -- Bruno/Mainoo -- Mount/Dorgu

Sesko/Mbuemo -- Cunha/Zirkzee

Ideen ville være at angribe i noget som minder om en 4-2-4, hvor begge backs ikke nødvendigvis deltager hele tiden i det offensive spil. Jeg er ikke taktisk ekspert og jeg ved ikke hvor godt det ville fungere i praksis, men de primære argumenter for denne formation er:

1) Jeg tror alle de 3 mest oplagte spydspiser i Sesko, Cunha og Zirkzee vil få mere ud af at have en angribsmakker
2) Vi bibeholder Amad i noget som minder om den WB rolle som han er skræddersyet til. Der vil også være plads til at han kan trække ind i banen når vi angriber i 4-2-4.
3) Vi fralægger et stort offensivt ansvar fra vores backs som ingen af dem er specielt dygtige til. Dalot og Shaw er rimeligt boldsikre og teknisk gode begge to, men de har jo aldrig leveret højt slutprodukt.
4) Med en front 4 bestående af Amad - Sesko/Mbuemo - Cunha - Dorgu, så er det masser af fart som vi også havde under OGS tiden. Det burde derfor være muligt for Casemiro, Bruno og Martinez/Heaven at finde disse spillere i dybden.

Ulempen ved systemet er selvfølgelig at med kun to på den centrale midtbane, at Mainoo igen ender lidt som sorteper, samt om Casemiro -- Bruno er en løbestærk midtbane nok til de første 60 min af kampen inden nye kræfter skal ind. Denne tomandsmidtbane blev jo i højere grad beskyttet af en 3-back kæde før.

Hvad tænker I andre om 4-4-2 a la det her? Med stor sandsynlighed ender vi nok med en permament træner til sommer som spiller 4-3-3, men jeg synes at truppen (og især angriberene) pt passer bedre til dette end to deciderede wings. I hvert fald uden Rashford :)
United
Jeg tænker at det bliver en 4-2-3-1. Det afgørende argument for det er at Bruno kan blive rykket tættere på målet, samtidig med at man kan have to holdende midtbanespillere bagved der sikre balancen. Jeg tror ikke på at Bruno vil fungere som en af de to centrale midtbanespillere i en 4-4-2. Det vil være alt for let at overløbe.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jamen det er da rigtigt hvad Deebo skriver, at vi jo trods alt først og fremmest er fodbold fans og vi har en kamp i aften det skal blive spændende at se uanset hvad og så bare lade være med at tænke så meget på ledelsen, klubben, rebuild, fremtiden og alt det andet.

Vi bør jo slå Burnley jeg faktisk synes har set ringere ud end Wolves generelt og i hvertfald er i en meget ringe form pt. Med Bruno og Mount tilbage så er der åbenlys kvalitet der kan bruges der udover jeg jo faktisk synes vi også spillede en ganske god kamp sidst med det B hold vi stillede med. Flere gode præstationer synes jeg som må have givet selvtillid til en del af spillerne der kan bruges til i aften.

Og så forventer jeg OGS ombord inden længe, om det er med Carrick og Fletcher I dunno. Men om ikke andet så skal det sgu´ blive interessant at se bold med OGS igen, som er nostalgisk i mere end en forstand.

Hvem der er manager i weekenden på hjemmebane mod Brighton må vi se - måske vælger man at give den oplevelse videre til en ægte klubmand i Fletcher. Det må vi se.
Jeg sidder da også og håber på sejre. Min pointe er bare, at jeg ingen begejstring har over en ny træner, hvilket jeg ellers tidligere har haft.

I det hele taget synes jeg, at det er hult at tale om rebuilding. For det er jo tydeligvis ikke det, der foregår. Det er midlertidige lappeløsninger, så teltet lige nøjagtigt holder vand ude.

Og så bliver vi lovet, at til næste sæson får vi den nye fantastiske midtbanejuvel, som vi nu har ventet 2-12 år på, afhængigt af hvordan du tæller. Deres storytelling om tålmodighed dur jo kun, hvis de selv fører det ud i livet.

Helt grundlæggende er man ikke seriøse ledere af en topklub, hvis man sjældent agerer i januar-transfervinduet.

Nu skifter vi så system, men tror vi virkeligt, at Bruno, Mainoo, Casemiro og Ugarte så lige pludseligt kommer til at fungere. Det gjorde de ikke sidst, vi spillede med fire bagved.

Mere indhold efter annoncen
Annonce

I det hele taget synes jeg, at det er hult at tale om rebuilding. For det er jo tydeligvis ikke det, der foregår. Det er midlertidige lappeløsninger, så teltet lige nøjagtigt holder vand ude.

Der er vel netop tale om at man havde rebuilt for øje, fremfor de her lappeløsninger, da man i sommers valgte at hente Sesko og Lammens fremfor Watkins og Martinez.
Jeg synes ikke nogen af de handler der er lavet i lang tid, er spillere der udelukkende kan bruges i en bestemt formation, og man har ryddet op i den rådne kultir Rangnick snakkede om, hvor spillere var tilladt at komme for sent til træning, og egentlig være ligeglade med det, og man har fået fjernet de primadonnaer der var i truppen . jeg ser i hvert fald ikke lige nu nogen med primadonnanykker.

Så man er da kommet videre fra det SJR/Brailsford kom ind til, som Woodward havde "skabt" ved at forsømme kulturen. Jeg synes egentlig heller ikke det er så ringe en trup. Den vinder ikke mesterskaber uden væsentlige indkøb, men jeg tror da godt den vil kunne kæmpe med om top 4 hvis en træner formår at udnytte potentialet - især i denne sæson, men også i en normal sæson, hvor de andre topklubber er mere konsistente, end de har været i denne.

Vi er slået nogle skridt tilbage med afskedigelsen af Amorim, men jeg synes ikke man er helt tilbage ved start, som man var, hver gang man skiftede manager under Woodward.
En stor del af truppen kunne da godt være en del af et fremtidigt projekt, hvor man kæmper med om mesterskabet, og man har en stor del af ledelsesteamet allerede.
Pindhunden: Nej men det var så også under ETH hvor intet fungerede. Ole kan gøre det ganske fint som midlertidig træner, det har han gjort før. Det vigtige er at OGS er midlertidig, og så skal ledelsen nu bruge tid på at finde den permanente træner til sommer, og lave deres research.

Om det så bliver Enrique eller Glasner eller en tredje må jo afgøres af denne research.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Omkring midtbane diskussionen der synes jeg ofte man glemmer at det jo netop er her der er fostret noget fra akademiet som klubben og de givne managers jo har brugt de sidste år og ønsket at satse på som vel også har været med til at blokere for signings udefra.

McT tidligere, herefter Mainoo og så er Collyer jo altså hentet hjem fra udlån nu her, tydeligvis med det formål at skulle hjælpe til på midtbanen. I øvrigt en midtbane med Collyer og Ugarte kunne godt være bedste match til OGS´ McFred som jeg ser det, men tvivler på han tør spille uden Mainoo i start 11´veren ;-)

At de så imo ikke er gode nok til en start 11´ver for et United hold som jeg drømmer om engang kan gå efter de store titler, så har alle de her ex akademi spillere fra midtbanen jo altså også være med til at blokere for signings udefra.

Med vores nuværende situation der er det meget optimistisk at spillere som Anderson og Wharton bliver landet i United selvom vi har pengene. Kun en Baleba ser jeg lige nu som en lille mulighed da han skulle have samme tanker om United som Cunha, men selvom man har det så vil man nok vide hvilken manager man skal spille under og i et hvilket system det skal foregå.
Min pointe er bare, at jeg ingen begejstring har over en ny træner, hvilket jeg ellers tidligere har haft.
Hvem er begejstret for ny træner herinde da? Jeg har set TUW være glad for beslutningen, men ellers synes jeg da helt klart den grundlæggende holdning er af dyb frustration eller mistillid til ledelsen. Jeg skrev det direkte i går til Pally vist nok at jeg ikke ser en eneste træner ledig som vil begejstre mig da de alle har deres spørgsmålstegn.

Nu skifter vi så system, men tror vi virkeligt, at Bruno, Mainoo, Casemiro og Ugarte så lige pludseligt kommer til at fungere. Det gjorde de ikke sidst, vi spillede med fire bagved.
Nej for det er stadig de samme spillere i sidste ende der i denne sæson har været utroligt svingende, har haft det svært i kampe som den i aften hvor de selv skal skabe det og ikke kan holde et clean sheet. Det kan gode vibes ikke ændre alene. Måske kan 3 midtbanespillere gøre noget godt ift. 2 i hvert fald defensivt.

Vi har dog talt meget om fremgang i denne sæson og underpræsteren ift. underliggende data. Måske vil den fremgang fortsætte uanset trænerskiftet fordi principperne er indarbejdet eller måske vil man ramme en periode hvor man overpræsterer i stedet, igen uafhængig af træneren. Der er masser at spille om og når man rammer februar har man forhåbentlig hele holdet tilbage hvor man igen vil få en fordel over de hold der skal spille europæiske kampe inden længe.

Det er det jeg vil putte i optimisme kassen og så må vi se om det holder. Taber man til Burnley i aften som man da bestemt ikke bare kan udelukke vil det være noget værre lort ligesom det ville have været med Amorim som træner. Personligt er jeg hunderæd for især dødboldene som var en stor del af Amorims gode offensiv (13 mål på dødbolde mod 21 mål i åbent spil) i en liga der bare har så sindssygt meget fokus på dødbolde nu. Kan Fletcher, Ole, Carrick og co. håndtere det? Forstår de vigtigheden af det når ingen af dem har coached PL denne sæson?

@nvm
Vi er slået nogle skridt tilbage med afskedigelsen af Amorim, men jeg synes ikke man er helt tilbage ved start, som man var, hver gang man skiftede manager under Woodward.
Ja god pointe. Amorim har helt klart gjort noget godt for kulturen og også opbygget nogle taktiske ting som der kan bygges videre på uanset formation da man jo f. eks ikke presser OOP i en 3421.

Så nej måske ikke helt tilbage til 0 som tidligere når en træner er blevet fyret hvilket jo både kan være en positiv og negativ ting for resten af denne sæson. Fundamentet er bedre, men det betyder så netop også at Ole næppe kan lave en revolution som sidst. Han vil forhåbentlig fortsætte Amorims arbejde og derved fortsætte den positive udvikling man var i indtil over halvdelen af holdet forsvandt til skader og AFCON.
Manchester United Brøndby IF
Om de lige pludselig bliver verdensklasse ved jeg ikke. Men der er ingen tvivl om, at de alle fungerer bedst i en 3-mands midtbane.

Casemiro er en rendyrket 6’er og et anker. Han skal have folk omkring sig, men er stadig rigtig god til at lukke rummene foran forsvaret. Isoleret i en 2-mands midtbane bliver hans svagheder bare for tydelige.

Kobbie Mainoo er heller ikke en klassisk boks-til-boks. Han er en brilliant kombinationsspiller, der læser spillet ekstremt godt. I en 2-mands midtbane er han konstant i undertal. Han har brug for relationer og korte afstande omkring sig.

Bruno Fernandes er bedst i en 10-position eller som en fri 8’er. Ikke som en del af en flad midtbane, hvor han både skal dække store rum og være kreativt omdrejningspunkt.

Man kunne også spille Mount og Bruno som 8 og 10, hvor de kan rotere mere frit og skifte position undervejs. Det ville give langt mere dynamik og uforudsigelighed og mere aggressivitet i presset.

Kort sagt: alle bliver bedre i en 4-3-3.
Kun Amorim kunne åbenbart ikke se det.

Med et formationsskift vil flere spillere løfte sig fra dag 1. Det eneste reelle problem er, at vi ikke har en 9’er, man kan stole på over en hel sæson. Til gengæld har vi 3 offensive spillere lige bagved, som hver især sagtens kan lave 10-15 mål i form af Mbuemo , Bruno og Cunha.

Arsenal har heller ikke en klassisk topscorer, men fordeler målene på deres offensive spillere. Det kan man godt få succes med, hvis strukturen er rigtig.
Annonce