Snak

Mere indhold efter annoncen
Lige hørt at City skulle have købt Guehi for blot 20 mio £ - altså wtf??

Men altså vi kan jo bare sidde med vores popcorn og cola og se på at der bliver handlet til højre og venstre omkring os, mens vi fedter rundt med en "mystisk" midtbane kort låne aftale - welcome to our world ;-)
Plus add-ons til op mod £10mio samt en løn på £300.000 om ugen. Kan godt forstå, at ikke mange klubber vil være med til det.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Ahh ok så kan jeg bedre forstå omend han jo nok ville få 200.000 £/uge i andre klubber - i hvertfald i min egen klub. Så er det man kan regne på den forskel og lægge den oveni de 20+10 mio £ og han ville stadigvæk være billig. i forhold til alder og niveau.
Får han virkelig £300.000 om ugen. Jeg ser ham ikke i nærheden af den kvalitet. Men City har jo pt. brug for ham, og de har pengene. Men plejer de ikke også at være henholdende med deres lønninger (bortset fra Haaland, der trods alt er pengene værd).

Jeg ville være ked af det, hvis Guehi kom til United og fik £200.000. Jeg synes ikke han virker bedre end De Ligt eller prime Maguire.
Generelt bliver det sværere og sværere at forstå hvorfor Newcastle ikke bare gik fuld City dengang de fik nye ejere og tog de kortsigtede “straffe” der ville komme deres vej. De ville i dag sikkert være et langt bedre sted end nu hvor de har fulgt reglerne.

Det er jo helt grotesk så god en situation City står i nu økonomisk og sportsligt med et rimelig nyt stadion, det med afstand bedste akademi der sælger uprøvede spillere for mere end Guehi kostede og den bedste træner som bare får alt hvad han beder om. Marmoush, Khusanov, Reis osv. til £100m sidste januar? Fuck dem vi skal have Semenyo og Guehi oveni nu inden de ender hos rivalerne.

Cadeau til Arsenal og tidligere Liverpool for at hænge nogenlunde i, men svært at se nogen have en chance i fremtiden med den enorme fejlmargin City kan køre med i transfermarkedet modsat andre klubber. Selv på akademiniveau støvsuger de talenter i en grad der er svær at følge med for de andre PL klubber og vil nok derfor også her stikke yderligere af.
Manchester United Brøndby IF
Vi kan ikke rigtigt være sure over det, da vi jo selv var i den situation, da United var på toppen, og kunne støvsuge de andre klubber for talent og topspillere, og det kun var kontinentet der kunne udfordre i at hente de bedste spillere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Som sagt bare en undren over hvorfor Newcastle ikke gik den vej når man ser på hvor City er i dag. Vi kan dog godt være sure over at City fik lov at omgå reglerne for at nå til dette punkt.

Men altså vi kan jo være ligeglade lige nu. United skal jo starte med at være kontinuerligt tilbage i toppen før vi behøver bekymre os om hvad de bedste klubber gør og ikke gør. Indtil videre har City jo kun gjort at Pool igen ikke er stukket af i antal mesterskaber kan man sige.
Manchester United Brøndby IF
Jeg er enig med dig Deebo ift. Newcastle. Enten ville Newcastle få lov til at slippe ligeså nemt som City har gjort med et fantastisk hold til følge, og ellers ville begge klubber få en MEGET hård straf. FA ville dog være nødt til at reagere.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Guehi £ 300.000 i løn. Endnu en gang viser fodboldverden, at den er gået fra forstanden.
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
@Andi
Ønsker ikke nogen længere 115 diskussion men jeg tror sgu Newcastle havde været bedre i dag hvis de bare havde pumpet sponsorater og alt muligt med det samme.

City er jo efterhånden blevet så stærke over hele linjen at de er tæt på immune ift. at blive straffet. Jeg fik ikke en gang nævnt deres multi club pis oveni.
Nedrykning? De tilbage om et år.
Transferforbud? De har rigeligt med spillere og et vildt akademi.
Økonomisk straf? Et greb i lommen.
Ingen europæisk? De har vundet deres CL.

Vi er jo ude i at den eneste mærkbare straf tilbage er kyle dem helt ud af ligasystemet.

Men nok om det, der er intet at gøre anyway sådan er moderne fodbold og jeg orker sgu ikke spilde min tid på det mere. Den her 115 sag er jo nærmest glemt hos de fleste efterhånden.
Manchester United Brøndby IF
Fin interview med Carrick hvor han fremstår noget bedre end i presse konferencen. Man mærker hjertet og klub følelsen da han flere gange nævner tankerne om det lange skridt udover hans interm periode. Man har altid haft indtrykket af en intelligent og rolig mand i Carrick, som jeg synes man får bekræftet i interview´et.

Til gengæld ser vi altså ikke overbevisende ud i de 3 kampe han havde som interim selvom resultaterne med 1-1 mod Chelsea, 3-2 mod Gunners og 2-0 mod Villareal (med Emery som coach) på papiret ser imponerende ud. Skal vi ikke bare sige at vi var glade for De Gea i de kampe hvor vi mestendels ligner et solidt kontra hold ud fra de hightlights jeg har set for kan ikke huske kampene udover det absurde mål Arsenal fik mens De Gea lå på stregen og var skadet.

Må have været den sæson hvor vi blev ramt af absurd mange underlige dommer kendelser og mærkelige uheldige mål imod os, hvor den mod Arsenal tydelig er i erindringerne for kan ikke huske en lignende situation på det her niveau overhovedet.

Ellers så har Butt & Scholes igen blameret sig ved at gøre grin med Licha og hans højde og mulige duel med Haaland i seneste show med de to. Det på trods af at Licha rent faktisk har vundet de 3 seneste dueller mod Haaland efter at Haaland lavede hattrick i det famøse 6-3 nederlag under ETH (et af mange store pinlige nederlag under ETH).

Usympatisk og pinligt indslag af 2 ellers tidligere United legender der burde støtte op om holdet i stedet for at tale det ned og lave grin med spillerne.
Annonce