Snak

Mere indhold efter annoncen
For mig lignede det ikke hverken OGS, ETH eller Amorim bold. Der var elementer fra flere forskellige takes. De vekslede mellem low block og højt højt pres med indlagte fælder.
Der blev vekslet mellem tålmodig boldomgang og express fart med førstegangs afleveringer.
Man vandt de fleste anden bolde og så så jeg noget jeg har manglet siden Fergie, konstant bevægelse foran boldholderen. Men lad os nu se om det samme kan praktiseres mod henholdsvis Arsenal og en kold februar dag i Stoke.

Alle spillede klogt, bortset fra Dalot der bare har nul fodbold iq.
Altså Bottle, nu havde vi i forvejen højt pres lagt ind i holdet under Amorim med indlagte fælder - det er lidt vildt hvis du først opdagede det i dagens kamp når det har været et våben hele sæsonen.

Præcis samme pres struktur så jeg i hvertfald i 4-4-2´en der kastede en del muligheder af sig fra bold erobringer fra en Amad vi har set hele sæsonen, men også en del fra Bruno, som jo ellers er blevet svinet til for ikke at kan presse. Det har han hele tiden kunne imo.

Men udover pres spillet så var det ren kontra bold det vi spillede som jeg ser det. Vi forsøgte lidt i 1. halvleg at spille os op, men gik hurtigt over i lange bolde nedefra og så ellers overlod vi bolden til City i en low block hvor vi dygtigt forsvarede os med vores bedste forsvarsspiller fra start til slut i Maguire der styrede dette sublimt.
Robson
Når jeg læser din beskrivelse af kampen, lyder det som om du er skuffet over kamp og udtryk i det hele taget.
Det kan jeg simpelthen ikke begribe.
Du omtaler kampen som om vi parkerede bussen og kun spillede på kontra og var heldige med at vinde.og efterlod et kedeligt udtryk.

Vi spillede ekstremt klogt og lod Ciry beholde bolden når det ikke var mulighed for at presse. Men så snart de spillede den ind i farlige område var vi aggressive med det samme.
Forstår simpelhen at du ikke vil anderkende en top præstation af hele holdet. Lige fra ledere til spillere. Carrick læser kampen fuldstændig og udspiller Verdens bedste træner taktisk.
Vi skulle have vundet 5-0.

Du kan jo ikke møde op imod city og prøve at vinde på deres præmisser. Carrick skal have et 13-tal for hans tilgang til kampen.
Og ud over det var det en super underholdende fodboldkamp selv for den neutrale seer.
Hele fodbold verdenen hylder præstationen. Men der skal mere til at imponere Robson. :-)
Ja Sir Harry var der igen.

Er han med på en lønnedgang og måske en mindre markant rolle (vil han nok ikke), så vil jeg gerne give ham en forlængelse.

Dejlig start og som deebo skriver så ska vi hverken gå i “Carrick kan ikke vinde tilliden” lejren eller “Carrick skal have en 10 årig kontrakt ASAP”.

Men i dag skal vi bare være glade for en god præstation og en sejr! 😉💪
Tror bare vi ser fodbold på forskellig måde MU, omend ligefrem at "udspille" verdens bedste manager finder jeg ærlig talt rimelig sjovt, men det skal dog ikke ødelægge din dag. OGS slog også Pep i 3 ud af 4 kampe i samme sæson, så må OGS også være bedre end Pep jo? ;-)

Men nej, jeg anerkender da en super toppræstation hvor spillerne fulgte game planen, om at parkere bussen og kører kontra kniven hvor Pep så forbløffende lammet ud. Det var den kloge der narrede den mindre kloge som det jo også var med OGS, for jeg så ingen forskel på specielt den første kamp han spillede på Etihad hvor det væltede ned mod City efter hver bold erobring dybt på vores bane med den ene kontra efter den anden.

Men som skrevet inden kampen er jeg pisse ligeglad med spillet i kampe mod Liverpool og City i den tilstand vi er i så det smager fedt at have basket City nu her og stikke en kæp i hjulet på deres mesterskabs ambitioner og længere er den egentlig ikke.

Der er allerede nu begyndt at vokse sig en Carrick In som permanent manager kan jeg se, som ligner en reprise af da OGS kom ombord efter Jose Mourinho blev fyret (iøvrigt også portugisisk).

Det er præcist sådan noget her der gør os til Cirkus United, men hvad ved jeg - vi lever jo af vores historie, den ældre og den lidt nyere del ;-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja Sir Harry var der igen.

Er han med på en lønnedgang og måske en mindre markant rolle (vil han nok ikke), så vil jeg gerne give ham en forlængelse.
Njah nu falder du jo selv i fælden med recency bias. Lad os nu lige se om Maguire overhovedet starter når man flytter bagkæden længere frem og står mindre kompakt inden vi stanger kontrakter ud. Hans seneste skade og alder gør det heller ikke mere sandsynligt :)

Det sagt så var det her sjovt nok den præcis samme bagkæde med Dalot, Mag, Licha og Shaw der startede sammen i Ten Hags første kamp som træner hvor det jo som bekendt gik mindre godt. Ret vildt at tænke på for det er vel snart 4 år siden efterhånden.

Dejlig start og som deebo skriver så ska vi hverken gå i “Carrick kan ikke vinde tilliden” lejren eller “Carrick skal have en 10 årig kontrakt ASAP”.
Ja for det var netop præcis det jeg skrev så tak for at forstå min pointe ordentligt. Nu læste jeg lige BRs indlæg til mig og det er sgu imponerende at man kan få en “våd drøm” til at blive noget jeg tror på vil ske. En anden våd drøm er Ana de Armas hvis nogen skulle være i tvivl om hvor realistisk jeg vurderer det ;)
Manchester United Brøndby IF
https://x.com/theutdhq/status/2012530153335709901?s=46&t=v8E64dXyL7xF9xi2o0IlBQ

Cherki løber rundt i Tiki taka trekanter (hej Tintin) efter han udtalte at han ville dræbe United fordi de slog Lyon ud :)
Manchester United Brøndby IF
Dejlig start og som deebo skriver så ska vi hverken gå i “Carrick kan ikke vinde tilliden” lejren eller “Carrick skal have en 10 årig kontrakt ASAP”.


Kan godt være det er mig, men som jeg læser det Deebo skriver så er han allerede ved at rejse "Carrick In som permanent manager" nu her efter første kamp.

Selvfølgelig vil narrativet (og det vil det 100% også være til sommer) at man i så fald vil forsøge netop at gøre tingene "anderledes" end da OGS blev manager så det ikke kommer til at ligne præcis det det vil være, nemlig en ren OGS 2.0.

Men det er jo stadigvæk en historie man gentager der er den at man henter en ex spiller ind med nada erfaring fra toppen af europæisk bold og med i bedste fald middelmådige resultater bag sig og endda en manager der så sent som i sommers blev fyret efter dårlige resultater.

Men der vil i hvertfald være både en DoF og en CEO der vil ånde lettet op hvis Carrick signes som permanent manager til sommer - det er helt sikkert. "Best in Class" ledelsen vil være reddet ved at Carrick laver en OGS 2.0 - i hvertfald på den korte bane :-)
Noussair Mazraoui is set to return for #MUFC´s game against Arsenal on Jan 25th. The club will give the Morocco intl a few days´ rest due to AFCON final tomorrow, but he´s scheduled for training next week. Huge boost for Carrick´s side.

Fint at få et alternativ til Dalot selvom han vel overordnet spillede en fin kamp og havde ret godt styr på Doku udover de klassiske hjerneblødninger. Højresiden må siges pludselig at have rigtig god bredde.
Manchester United Brøndby IF
Så lige highlights igen fra kampen i dag og glemte helt hvor fedt det er, at se vores træner juble så meget på sidelinjen…samt at se den gamle boss smile over hele femøren:-)

…..og lidt surt for Frank, der nok får en fyreseddel med nederlag i dag
Annonce