@ Tud
Jeg håber selvfølgelig at Carrick gør det så godt han kan og vi vinder alle de kampe der er mulige at vinde, men jeg er heller ikke interesseret i at vi laver en ny OGS.
Du ved Ole Gunnar Solskjær der vandt de første 8 kampe i træk som interim herunder en meriterende Ch.L kamp i Paris med et skades plaget hold hvor han bagefter blot kunne vælge hvilket nul han ville skrive i sin permanente kontrakt?
OGS var også tidligere spiller som Carrick, og også tidligere manager i Championsship (Swansey) som han også var blevet fyret for inden han kom til United. Herudover havde OGS haft stor succes for Molde i Norge bla. i Europa med overvejende offensiv underholdende bold.
Rigtig mange ligheder med Carrick såfremt Carrick altså kan fortsætte resultatet fra idag sæsonen ud.
Jeg mener vi skal igennem en reel rebuld hvis vi nogensinde vil derop hvor vi gerne vil, hvilket hverken er den random lille cup turnering, eller random deltagelse i Ch.L og det gøres kun hvis man sætter sig ned og laver en langsigtet plan som man følger, herunder at finde den rette manager og ikke kun lader kortsigtede resultater, spil og mediers og fans fluktive holdninger bestemme random vigtige beslutninger såsom hvilken manager man har.
Michael Carrick er sikkert en fin manager, men er det manageren til den rebuild vi ønsker? For det synes jeg jo ikke. Og hvis man endelig syntes Carrick var den rette manager så skulle han have været hyret som permanent manager nu her og ikke lade forårets resultater bestemme om han skal have chancen, for det er der sgu´ ingen plan i.
Når jeg ser på hvad Carrick har med i baggagen som manager så er jeg bare nødt til at sige at det ikke imponerer og sporene fra OGS skræmmer al rigeligt til at det har vi prøvet før og der skal vi forhåbentlig aldrig nogensinde tilbage til.
Vores to største managers var sgu´ ikke tidligere spillere, men kom udefra. Begge foretog et ordentlig rebuild efter tid og tålmodighed fra ledelsen, som er det jeg leder efter og ikke give random interim managers fordi de får skrabet resultater ind på den korte bane.
I næste uge skal vi møde Arsenal med Arteta som tit bliver sammenlignet med angående rebuild og nu også her med en tidligere spiller. Forskellen er bare at Arteta blev ansat som manager efter en plan fra klubben og ikke som interim (hvor Arsenal havde haft Freddie Ljungberg inden Arteta kom til).
Arteta havde haft 3 1/2 år som succesrig assistent under Pep, men ledelsen i Arsenal valgte at satse på Arteta af flere grunde, men vidste også at det ville blive et langsigtet træk som man til gengæld lovede at comitte sig til og Arteta var i kraftigt stormvejr blandt fans og medier de første år hvor man svingede meget i præstationerne og var dernede hvor vi har været de sidste par år. Det hjalp ham dog en del at han startede med at vinde FA Cup´en, men det tog ham 3 år før Arsenal sluttede i top 5 og yderligere 1 år før man var titel contendor som man har været fast lige siden.
Det er den slags plan og det commitment jeg savner i ledelsen hvor det første man selvfølgelig bør gøre er at finde den rette manager til det lange træk og ikke til at skabe resultater i foråret.
Den holdning står jeg nok også meget alene med, men det er netop også derfor jeg ser hvorfor vi er i det her morads, hvor vi er meget få nederlag væk fra den næste manager fyring fordi folk bare ikke kan tænke og agere langsigtet i denne klub eller i fanbasen og så vil cirklen blot fortsætte.