Snak

Mere indhold efter annoncen
Er helt enig med @pink her ang. Keane - og det betyder ikke, at jeg bifalder de mere uheldige sider af manden….og som man siger ‘et menneske er ikke kun én ting’……se eksempelvis dokumentaren 99 mht. Keanes betydning for de unge spillere og holdet dengang.

Verden har forandret sig meget siden, og der har han måske nogle gange svært med at følge med - som andre ‘boomere’ - men Keanes standarder for hvad der kræves for at være en Unitedspiller, burde ikke anfægtes.

Om en eller kendis har haft et udfald mod en anden kendis på de sociale medier(Keane/Carrick m.. Kone) er ret uinteressant imo - holder mig selv fra dem, da det efterhånden fylder en stor del af SoMe - tastaturkrigere der kæmper for at have ret fremfor debat….det er så let at slynge lort ud, uden at stå til ansvar.

…og jeg kan godt tilgive Keane for at være barnlig og begå fejl - hvor mange ‘barnlige’ debatter blandt voksne mænd har der ikke været i denne tråd igennem tiden?
Hvor er det vild læsning m.h.t Brentford.

Ja, Keane er måske bitter, men det gør han fandme ikke til en psykopat
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg tror næppe Keane er bitter, men tror han er skuffet over de standarder han ser blandt United spillerne i dag, og det kommer ud som kritik, der ikke altid er hensigtsmæssig
Han er begge dele.

Bitter er han muligvis pga hans exit i sin tid
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Man er da på grænsen til psykopat, hvis man går på banen for at skade en spiller. Den hævnaktion mod Fader Haaland siger det hele. 13 røde kort i karrieren er også en sjat.

Men han var trods alt en leder og en rigtig dygtig fodboldspiller. Det må man give ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det er man ikke.

Der skal meget mere til at være diagnosticeret som psykopat.

Man er besat af hævn.

Og så vidt jeg husker, sagde han ikke, at han ville skade ham. Han ville bare tackle ham/få ham ud.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Deebo


Ja det viser bare sagen i en nøddeskal!
De er så veldreven og har nok også den gode af at være betragtet som en lille klub. Så presset er nok heller ikke så stort der som i fx Tottenham.

Men det viser bare hvor vanvittig dygtige de er til at spotte trænere , spillere osv 🙂
Nu blev Haaland altså ikke mere skadet af Keanes hævnaktion end at han kunne spille kampen færdig. Og efterfølgende spille 2 kampe før han blev skadet i sit venstreknæ. Keanes hævnaktion lå jo i højreknæ. Ikke at det retfærdiggør Keanes hævnaktionen men bare lige for at få fakta på plads.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Siger jeg heller intet om. Bare at han forsøgte at skade ham.
Inuk

Det gjorde så mig klogere. Troede faktisk den ødelagde hans karriere.
Annonce