Snak

Mere indhold efter annoncen
"Som du kan læse, er det ikke nok for ALLE fans at vinde."

Nej, selvfølgelig er det ikke nok. Vi er jo ikke Burnley.

Er Real Madrids fans tilfredse med at vinde?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Mon ikke det rigtige spørgsmål lige nu er, om man helst vil vinde, eller om man vil have underholdende fodbold?

Det er fint at ville det hele, men holdet er jo slet ikke godt nok endnu til, at vi kan forvente godt spil hele tiden.

I øvrigt… når man kigger tilbage på selv de bedste hold i United, så var deres største kvalitet altid deres evne til at vinde kampe.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Kampdag… og i dag muligheden for at hoppe op på tredjepladsen og samtidig vise Liverpool, at bare fordi de vinder over West Ham, så skal der stadig mere til for at hente os.
Det er et vigtigt signal at sende til vores nærmeste konkurrenter, der nu starter med de europæiske kampe igen. Og lad dem bare vinde der et stykke tid endnu, så deres trupper presses mest muligt.

Lammens
Dalot Yoro Maguire Shaw
Casemiro Mainoo
Amad Bruno Cunha
Mbeumo

Jeg tvivler på Carrick skifter ud i opstillingen, når han nu igen vandt sidst med de samme 11.
På den måde kan Sesko også fortsætte med at bygge sig op.

Vi vinder kampen mod CP, der spillede torsdag aften og som generelt virker pressede.

3-0… Mbeumo, Bruno, Maguire
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
"men holdet er jo slet ikke godt nok endnu til, at vi kan forvente godt spil hele tiden."

Amen T, det er den skinbarlige virkelighed.

Selv om Deebos ønske om at rotere, enten i dag eller mod Newcastle, er absolut ønskeligt, så er det bare svært at se hvordan.
Sesko jo, men derudover?
Bytter man enten Mainoo eller Casemiro med Ugarte, hvordan ser det så ud?
Vil man kunne vinde, selv mod Palace i dag?
Bytter man Maguire med Heaven, hvordan vil det så gå?
Jo man kan måske lade Mazraoui afløse Dalot på backen og lade portugiseren afløse Shaw i den anden side, men sammen med Sesko er det vist nogenlunde det.

Vi er tynde og det bliver ikke anderledes før sommervinduet og så må det, i hvert fald som jeg ser det, være bedre at sammentømre holdet for nu, end at risikere at miste vejen til CL.

Så jeg forudser ingen ændringer i dag, heller ikke Sesko.
Som vi jo må sige har haft kæmpe impact fra bænken og det synes han da også selv at være meget godt tilfreds med.
Måske det skyldes at han godt selv ved at han skal fodres og det helst fra kanterne?
Med Dorgu ude er der ikke mange indlæg at vente.

Ja, vi risikerer slitage på flere spillere, ikke mindst Shaw.
Men skulle han blive skadet, EFTER vi mere eller mindre har kvalet til CL og han derfor heller ikke kommer med i slutrunden, ja så meget desto bedre for klub og hold. Eller?

Alle ved jeg elsker god, teknisk og underholdende fodbold.
Men jeg må bare sige at jeg ønsker sejre endnu mere.

I øvrigt Deebo, så har Carrick ca. 0 aktier i at truppen ser ud som den gør.
Så den der med at HAN er ansvarlig for også det, må du længere ud på bøhlandet med.
Måske man skal søge den vinkel i enten ærgrelsen over Amorims exit, eller i en eller anden obskur drøm om et "navn", man end ikke selv kan pege på?

Jeg tror vi vinder i dag, men også at det næppe bliver hverken kønt eller overlegent.
3-0 ville være ønskescenariet, som med de individuelle styrker holdet besidder bestemt er muligt.
Også med halvkedelig bold.

Mit bud på "årets spiller i klubben".
Senne Lammens, hvis han holder niveauet.
I øvrigt Deebo, så har Carrick ca. 0 aktier i at truppen ser ud som den gør.
Så den der med at HAN er ansvarlig for også det, må du længere ud på bøhlandet med.
Måske man skal søge den vinkel i enten ærgrelsen over Amorims exit, eller i en eller anden obskur drøm om et "navn", man end ikke selv kan pege på?
Hvad fanden snakker du om? Jeg hverken forstår hvad du skriver eller hvad du svarer på som jeg skulle have skrevet.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak @Pally for det interessante rullende gennemsnit!

Det sjove er jo, at hvis det lykkes Carrick at hive top 5 hjem, så kan det i sidste ende måske faktisk minimere hans chancer for at bliver fast træner.

Jeg tænker at de fleste af de profilerede boblere, der er nævnt herinde og på X som Nagelsmann, Alonso, Emery, Pochettino, Enrique m.fl. kun vil være aktuelle med CL bold næste sæson.

Så holder dén præmis, vil Carricks konkurrenter uden CL bold være mere i stil med Ireola, Glasner, Southgate, Xavi, De Zerbi m.fl. Her kan et skifte i hvert fald virke som et noget større gamble og risikere blot at være et skridt til siden i stedet for et skridt frem.
United
Deebo

Først og fremmest. Der er INTET personligt i det, så ingen grund til at blive vred. Ej heller stødt på manchetterne.
Jeg respekterer dig og håber det er gengældt.

"En af de punkter hvor jeg er nervøs omkring Carrick som træner bliver jo endnu en kamp her i midtugen hvor han bliver nødt til at rotere en smule"

Dette citat, skrevet så sent som i går af dig, indeholder begge de præmisser jeg tillader mig at opponere mod.
Du skriver jo at der både er behov for at rotere, hvad jeg slet ikke mener.
Du skriver også at du bliver nervøs ved Carrick som træner og det må jo skyldes at du på en eller anden måde opfatter ham som værende ansvarlig for situationen som den er.
Jeg kan gå med til at Carrick måske mangler at kunne sadle om undervejs i kampene. Men ikke meget mere, bl.a. fordi der ikke er så mange alternativer.

Ydermere har du flere gange udtrykt tvivl om Carricks evner.
Hvad på sin vis er fair.
Men hvad skal vi dog i stedet?
Satse på en anden træner med måske endnu et stilstifte i støbeskeen?
Du har også indtil flere gange gjort opmærksom på, at du ikke kan pege på den rette træner.

For god ordens skyld, kan det da være at jeg fejlfortolker, selv om jeg ikke lige kan få øje på hvor det skulle være.
I så fald vil jeg blot håbe på at du uddyber.

Igen, jeg respekterer dig.
Det gør ikke at jeg er enig i alt hvad du skriver.
Håber Sesko starter i dag - han har gjort det fremragende som indskifter, og det bør belønnes med en startplads. Amad ligner en der godt kunne trænge til en pause, og ellers giver resten sig selv.

Vi er kæmpe favoritter og jeg tror da også vi vinder, men vi skal nok gøre det svært for os selv. 2-0 med Sesko og Mbeumo som målscorere.
Du skriver også at du bliver nervøs ved Carrick som træner og det må jo skyldes at du på en eller anden måde opfatter ham som værende ansvarlig for situationen som den er.
Nej jeg skriver at en af de punkter hvor man kunne blive nervøs for Carrick som permanent træner er når der er 2 kampe om ugen i stedet for 1 og han ikke kan spille de samme 11-12 spillere fra start som hidtil. Den bekymring ville gælde alle trænere der ikke har været vant til at jonglere med flere kampe om ugen. Det var i hvert fald min pointe med det og en meget valid en synes jeg.

Årsagen til at jeg ikke er solgt på Carrick endnu er at hans eneste trænerjob var 3 år i Boro uden en oprykning der endda endte med en ifølge deres fans fortjent fyreseddel og hvor de nu 1 år senere formentlig får deres oprykning. Samtlige andre trænere United vil blive linket med eller vil snakke med den kommende tid ville aldrig være et emne hvis de havde et lignende CV. Vi kan håbe han er den næste Guardiola, Arteta eller Xabi Alonso hvis han får jobbet, men at ansætte ham permanent uden bekymringer om hvor dygtig han reelt er kommer ikke til at ske for mit vedkommende.

Vi aner fortsat ikke hvordan han håndterer modgang. Hvordan håndterer han den langt dårligere forberedelse med flere kampe om ugen der ofte også betyder flere skader? Vi ved jo ikke en gang hvordan han ønsker at spille for i begge hans interim perioder har han spillet noget mere afventende end han angiveligt gjorde i sit eneste permante trænerjob. Vil han ligesom mange af sine forgængere lide samme skæbne når/hvis han forsøger at flytte baglinjen frem?

Har man ikke de samme bekymringer omkring en så uprøvet træner så synes jeg undskyld mig man er ret naiv. Jeg synes det peger i retning af at han vil ende som det bedste valg i mangel af bedre og det vil jeg have det helt fint med, men jeg håber i så fald at man venter med at spænde sin vogn helt fast til ham indtil han har svaret på mange af de ovenstående bekymringer som han først bevares vil kunne svare på i næste sæson.

Og lad det være det for nu her inden kampen. Så må vi tage den efter kampen er spillet hvis det er.
Manchester United Brøndby IF
Jeg er meget enig Marty, men mere interessant er det om Carrick også er det ;)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce