Snak

Mere indhold efter annoncen
"Personligt ville jeg nok give Amad pladsen som venstrefløj og så sætte Cunha på bænken som impact spiller."

Også min tanke Bottle.
Derudover er det noget svært at spå om opstillingen, når status er ukendt vedr. både Shaw og Maguire.
Skulle de begge være ude, kan jeg godt lide idéen med at lade Mazraoui spille den ene CB og prøve Heaven ude på backen.
Derudover kunne der også være en idé om at lade Ugarte afløse Mainoo i starteren og så lade de stribede løbe hornene af sig, før vi i anden halvleg begynder at spille mere fodbold.

Der tegner sig altså for mig to scenarier, mindst.

Den mest ønskede:

Lammens
Dalot - Yoro - Maguire - Shaw
Casemiro - Mainoo (Ugarte) - Fernandes
Mbeumo - Sesko - Amad

Den alternative:

Lammens
Dalot - Mazraoui - Yoro - Heaven
Casemiro - Ugarte (Mainoo) - Fernandes
Mbeumo/Amad - Sesko/ Mbeumo/Cunha - Amad/Cunha

Mange hvis´er, men sådan må det vel være?

Bedst i en prekær situation.
Der er lang tid før den næste kamp og der må flere af de skadede og tvivlsomme være spilleklar, plus at vores nærmeste konkurrenter til den tid har europæisk på menuen også.
1 point vil være aldeles brugbart, især hvis også Villa og Chelsea deler i porten.
Og så må vi bare sende en tak til ulvene, som i den grad har åbnet vejen for os.
Endnu en ond ånd i aften. Man har brudt negative stimer på Anfield, Emirates samt mod Brighton og Spurs. Denne gang er det så St. James Park hvor man har tabt de sidste 4 gange og senest med 4-1 i sidste sæson.

Eddie Howe siger de har lidt problemer med sygdom i truppen og så mangler de jo deres Bruno. Man kunne håbe at de er begyndt at flytte fokus over på CL og FA Cuppen, men Howe roterer nærmest aldrig siger deres fans på sociale medier og de har en eller anden ensidig rivalisering kørende mod United, så der bliver næppe nogen gaver fra dem.

Carrick sagde igen at Shaw kun var blevet syg og ikke skadet men han vidste ikke helt om han ville være klar. Ingen Martinez og så blev han vist slet ikke spurgt til Maguires status. Hvis ikke han er med så er der kun Heaven tilbage ved siden af Yoro.

Lammens
Maz - Yoro - Heaven - Shaw/Dalot
Casemiro - Ugarte
Amad - Bruno - Cunha
Mbeumo

Tror man går med den mere kompakte tilgang hvor man vil lade dem tage initiativet på hjemmebane og så håbe på at køre omstillinger. Jeg tror Amad starter igen og så bliver det mest interessante om det bliver Sesko eller Cunha der starter.

Det mest spændende udover hvem der er fit i forsvaret må være midtbanen. Carrick har to midtbanespillere han stoler på der begge spillede 90 min og så slidte ud for bare 3 dage siden. Casemiro starter 100% og så må Ugarte jo nok få spilletid denne kamp enten fra start eller som indskifter. Jeg tænker man satser på at han fra start kan tonse rundt som 8’er med Case bag sig uden at koste som han har for vane når han skiftes ind. Senere kan Mainoo så komme ind for en af de to.

En efter Pools nederlag ret gratis kamp især fordi de to andre konkurrenter mødes, så selv hvis det skulle ende i Carricks første nederlag vil man maksimalt have tabt terræn til en anden klub. Kan man hente en svær sejr så ser det umådeligt godt ud. Tror bare ikke at det her hold med en så smal trup og især midtbanen med Casemiro vil have det sjovt uden ordentlig restitution. Det er ikke et hold der kan klare flere kampe om ugen i nuværende forfatning synes jeg man så mod West Ham. Men okay Newcastle er i lidt af en formkrise selv på deres normalt så stærke hjemmebane, så der vil bestemt være en mulighed.
Manchester United Brøndby IF
MUTV viser i øvrigt U18 holdets semifinale mod West Ham kl. 13 allerede i den anden pokalturnering der findes på det niveau hvis nogen har tiden.

Ikke så prestigefuld en turnerning som Youth Cup, men mon ikke de stiller meget stærkt for at nå finalen.

Gabriel, Ajayi, Bradbury, Thwaites, McCormack, Kukonki, Helafu osv. må forventes at spille.
Manchester United Brøndby IF
Lad mig spørge. Synes du at mange af Keanes gerninger bar præg af noget der bare ligner empati?

Jeg husker en situation i spillertunellen, hvor Viera (mener jeg) angreb Neville verbalt, hvor Keane forsvarede ham, og angreb Viera. Det er da empati, at forsvare egne medspillere.
Svær kamp i aften.
Vi var møg heldige med at få 1-0 hjemme i en kamp, hvor man var voldsomt presset.
Newcastle plejer at sidde på spillet, og især på St. James´ Park plejer vi at have det svært.

Jeg synes det er helt forkert at sige det er en gratis kamp. Kan man vinde, især efter Liverpools overraskende nederlag i går, kan man for alvor lægge afstand til 6. pladsen, hvor der så som minimum vil være 6 points ned til 2 hold, eller 8-9 points ned til 1 hold. og 6 til et andet.

Jeg tror den bliver svær, men håber selvfølgelig på en smal sejr.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nvm

Der er ingen gratis kampe i pl.
Men der er forskel på hvis Liverpool vandt i går og måske var bedre på målscorer og skulle ud og vinde i aften og så på nu at have status quo som minimum ift Liverpool, hvor man kan krydse en møgsvær udekamp af uden “markante konsekvenser”.

Forstår godt hvor deebo vil hen.

Men vi vinder da bare 1-2 i aften!
"Pink? Ja, han startede med det og jeg svarede igen."

1: hvad startede jeg med, Fynbo?

2: Jeg er målløs over, at du simpelthen stædigt holder fast i, at Roy Keane er psykopat. Det er vildt. Det er så vildt. Du har intet belæg for at udtale.det andet end hans tacklinger.

3: jeg er bestemt ikke den eneste, der kritiserer spillet under MC herinde. Du læser jo ikke???

4: jeg har aldrig udtalt, at jeg er utilfreds med pointhøsten, eller påstået andre er det. Jeg taler om selve spillet.......

evnen til at dominere en kamp.......... eller "køre den sikker hjem".

Sig til, hvis du ikke forstår ovenstående, så skal jeg forklare det på en anden måde. Det er jeg også god til
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
JJ Gabriel har lige scoret et flot holdmål til 1-1 mod et godt defensivt hold i West Ham.

West Ham starter forresten med Chidos lillebror på toppen, Chuk Obi.
Jeg er målløs over det stadig er noget der skal fylde det her Roy Keane psykopat pis. Er det virkelig interessant at skændes over i flere uger?

Han var mere voldsparat end den gennemsnitlige spiller og gik til tider langt over grænsen. Kan det ikke blive konklusionen så man slipper for at skulle læse mere om det?
Manchester United Brøndby IF
Manchester United midfielder Jack Fletcher has apologised for using a homophobic slur that has led to him receiving a six-match ban.
Fra BBC
Annonce