Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt af Casemiro, men udover målet har han været helt væk. Længe siden jeg har set ham være så langsom i tanke og handling. Godt nok mistet mange bolde. Problemet er alternativet er fucking Ugarte..
Officiel vinder af United-trådens forudsigelser 24/25
Vi spiller også på en af de giftigste hjemmebaner i ligaen. Godt Bruno kan gøre det godt igen efter den kæmpefejl. Sesko spiller forrygende i dag og kommer godt af med bolden. Spillet er ikke prangende, men det har jo ikke været total dominans. Håber Mbeumo kommer ud i pausen, intet går hans vej i dag og sikke en chance han brænder. Kom så gutter!
Hvad fanden gør man i anden halvleg nu? Man burde jo være erfarne 11v10 efterhånden kan man sige.

Jeg synes Amad skal ind så hurtigt som muligt. Om man så tør lade Mbeumo fortsætte når han ikke er mange frispark fra rødt ved jeg ikke. Han er jo en af få der er garant for mål.

Casemiro nåede jo lige at vise hvorfor han selv når han er elendig er svær at skifte ud. Man får nok en del flere dødbolde også.

Amad ind for Mbeumo eller Mainoo hvor Bruno så går ned på 8’er? Dalot ind for Shaw?
Manchester United Brøndby IF
Tempofyldt halvleg - men godt nok en motorvej gennem vores midtbane. Så dårlige synes jeg ikke vi har været….Mainoo fylder dog for lidt , og korrekt Shaw og især Mbeumo skal passe på. Cunha synes jeg har været god- også Maguire. Dumt at give et straffe væk, efter hvad jeg synes var en lille gave fra dommeren- svært at vurdere om Ramsey filmede. Vigtig vigtig udligning af Case

Nu skal vi så til at dominere kampen, og det ligger godt til Newcastle med Gordon, joelinton og Elanga på kontra. Men vi skal vinde med en mand i overtal hele anden halvleg……og hvor kommer vi til at savne Case - bare han dog var 10 år yngre
Ja vi skal sku vinde med de resultater i de øvrige kampe .)..

Mulighederne er der hvis bare vi ikke alle forsøger afgøre kampen selv, flere af vores spillere vil så gerne selv at de glemmer holdet eller spilleren i den bedre scoringsposition
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Optisk mødte vi ikke op fra starten.
Men jeg synes billedet lyver, fordi vi taktisk lader Newcastle komme.
Formentlig for at de kan løbe hornene af sig.

Forventer vi er meget mere på kuglen i anden halvleg.
Af ovenstående grund og selvfølgelig fordi vi er i overtal.

Måske vi skulle overveje at skifte for ikke selv at få et rødt.
Shaw og Mbeumo skal i hvert fald vare sig.
Ham her dommeren kan vist godt lide at sætte sit præg på begivenhederne.
Mbeomo har ikke været god og det er nok snart tid til Amad.

Det er op til os selv om vi skal ha´ 3 points i dag.
Kom så drenge!
Jeg synes det var tydeligt, at han filmede. Han blev måske ramt, men fandt først ud af at han skulle smide sig et halvt sekund efter. Det var sandsynligvis derfor det gule blev langet ud.
Men det er jo hvad der sker, når VAR ikke går ind, hvis spilleren ikke går ned - det så vi jo senest med Mbeumo mod CP.

Så dumt af Bruno.

Hvorfor får Shaw gult, når de sidste 2 frispark af Newcastle ikke giver gult - det var 1 på midten af banen ved en omstilling, og Mazraoui kommer fri af sin mand på kanten af feltet, hvis han ikke begår frispark.

Mbeumo for Amad virker logisk, når han render rundt med gult, ikke har spillet vildt godt, og spillede mange minutter for 3 dage siden.
Man kunne også sætte Dalot ind til højre og Maz på venstre, så der kommer flere offensive løb. Så risikerer Shaw heller ikke rødt
Det var klart film. Lammens gjorde alt for at undgå kontakten, mens Ramsey søgte den. I øvrigt kan der også sagtens være film ved en minimal berøring, det er trods alt en kontaktsport.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg synes, at det er vildt, at vores taktik er, at Lammens skal sparke langt efter Cunha, selvom han har tabt alle 10 hovedstødsdueller til Tripier.

Jeg ved godt, at Mainoo er ung, men det er kampe som denne, med mange dueller og højt tempo, hvor man tvivler på, om han har redskaberne til at blive en starter på et fast tophold i PL. Dog var hans spark på kasse ret forrygende.
Annonce