Snak

Mere indhold efter annoncen
Man burde kigge på ham, men efter Amorim er det svært at se man går med endnu en meget ung træner. Spørgsmålet er vel også om han selv har lyst med sin fortid eller han ikke er for klog til at tage jobbet.

Han er dog en lidt speciel case for teknisk set har han jo PL erfaring som tidligere spiller der skulle være højt på listen ift. en ny træner.
Manchester United Brøndby IF
Udover at Martinez skulle være tilbage i træning så skulle Shea Lacey også være det nu.

Ibragimov som der er et par stykker der har spurgt om tidligere er nu også tilbage i træning hos akademiet efter han åbenbart havde brækket foden.
Manchester United Brøndby IF
@DeZerbi

Håber da ikke der er mange der helt seriøst mener De Zerbi burde være en kandidat?...manden imploderer jo i stor stil hver anden sæson og forlader klubber i vrede. Derudover har han aldrig hverken spillet eller trænet en større klub

Hvorfor skulle have være kandidat, så kan vi sku da bedre fortsætte med MC
@Deebo jeg er 100% enig og så alligevel ikke angående det taktiske imod Newcastle.

Jeg synes vi kunne have overvejet at sætte Heaven ind gå op i 3-5-2 for at matche Newcastles midtbane - Amad og Dalot på kanterne Mbeumo og Sesko helt fremme og Bruno Case Mainoo centralt med Cunha på 10eren.

Men ellers enig med Malacia...hvorfor helvede skifter han ikke Heaven ind?

Mht. at ville det mere end det andet hold, så vil det jo også betyde at man ikke kan sige det ene hold spiller med "mere" selvtillid end det andet?

Selvfølgelig betyder viljen/mentaliteten da meget, ellers ville det jo også være ligegyldigt at fortælle en spiller hvad han rent taktisk skal gøre.

Når Newcastle lykkedes så godt mod os er det imo, fordi Tonali og Joelinton totalt overmatchede os fysisk og ved at gå ret hårdt til os i nærkampene...så måske det er det der menes med at "ville" det mere..

Man kan jo også gå på banen med den overbevisning at "den her vinder vi" eller at man kan "mærke" energien bare ikke er til stede, og det er der ikke plads til i elitesport...her betyder bare et par få % manglende energi eller fokus afsindigt meget
For øvrigt scorede JJ Gabriel 2 mål for u18 igen i vores 5-2 sejr overr WBA

Det bringer hans total i ligaen op på 19 scoringer - læg dertil 2 i cuppen ...det er jo fuldstændigt vanvittigt af en dreng der fyldte 15 i oktober
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er vild nok!

Er der nogen, der er uenige i følgende udsagn:

Resultaterne er essentielle, men hvis spillet ikke forbedres markant, vinder United ikke flere fans, flere hjerter, sponsorer samt pladser i historiebøgerne.
Målet må vel være at vinde gennem offensiv og spildominerende fodbold.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg er uening og tror mere det beror på at vi skal og må i Europa. Kommer vi ikke det er vores økonomi virkeligt fcked. Der har allerede været noget af en sponsorflugt så vores kommercielle del, som ellers altid har været stærk, er begyndt at lide.

Uden europæisk spiller vi også færre hjemmekampe/igen mindre indtægter og vi kan ikke hente spillere fra de øverste hylder.

Derfor er det imo. afgørende vi først vinder kampe og derved kvalificerer os til CL. Når vi først er i det fine selskab, kan vi begynde at bygge på og forfine spillet.

Tror ikke Arsenal om 10 år husker tilbage på og tænker "sikke noget lort vi vandt det grimmeste mesterskan i historien med Stoke fodbold"...

Historien har en ganske finurlig måde at glemme ting på, hvor mange husker f. eks vores 500 tilbagelægninger til The Great Dane da vi vandt EM i 92, eller at vi rent faktisk totalt udspillede Spanien i 86 og havde mange chancer for at udbygge vores føring, lige indtil Olsen lavede den famøse aflevering til Høgh.

Jeg er da mere stolt af vi rent faktisk vandt EM end at vi næsten kom i en kvartfinale i 86
Måske lidt kontroversielt givet hans Pool baggrund, men kunne Harry Wilson ikke være et emne til sommer? Han kan vidst spille begge wings, og er efter min mening en af Fulhams bedste spillere. Derudover og nok så vigtigt har han kontrakt udløb til sommer.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Fair nok, Dane Land.

1: Havde du reelt regnet med, United ville være i en position til at komme i Europa på nuværende tidspunkt?

2: Mener du, at United virkelig "bare" skal i top-Europa uanset om spillet er rædsomt eller kedeligt?

Ekstra spørgsmål:

Hvis JJ er så vild mod spillere, der er ældre, hvornår bør han så afprøves på den store scene i jeres øjne?

(Rooney???)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
@Pink

Ved godt den ikke var til mig, men agendaen fortjener et svar.

1. Nej ikke efter det lort Amorim præsterede.

2. Hellere det end at spille rædsomt og tabe alt, som under portugiseren. Og rædsomt? City kampen er en af de bedste kampe siden Fergie.
Men nej de sidste fire kampe har ikke været gode nok spillemæssigt. Men selv Guardiola ville have det svært med det endnu en gang ubalancerede spillermatriale.

3. Lad os lære af fortiden og tage det roligt med hypen af talenterne.
Annonce