Snak

Mere indhold efter annoncen
Godt initiativ Deebo

Keeper: Vitek, HG, ingen udgift, giv ham hjemlige cups og stil ham derigennem tilfreds og sulten.

LB: Kæmpe fan af Nathaniel Brown, men han giver ikke mening hvis vi vil holde bredden i venstre siden. De andre du lister er enten for gamle eller urealistiske IMO.

Adrien Truffet vil være mit valg ud fra spillertype, energisk, venstrebenet, slår gode indlæg og relativt atletisk. Om man kan nappe ham fra Bournemouth er en anden sag.

6/8´ere: Anderson/Wharton, for mig er to bedste unge talenter, men urealistiske, specielt Anderson. Stiller er også en man godt kunne håbe på. Balebas stjerne er falmet hos mig. Hackney måske, eller Goretzka? Men jeg håber at det er her man ligger alt energien. Vi skal have tre, der går direkte ind og forstærker os. Sammen med Mainoo og talenterne må det holde.

10´er: Hvis rygterne taler sandt, om at han vil prøve noget nyt, så Julian Brandt. Hans kontrakt udløber vist til sommer. Så fantastisk til rotationen. Forudsat man kommer af med min. Zirkzee og Mount.

9´er: Ja hvis man ikke skal rotere mellem Cunha, Mbuemo, Sesko og måske et dansk talent, men virkelig vil have en ekstra ind så må det være en der ikke går ind og totalt overskygger Sesko. Vhlahovic er jo fri til sommer?
Wilson til højrefløjen og så rotere deroppe?

Der er jo en del bargains til sommer. Hvis man kan få forhandlet okay lønninger med et par stykker kan man for alvor gå dybt på midtbanen.

Træner:

Nagelsmann
Carlo
Enrique

Ellers så behold Carrick indtil Fabregas har modnet. Resten er jo pt. ikke bedre bud end Carrick. Det kan være at han taber de næste fire og så er det en anden sag. Men in this moment of time så er det kun de tre ovenstående der går rent ind.
"Derfor tror jeg man i stedet går med to dybere 6’er/8’ere der måske ikke er decideret 6’ere"

Ja tak, mange tak.
Har ment det længe, af flere grunde, men er det ikke en ny for dig Deebo?

Grundene er som sagt flere.
Mainoo skal ha´ en "legekammerat", som er villig til at postionere sig for ham, skal den unge mand rigtigt blive relevant.
Vælger man noget andet, er Mainoo netop ikke den rigtige og så skal man skifte yderligere en.

Så længe Carrick er træneren og dialogen med spillerne fortsætter, er der vel al mulig grund til at tro han kan viderebringe nogle relevante tips til både Mainoo og Casemiros afløser (gerne Anderson!) omkring positionering?
Der er altså noget at bygge på centralt og det har vi ikke haft i årevis.

Hvor om alting er, må vi håbe en beslutning om at fortsætte med Carrick eller ej, træffes tidsnok til at vores targets kan se sig selv i projektet.
Hvad nok betyder senest 1. april eller deromkring.
Skal en spiller som Anderson vælge os, må der stå en klar og åben dør åben for ham.
Ellers vælger han givet naboerne.
Det behøver måske ikke blive meldt helt så firkantet ud, som jeg gerne så det.
Men det skal li´som være skrevet på væggen, at det her er klubbens plan.
Kun sådan vil relevante spillere se deres åbning.
Og skulle så Carrick vise sig utilstrækkelig, er det hele til umiddelbart at arbejde videre med, hvis vel at mærke hans afløser også passer til skabelonen.

Synes det er rigtigt at Maguires afløser også skal findes.
Et af problemerne med ham, måske det største i min optik, er også for mig at se årsagen til at de seneste 4 kampe ikke har hævet barren i spillet.
Det er ganske enkelt for risikabelt med høj bagkæde, hvis Maguire er ankeret.
Hvorfor Carrick de facto ikke har haft noget valg og med Martinez ude, har vi så heller ikke i de kampe kunnet spille rundt om pres på så overbevisende facon, at de andre tænker sig om 2 gange før de presser højt.

Vi skal sgu ha´ skubbet frem, så afstandene mellem kæderne ikke er for stor og så højt kollektivt pres er en reel mulighed.
Igen en grund til at vælge to bevægelige 6/8ere og ikke en stationær 6´er.
Ja tak, mange tak.
Har ment det længe, af flere grunde, men er det ikke en ny for dig Deebo?
Tjo det er jo også et definitions spørgsmål og det bliver lidt mudret med spillerprofiler især når man som jeg snakker om 3 forskellige dybe midtbanespillere her.

Det korte svar er at jeg ville elske at hente en 24-årig Casemiro, jeg kan bare slet ikke se hvem det skulle være hvorfor jeg også havde så svært ved at skrive nogen på 6’er rollen. Som jeg ser det er Baleba, Tonali osv. ikke decideret 6’ere men var/er Rice og Caicedo det sammenlignet med Casemiro og Rodri? Man skal minimum have en med store defensive forcer og så kan det være en destroyer, en Busquets eller en meget mobil flyvsk type som Baleba.

Så svaret må være at det nok fortsat ikke er helt på linje med det du ønsker men det er jo en gammel debat vi nok aldrig enes helt om :)

Edit:
Og ja enig omkring Maguire. Som skrevet tror jeg dog man går med den billigste løsning og det er at skubbe den position et år frem for at få flere penge til midtbanen.
Manchester United Brøndby IF
@Bottle
Ham Brown har jeg aldrig set spille, men kun rygtet til klubben et par gange. Synes dog som skrevet at man på venstrebacken har så mange unge at en mere erfaren billig en ville være fint.

Synes dine alternativer til Anderson virker for uambitiøse. Det er her pengene skal bruges som jeg ser det og de skal gerne bruges på spillere i en god alder så man igen ikke ender med en aldrende midtbane og de skal være på højest mulige hylde. Hackney og Goretzka duer slet ikke for mig som andet end måske en bonus signing til bredden. Hvis ikke Anderson eller Wharton og man forståeligt nok er bange for Baleba så må man sgu betale overpris for Tonali, Bruno G eller en anden. Man SKAL have kvalitet ind på midtbanen til sommer.

10’eren ser jeg ingen grund til at investere i så længe Bruno er i klubben. Han tager alle minutterne som han plejer. Så skal det være en spiller der kan spille andet end 10’er for ellers ender man jo med en Donny eller Mount igen. Ja eller en Mainoo der ikke kunne få et eneste minut da han kun kunne spille på Brunos plads ifølge Amorim.

Enig omkring trænersituationen selvom Carlo vel allerede har forlænget med Brasilien og bare ikke er særlig sexet med hans alder. Det bliver dog et problem hvis man går efter en landstræner og det taler også til Carricks fordel.
Manchester United Brøndby IF
Zappede lidt rundt, men så en del af Barca kampen og den lignede rigtig meget Uniteds kamp i Newcastle.

Det tryk og den energi det hold kan spille med selv uden Bruno G med et så tændt stadion oveni er meget svært at matche for hold der måske ikke er de mest atletiske/fysiske selv.

Kampen var god reklame for Tonali igen i øvrigt. Må nok erkende at han hurtigt kan blive den bedst mulige tilgængelige midtbanespiller til sommer når Anderson glipper. Er han den overpris værd som Newcastle vil forlange? Nok ikke nej, men det kan stadig blive bedste handel man kan lave.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1x Keeper (Backup)
1x LB (Offensiv)
1x 6’er (Defensive forcer primært. Fysisk)
1x 6’er/8’er hybrid (Allround)
1x 6´er/8’er (Pasningsspiller)
1x LW (1v1 dribler)
1x 9’er (Erfaren+billig med PL erfaring)


Jeg er enig i det meste af det her. Det helt store problem bliver at finde tre centrale midtbanespillere som er gode nok. Det er dog bydende nødvendigt, da vi nok kommer til at spille europæisk næste sæson, og så nytter det ingenlunde at vi kun har tre spillere til to positioner. Ift. den rene defensive midtbanespiller er jeg også meget i tvivl om hvem vi skal have ind der. Jeg synes der er en underlig tendens til at seksere skal kunne en hel masse mere end "bare" at forsvare. Nu så jeg Atletico Madrid i går, og med Simeones metier som defensiv midtbanespiller der elskede at forsvare, så tænker jeg lidt på om man kunne prøve at hente en sekser fra dem? Så er han i hvert fald godt skolet i den del af spillet. Pablo Barrios er nok det bedste bud i så fald :)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
"Kampen var god reklame for Tonali igen..."

Korrekt.

Så kampen i går og havde et vågent øje på ham. Han gjorde det godt! Løb uden bold er fremragende med undtagelse af de sidste minutter, hvor han alibi-løber retur. Hader de alibiløb.

Enten løber du, eller også går du som Messi. Stop de alibiløb.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Det helt store problem bliver at finde tre centrale midtbanespillere som er gode nok. Det er dog bydende nødvendigt, da vi nok kommer til at spille europæisk næste sæson, og så nytter det ingenlunde at vi kun har tre spillere til to positioner. Ift. den rene defensive midtbanespiller er jeg også meget i tvivl om hvem vi skal have ind der.
Som jeg har skrevet tidligere ville jeg faktisk også hellere vælge kvalitet fremfor taktisk fit på midtbanen. Er der kun 2-3 dygtigere 8´ere man kan få fat i og ingen 6´er så køber jeg sgu hellere en ekstra 8´er end endnu en Ugarte. Lidt det samme som Pool har gjort med deres midtbane som måske også ideelt mangler en reel 6´er.

Pablo Barrios er nok det bedste bud i så fald :)
Har set folk nævne ham Barrios og jeg mener også han for et par år siden blev rygtet til United dengang han mere var et stort talent end en profil. Som sædvanligt må jeg lige starte med at påpege at jeg aldrig ser La Liga kampe så ret mig hvis jeg tager fejl, men lige en Atletico spiller har jeg dog svært ved at se ville være fornuftigt at bruge tid på for hvorfor skulle de sælge og hvorfor skulle han ville væk? Den klub er jo nærmest som en kult ledet af Simeone virker det nogen gange som om og jeg tror helt ærligt det er nemmere at lokke en basker væk fra Athletic Bilbao end en ung profil væk fra Simeone :)
Manchester United Brøndby IF
"Nu så jeg Atletico Madrid i går, og med Simeones metier som defensiv midtbanespiller der elskede at forsvare, så tænker jeg lidt på om man kunne prøve at hente en sekser fra dem? "

TUW, det er jo et velkendt synspunkt og sandt er det da også, at en dygtig jernmand kan være pokkers rar at ha´.
Downside er jo så, at vedkommende for at være den prop, skal være meget stationær i sin positionering.
Hvad så sætter begrænsninger for flow, som forudsætter flittige pladsskifter og ofte foran boldholder.

Vil en spiller som du her efterlyser, dermed ikke også overflødiggøre Mainoo?
Nej, det er ikke sådan at jeg synes man partout skal bevare en spiller, alene fordi han er homegrown.
Synes bare at perspektivet med den flittige bevægelse inde centralt rummer så mange muligheder, at kan det fungere, er der ikke mange hold der kan modstå det.

Det bringer mig igen til mit mantra.
Vil man først og fremmest sikre sig bagude, eller vil man først og fremmest skabe muligheder for eget hold?

Hylder jo det gamle ordsprog, hvo intet vover......
Atletico vinder ikke meget og det skyldes efter min mening fraværet af mod.
Tror ikke på det som vinderstrategi og i Unitedperspektiv, er det efter min mening også ved siden af skiven.
I klubbens bedste perioder, har modet altid været en fremherskende del.
Når man ser PSG spille så kan man tydeligt se at Enrique er en dygtig træner der har skolet dem sindssygt godt med det flydende spil på bolden og en masse positionsskift, men man ser også et hav af dygtige boldspillere perfekt købt ind til systemet for sikkert enorme summer.

Specielt de to backs er så gode og hvordan fanden skulle man kunne give Enrique lignende spillere selv hvis han skulle ønske en ny udfordring? Det er nok kun City der ville kunne det som de gjorde da Pep ankom.

Overvejede i øvrigt i min FM leg at skrive at hvis der var en midtbanespiller i verden jeg ville tage til dette hold uanset realisme så var det Valverde. Der kan man tale om allround god :)
Manchester United Brøndby IF
Annonce