Redigeretfre 20. mar 23:10
Puha den tager vi! Flot fightet i så meget modgang trods alt. Vi kan føle os bortdømt, men det har andre klubber også gjort mod United denne sæson og sådan er fodbold nok bare en gang i mellem. I dag gik 50/50 kendelserne så imod.
En uafgjort i dag er ikke verdens undergang på udebane mod et formstærkt hold der havde marginalerne og skarpheden, men at føre to gange og smide det så hurtigt efter er sgu skuffende..
Shoutout til de spillere der blev skiftet ind og alle dem der sluttede kampen efter det røde kort. Ugarte og Heaven især fremragende under omstændighederne synes jeg. Jeg frygtede sgu det ville gå helt galt efter udvisningen, men man stod jo nærmest bedre, kæmpede heroisk og fik spillet sig til den her ene halve chance der kunne have givet sejren med Brunos frie skud på kanten af feltet.
Det leder mig så også hen på det jeg lige nåede at skrive i tråden inden det gik galt. Casemiro var ikke bedre at have på banen end Ugarte, han var dårlig, udmattet og trak sig fra duellerne for ikke at få rødt kort. Der havde det sgu været rart hvis Ugarte var kommet ind tidligere, men det er jo en umulig situation som træner for det plejer jo at gå galt hvis man laver den udskiftning. Forhåbentlig øger det tilliden til Ugarte lidt for Casemiros ben holder sgu ikke til 90 minutter på høj kvalitet.
Min motm går til Cunha der virkelig har spillet sig op efter jeg ellers lige havde afskrevet ham på den venstrekant. Måske er jeg en homer, men synes også Mainoo var rigtig god, men det er nok bare ikke sexet at være spilleren der skal holde bolden kørende uden at sætte den på spil hele tiden. Lammens, de to backs og Yoro synes jeg også gjorde det overordnet fint under svære betingelser.
Nå nok meget heldigt for truppen og Carrick at den står på en lang pause nu. Maguire får vel en enkelt kamps karantæne og selvom Yoro+Heaven gjorde det godt til sidst, så ville det være rart med Licha tilbage til næste kamp.
Jeg synes jeg skriver det efter hver kamp mod Bournemouth, men hold kæft hvor virker de bare godt coached. Nu ryger Iraola nok hjem til Bilbao til sommer og det er nok for tidligt at tage et så stort job som Uniteds, men han er sgu en dygtig træner der giver mig lidt Klopp/Fergie vibes med altid at få det maksimale ud af et beskedent spillermateriale med stor udskiftning oveni.
Edit:
Og så må man rose spillerne, trænerne og analytikerne for at blive et så stærkt hold på dødbolde. Jeg tror sgu man har vundet ufatteligt mange point i denne sæson på den disciplin. Kampen i dag og den mod Everton hvor man giver dem alt for mange hjørnespark og lange indkast blev forsvaret fantastisk og så scorer man jo mange mål selv oveni. Det er ikke mange sæsoner siden man var dårlige i begge ender på dødbolde.
Manchester United
Brøndby IF