Redigeretons 15. apr 19:51
FA havde endda nedlagt påstand om to dages karantæne, men komiteen anbefalede en dag pga. Maguires “ good Character”.
Og Rodri slap så afsted med at sige “alle er imod os, men dommerne skal være neutrale”, med begrundelsen, at han ikke havde til hensigt at stille spørgsmål ved dommerens integritet. Lidt en make it up as you go dom. Kigger man på praksis giver det faktisk sjældent mere end end bøde, at insinuere dommeren er biased eller korrupt. Grænsen går tilsyneladende ved at kalde dommeren en jokke, ikke at kalde korrupt.
Og så var der hændelsen med Haaland der løb helt op i ansigtet på dommeren og overfusede ham verbalt og tydeligvis råbte fuck et eller andet flere gange efterfølgende uden noget efterspil.
Som alt andet er der ingen logik i det FA laver, og det meste virker bare arbitrært.
Man kan godt få lidt flashback til Rooney, der fik 3 dages karantæne lidt ud af det blå for at råbe fuck af kameraet og man bevægede sig ud i en “man må ikke bande på tv før kl. 22” argumentation. Noget man mig bekendt ikke har set før eller siden.