Snak

Mere indhold efter annoncen
Håber ikke de mister modet til at gøre det fremover.


Nej, og særligt ikke, når Sesko ikke er inde oppe foran. Så er det langt spark nærmest det samme som at give Liverpool et nyt angreb. Det der kan og vil ske, og det skete på et meget uheldigt tidspunkt, men gik heldigvis ustraffet hen resultatmæssigt.

Synes virkelig Sesko har bevist, hvordan han er en upgrade på Højlund netop i forhold til duel og hold-up/link-up. Men for pokker det ville være rart at have Højlund på bænken, for det er da så meget bedre end de nuværende alternativer. Zirkzee kan bruges, når der kun er er fokus på link-up, hvor han er virkelig stærk. Mbeumo, kun når vi spiller kontra a´la scoringen mod City...
Bed også mærke i at han umiddelbart efter kampen, i stedet for at hylde sejren og sig selv, gav sig tid til en lille snak med Mason Mount. Med en arm kammeratligt om Mounts skulder.
For mig hvad en moderne og god leder gør.
Amad fik også nogle trøstende ord fra Carrick. Spørgsmålet er om det ikke snart er på tide med en pause til Amad der længe ikke har været på 100%. Det er jo også en træners job at fjerne presset fra de her underpræsterende spillere, og der ville det nok være klogt fremover ikke at have både Mbeumo og Amad på banen samtidig. De har begge brug for en pause tror jeg.

Off topic så kiggede jeg lige på forudsigelseskonkurrencen og med 3 runder tilbage (og masser kategorier stadig på spil) så ligger du sgu nr. 1, Fynbo. Måske er det derfor du er så glad for Carrick, da han også har hjulpet dig godt op i tabellen eller overvurderer jeg min egen konkurrences betydning nu? :D

Synes virkelig Sesko har bevist, hvordan han er en upgrade på Højlund netop i forhold til duel og hold-up/link-up. Men for pokker det ville være rart at have Højlund på bænken, for det er da så meget bedre end de nuværende alternativer. Zirkzee kan bruges, når der kun er er fokus på link-up, hvor han er virkelig stærk. Mbeumo, kun når vi spiller kontra a´la scoringen mod City...
Ja Sesko mangler lige lidt af den ild som Haaland spiller med, men han er jo bare perfekt bygget til at være en PL 9´er. Lad os så bare håbe han ikke får en sløj anden sæson ovenpå en lovende første sæson ligesom Højlund selvom tegnene er der til noget mere holdbart og et langt højere loft.
Manchester United Brøndby IF
Omkring Zirkzee har Fabrizio udtalt følgende tidligere i dag:
"Zirkzee loves being at Manchester United. He believes the club is one of the best in the world and would like to stay and succeed. It’s difficult for Zirkzee to break the relationship and leave because he loves United.

We have to wait for the end of the season. Who’s going to be the manager, if Carrick stay or not. Champions League football requires more squad space. Zirkzee will have a conversation to understand if United can guarantee him game time. If they can’t, Italian clubs are absolutely keen.

I guarantee you there’s at least two or three Italian clubs already in conversations to understand if Zirkzee and United will open the doors to a move."


Hans situation bliver spændende for han skal bestemt ikke smides ud og erstattes for enhver pris som Ugarte. Jeg tror han er bedre rustet til europæisk fodbold hvor han lige får et halvt sekund længere og er lidt mindre udfordret fysisk i feltet. Han kan være rigtig god når tempoet og fysikken er lidt lavere, især hvis man har kant-angribere som Mbeumo der helst skal spilles fri før han er effektiv.

Kommer der et godt bud så skal man nok sælge for der er for lidt slutprodukt i ham, men med det voldsomt dyre angribermarked så er jeg ikke meget for at bruge af de andre positioners budget for at finde en ny backup. Jeg kan kun komme på Mateta, Welbeck og Toney, men sidstnævntes løn og mentalitet er næppe til en rotationsrolle mens Welbeck er 35 år og Mateta har knæproblemer.

Lidt sjovt med Welbeck er det dog at han angiveligt har et rigtig godt forhold til Carrick. Svært at se han ikke ville elske et skifte tilbage til United, så der er nok en handel der kan laves der hvis man ønsker det og Brighton er rimelige.
Manchester United Brøndby IF
Dommerne er bare ikke bedre har vi forlængst lært og hvis det så samtidig passer at VAR vognen ikke har adgang til den der superzoom der blev vist senere fra Skysports som ham Dale Johnson har skrevet, så støtter man dem sgu heller ikke nok for de var jo tydeligt i tvivl om der var en berøring og når de var det så skulle de selvfølgelig heller ikke annullere det. Åndssvagt at man ikke giver dem de bedste redskaber muligt..


Jeg gad heller ikke blande mig, men nu skriver jeg alligevel lige noget. Jeg er glad for, at de ikke har superzoom. Hvis der skal superzoom til for at se det, så er det så ubetydeligt, at det er så ligegyldigt i forhold til ånden i spillet/reglerne. Jeg håber inderligt, at jeg ville sige det samme, hvis det var gået United imod. Og altså, jeg var da glad for sejren i Paris mod PSG, men det var sgu med en dårlig smag i munden efter den hands med ryggen til på Dalots (naturligvis) vildfarne raketskud.

Jeg var totalt pro-VAR til at starte med, men alt det flueknepperi, hvor de trawler det hele igennem for at finde de mindste ting, gør mig vanvittig. Lichas røde kort er i samme boldgade for mig. Ånden i reglerne er at undgå violent conduct, og det er jo ikke violent conduct, at han helt kortvaringt, mens DCL har en hånd oppe i hals-hovedregionen på ham, får fat i hans hårelastik og slipper igen. Nu ser jeg mest United, men et par af de hands og et overturned straffe i Madrid er andre eksempler, og så huske jeg et annulleret mål til Belgien af Lukaku til VM, hvor censoren i bolden viste en berøring, som ingen kunne se i realtime. Det er dem, jeg lige kan huske, men der er jo mange flere.

Jeg ved godt, at "clear and obvious" er elastisk, men superzoom og superslow-billeder rimer bare ikke særligt godt på clear and obvious.

Og så andre gange giver de ikke de åbenlyse, fordi Haaland bliver stående i stedet for at smide sig ned mod Gabriel. Så fra at være varm støtte, så er jeg tæt på bare at støtte afgørelse af offsidelinjen (det kunne de heller ikke finde ud af, da Liverpool blev snydt) og over mållinjen eller ej.

Jeg ved godt, at jeg ville komme til at bande i mange situationer, som tv-billederne kunne fange, men lige nu udstiller det allermest flueknepperi og inkonsistens.

Så er det ude af systemet. Gider ikke debattere VAR (før næste gang...)
Jeg så helst at man afskaffede VAR. Så var der heller ikke noget at diskutere ;)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den er sgu lidt svær med Zirkzee må jeg indrømme. Han er tydeligvis rigtig god for omklædningsrummet og har også nogle kvaliteter der kan bruges i visse omfang, men jeg går bare med følelsen af at vi kan så meget bedre. Zirkzees profil passer jo ikke til en indskifter. Han har slet ikke farten, dynamikken eller aggressiviteten. Man bliver altså halv-irriteret når man ser en helt frisk spiller lunte rundt..
Jeg håber forresten at vi får lov til at se Chido indhop i denne sæson. Det mener jeg virkelig han har fortjent, fordi han tydeligvis har bygget på i hans spil. Han presser som en vanvittig lige pludselig og det er en fornøjelse at se.

@Pally
Tja fair pointe men jeg synes jo at man enten skal støtte dem fuldt ud med de bedst mulige redskaber eller helt droppe dem.

Jeg var også pro-VAR i lang tid, men jeg har efterhånden også erkendt at systemets potentiale aldrig bliver opfyldt og så foretrækker jeg sgu også at man slipper for alle de her pauser, clear and obvious og lange pauser.

Husk dog på når man siger afskaf VAR så vil der komme mål som det Chelsea scorede mod United der endte med at vinde dem mesterskabet selvom han var en meter offside. Måske er et challenge system som man ser i NFL rent faktisk bedre hvor vanvittigt det end lyder. På den måde undgår man alt VAR fnidderet og man kan stadig fjerne de mest groteske fejl, men hvor det hovedsageligt er dommeren der dømmer. Nej det vil nok heller ikke gå for Slot havde jo nok bare challenged det her 2-0 mål i dag og så er man lige vidt..
Manchester United Brøndby IF
Den er sgu lidt svær med Zirkzee må jeg indrømme. Han er tydeligvis rigtig god for omklædningsrummet og har også nogle kvaliteter der kan bruges i visse omfang, men jeg går bare med følelsen af at vi kan så meget bedre. Zirkzees profil passer jo ikke til en indskifter. Han har slet ikke farten, dynamikken eller aggressiviteten. Man bliver altså halv-irriteret når man ser en helt frisk spiller lunte rundt..
Det skulle man have sagt inden han blev købt. Nu er debatten jo i stedet om en afløser vil tilbyde mere for de penge man kan få for et salg af ham og der er ikke mange billige angribere derude som jeg ville sige er en garanteret opgradering på Zirkzee.

Er Liam Delap det sådan som han har spillet denne sæson? Igor Thiago rygtes at koste vanvittige £80m til sommer, Wissa kostede hvad £55m sidste sommer osv. Tror vi en mere ukendt Lammens løsning kan gå ind og levere fra bænken når der er brug for det?

Jeg har i hvert fald ikke lyst til at bruge penge på en backup 9´er fra budgettet der skal gå til andre positioner. Jeg tror det kan blive det samme med Zirkzee som det ender med Carrick at det bedste valg er at fortsætte i mangel af et bedre alternativ og så styrke truppen andre steder.
Manchester United Brøndby IF
En spiller vi også var mildt rygtet til i sommers er jo Tolu Arokadare. Ham kunne jeg godt tænke mig at se som backup. Hans presspil er også vanvittigt godt, forholdsvis billig (formoder jeg) og kæmpestor.
En spiller vi også var mildt rygtet til i sommers er jo Tolu Arokadare. Ham kunne jeg godt tænke mig at se som backup. Hans presspil er også vanvittigt godt, forholdsvis billig (formoder jeg) og kæmpestor.
Meh han er ikke en klar opgradering for mig. 3 PL mål på noget mere spilletid end Zirkzee.. Det skal så være fordi man kan tjene penge på sådan et swap der kan gå til andre positioner.

Jeg har tidligere nævnt Richarlison hvis Spurs rykkede ned, men ellers tror jeg man er ude i navne som Goncalo Ramos og Vlahovic der kan hentes uden det koster af budgettet foruden Welbeck og Mateta. Jeg var engang stor fan af Ramos, men ikke fordi jeg er vildt begejstret for sådan et skifte.

Man er jo blevet rygtet med den unge og ultra hypede Kroupi hos Bournemouth der er i den helt anden ende hvor man så skal betale en kæmpe sum for en ung 9´er der så skal være mere end bare backup og presse Sesko. I en ideel verden hvor budgettet var større og hullerne mindre ville jeg elske det for han virker virkelig dygtig, men igen synes jeg det er dårligt brug af ressourcer hvis man bruger en kæmpe sum på ham lidt som da jeg sagde at det er dårlig brug af ressourcer at købe en Wharton der kun kan spille på Mainoos plads når man mangler så meget andet.

Nå jeg vil smutte i seng, men bestemt en interessant diskussion om Zirkzees fremtid. Jeg er ikke imod et salg af ham, men der skal være en plan med det. Han er ikke affald på samme måde som Ugarte er det og som Mount (0 minutter i dag) vel efterhånden er blevet det imo.
Manchester United Brøndby IF
Annonce