Snak

Mere indhold efter annoncen
Vildt hvor stor forskel der er på Raya i åbent spil og på straffespark


Raya er jo ikke særlig høj, så han er nødt til at gå tidligt på straffespark ellers når han ikke derud. Det er en kæmpe fordel med en stor målmand på straffespark. Der er en grund til at Donnarumma mestrer den disciplin.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
TUW

Det er jo ikke nødvendigvis højden der afgør om en keeper er god på straffespark.
Den vel bedste vi har haft herhjemme, er beklageligvis død alt for tidligt og han var ikke højere end Raya.
Naturligvis Lars Høgh jeg taler om. Mener han var beskedne 180cm. Raya er 183cm.
Lars var ligeledes blandt de allerbedste og ikke kun herhjemme, når det kom til 1 mod 1 situationer.

Så jeg tænker det primært handler om to ting.
God anticipering og en vis evne til at komme ind i hovedet på modstanderen.
@TUW
Højde er bestemt en vigtig faktor hvad angår straffespark, men man kan så omvendt sige at den bedste målmand på straffespark i nyere tid er Diego Alves og han er altså “kun” 187, hvilket ikke er højt indenfor målmandsfaget.
Fynbo: Fair. Jeg synes bare at jeg har lagt mærke til at høje målmænd har haft en fordel, men det kan godt være at det er tilfældigt? 🤔

I nævner i hvert fald nogle som har gode på straffespark, og ikke de højeste.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Deebo

Haha! Nok fordi jeg vitterligt hellere vil have Rashy tilbage end nogensinde at have leao. Vil faktisk hellere spille med fletcher eller slet ikke hente en kant 😅
Han er allerhøjest fin i min bog og kan bestemt gøre ondt. Men jeg vil simpelthen ikke have han i min klub! Hellere Rashy eller Harry Wilson. Det er sådan en woodward transfer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tyler Fletcher er sgu blevet udtaget til VM truppen:

https://www.dailyrecord.co.uk/sport/football/football-news/billy-gilmour-replacement-revealed-steve-37227679?utm_source=livescore&utm_medium=referral&utm_campaign=foryou

Hvor vil det være stort hvis han får kampe for Skotland til VM ☺️
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ja for pokker! Skønt den unge man er med! Den anden skulle nok også have valgt Skotland!
Jeg er betaget af Jack som så mange andre men jeg vil nu sige at jeg hele tiden har tænkt der i hvert fald er en spiller i tyler.
Goddag: Jeg tror og håber at de begge har valgt ned hjertet. Jeg synes det er det bedste når det kommer til landsholdsfodbold.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ja stort for ham. Skotterne virker dog noget sure over at en ung gut med 30 minutters seniorfodbold nu skal til VM. Tvivler på det bliver til minutter.

Lidt mærkeligt kan det jo ende med at koste ham en chance i Uniteds preseason. Han er jo den af midtbanespillerne fra akademiet der står forrest i køen lige nu.

I øvrigt er han ikke den eneste landsholdsspiller på Uniteds akademi. Udover Scanlon der optræder jævnligt for Gibraltar, så er Amir Ibragimov nu også blevet udtaget af ingen ringere end det russiske landshold.
Mærkelig beslutning for en spiller med en del U-landskampe for England at vælge Rusland af alle lande. Han kan jo ikke en gang lave en Tyler og komme til en slutrunde med et dårligere landshold. Ikke just det man gider se fra en af sine favoritter på akademiet..
Manchester United Brøndby IF
Ja stort for ham. Skotterne virker dog noget sure over at en ung gut med 30 minutters seniorfodbold nu skal til VM. Tvivler på det bliver til minutter.


Jeg tror også først og fremmest at han er med for at lære, men der kan jo komme skader eller karantæner. Desuden vil han jo eventuelt kunne blive skiftet ind når Skotland har et resultat. Bliver spændende at se om han får minutter ☺️
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce