Snak

Mere indhold efter annoncen
gen ikke at jeg håber det, jeg er 100% for et permanent salg, men jeg kan godt nok ikke lide tanken om et nyt udlån når det nu trods alt ikke er en Sancho situation. Finder han ikke en ny permanent klub indenfor den næste måneds tid og der kun er endnu et Barca udlån på bordet ville jeg nok sluge en kamel. Alene fordi Barca ikke skal slippe afsted med den strategi..

Jeg er helt enig. Man skal ikke lade Barca låne ham gratis igen. Så hellere beholde ham, og udskyde købet af en ny kant i 1-2 sæsoner, mens man stadig betaler hans høje hyre, men undgår at betale transfer.
Optimalt set finder man en ny klub til ham, men hvis ikke, er alternativet, at han spiller i United ikke det værste alternativ.
Og bryder han diciplinen, ved at tage i byen mv., er klubben jo i sin gode ret til at trække ham for 1-2 ugers løn. Det håber jeg dog Carrick er manden for ikke sker. Han har hidtil vist sig som en faderfigur, der er god til at fokusere på spillernes mentale side.
Deebo, jeg tror krigen i golfen også har begrænset saudiernes villighed til at spendere mange penge for tiden.
De er ikke som som sådan ramt, men økonomien må være det.
Måske, men nok endnu mere spillernes lyst til at skifte derned tænker jeg. Det er jo heller ikke fordi han er på en sulteløn i United, så det virker bare usandsynligt at Saudi nogensinde skulle være på tale for ham der oveni også virker som en mand med en eller anden form for moral.

@nvm
Ja men problemet er jo at Rashford ikke virker specielt interesseret i at komme tilbage. Det bliver interessant at følge for som skrevet tidligere så virker United jo ret komfortable med at få ham tilbage nu hvor der trods alt var et bud på omkring £13m fra Barca på bordet. De må jo mene der er en bedre handel for dem andetsteds selvom det er svært at gennemskue hvor.

@Inuk
Det bliver lige lovligt for udspekuleret for min smag. Jeg tror og håber da for fanden at Ten Hag ønskede succes i klubben foran økonomisk vinding på bekostning af klubben. Succes i United havde også givet ham en ret stor pengepung vil jeg mene.

Lad os nu bare være ærlige og sige det som det er. Rashford har gennem hele sin karriere været utroligt svingende fra sæson til sæson uanset træner og løn. Det svarer jo til at man prøvede at bygge holdet op omkring Nani og gjorde ham til en af de bedst betalte spillere i verden. God spiller på dagen, men nok fejlcastet i rollen som superstjerne.
Manchester United Brøndby IF
Rashford skal IKKE, overhovedet, ind i truppen i United
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce