Snak

Mere indhold efter annoncen
@Tintin
Kan se Ndiaye ikke har vundet en kamp siden marts før i dag. Hvis jeg var ham ville jeg give Everton skylden for den manglende spilletid og tvinge et skifte til United igennem til tilbudspris :)

Har faktisk nævnt ham Pape Gueye tidligere, er du gal for en hammer han har. Men 27 år og ikke helt god nok tænker jeg.
Manchester United Brøndby IF
Ndiaye har, udover den fine assist, ikke været heldig.

Hold da kæft!!!

Fremragende af Skillman. Fin assist og klasse kamp af Pape Gueye, men han ser lidt stor og klodset ud til tider.
Ugarte båret af banen i store smerter under Uruguays kamp mod Spanien, lignede umiddelbart en ACL.
Dælme noget lort med Ugarte. Selvfølgelig særligt for ham, men hvis det er en alvorlig skade, må det alt andet lige også betyde noget for klubbens planer på midtbanen. Mon ikke man havde regnet med et eller andet beløb for ham + hans løn.

Øv på alle måder.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
For helvede da noget pis med Ugarte. Først og fremmest synd for manden, men det gør samtidig også at vi skal have mindst to mere til den centrale midtbane. Jeg tror man må kigge mod Europa, måske kan vi hente Koné og Tchouameni hvis Mou da vil sælge ham?
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja stakkels mand og stakkels os. De første estimater siger 9-12 måneder ude, og så må vi jo se hvor slemt det ender med at være, men nu bliver han i hvert fald i klubben.

Det betyder jo så også at der SKAL 2 nye ind på midtbanen udover Ederson. Gad egentlig vide hvad de havde gjort hvis det var Ederson der fik sådan en skade? Han er jo stadig ikke officiel pga. VM udtagelsen.
Manchester United Brøndby IF
Hvor er det synd… rigtig god bedring til manuel! Hvor er det bare typisk! For pokker da også…


Og til alle andre håber jeg I kan holde varmen i dag… 😉
Jeg faldt i søvn så hørte ikke det hele… men ifølge James fra muppetiers skal vi bare tage det roligt. Hans fornemmelse er vi får en stor sommer. 🙂

Han nævner især løn og økonomi som nogle ting fanbasen generelt overreagerer på.
Han nævner at hans fornemmelse er Andersson får mere i nærheden af 350000 i løn… og at man ikke kan retfærdiggøre at en spiller der købes af forest får mere end Bruno… og mere end de spillere man hentede sidste år fra sammenlignelige klubber!
Fabrizio har angiveligt sagt i en af sine YT videoer at United ikke er meget for at skulle betale Tchouamenis løn. Han er selvfølgelig mere troværdig end Ben Jacobs (kan du huske hvad han sagde om Andersons pris, Goddag?), men det ville være mærkeligt hvis ikke man var villige til at finde en løsning med ham om lønnen.

Tror gerne de overtager hans nuværende løn med en smule oveni, men hvis han er lidt usikker på skiftet og vil kræve en større lønforhøjelse er det nok ikke det rigtige længere.

Med Ugartes skade bliver klubben nok mere desperate på midtbanemarkedet, og det koster nok på andre positioner (LB/LW), men nu får man da to nye må vi gå ud fra. Der var jo altid frygten for at de ville beholde Ugarte som den tredje.
Manchester United Brøndby IF
Ja, ærgerligt med Ugartes skade.
Så han kommer ingen steder.

Tvivler dog på det får den store indflydelse på indkøb til midtbanen.
Tænker at 2 mere bestemt er i pipelinen.
Matty/Scott og endnu en, som for min skyld godt kunne være Yirenkyi.

Ja, jeg ved godt at den famøse stationære 6´er er på manges ønskeliste.
Hvad enten det er Tchouameni eller en anden.
Har kun sidste sæsons måde at spille på at ha´ det i, plus Carricks egen spillestil i sin tid.
Men jeg tror nu fortsat at den stationære 6´er udelades og de sidste skejser bruges til venstre, back eller wing.

Har også en tanke om at Ayden Heaven måske kunne agere 6´er i de kampe, hvor behovet er tilstede.
Han har jo førhen gjort sig på midtbanen og vi ved han gerne løber sine meter.
Selv mod et forholdsvis tyndt norsk hold, synes jeg det fremgik ret tydeligt at Tchouameni ikke er komfortabel med kuglen.
Der sker li´som ikke ret meget, når han er på.
Flugter skidt med mit billede af hvordan Michael Carrick selv spillede den plads.

Der har også været noget røg om at returnere Danny Welbeck.
Kan han fås billigt, er jeg helt med på den idé.
Har egentlig altid godt kunnet lide ham, selv da han for os mest var kendt for at brænde chance efter chance og så har han spillet en del kampe med træneren.
Tænker det ikke spiller negativt ind.
Er der en angriber i England, der minder om Kane, er det vel Welbeck.
Taktisk en mulighed for at spille anderledes end med Sesko.
Der er vel et par gode sæsoner i manden endnu.
Annonce