Deebo, jeg tror nu ikke jeg har nogen udtalt fascination af "danske spillere".
Blot er det dem jeg oftest ser og når jeg hverken er til statistikker, er på SoMes, eller ser ret meget fodbold fra andre ligaer, så er mit udbud jo noget begrænset.
Hæfter mig mest ved hvilke typer, jeg tænker vil være det bedste fit i den til hver en tid øjeblikkelige situation i klubben.
Hjulmand er ikke længere en af dem, han kan for lidt med kuglen og er for defensivt orienteret.
Mens Froholdt og Yirenkyi, som jeg synes har mange lighedspunkter, begge nok kunne være det. De er heller ikke de stærkeste teknisk, men de kommer godt omkring.
Af de to hælder jeg så til ghaneseren, fordi jeg så meget håber vi snart kan finde det unge rigtige fit, uden at skulle betale kassen for ham.
Froholdt vil være noget dyrere tænker jeg.
Nu nævner du 4 midtbanespillere. Jeg så gerne 5 og heldigvis er der jo fortsat Mason Mount. Som nogle måske har en tendens til at overse, når transferønskerne rykker.
Fordi der er skader, mange kampe og forskellige taktiske muligheder.
Er der noget jeg har en udtalt fascination af, så er det fokus på offensiv fodbold. Et hold der har ambitioner om at vinde noget stort, må i min verden tænke sådan.
Forsvar er derfor nok vigtigt, men må komme i anden række.
Derfor er jeg heller ikke så meget til f.eks. Tchouameni.