Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes jeg hører meget gardering herinde. Vi fik ikke spiller X eller Y…så er det også lige meget, og han er alligevel ikke pengene værd, og X kan alligevel ikke fungere med Mainoo, og ageren fra tidligere ledelse skræmmer og der må da være mere ‘value for money’ andre steder etc.

Alle er dog enige om, at første prioritet er styrkelse af midtbanen…ikke ‘måske’ styrkelse - men nogen der kan gøre en forskel her og nu.

Var der Rangnick der sagde man skal have en minimum 50% hitrate på de spillere man henter ind, for kontinuerligt at opbygge en fungerende/succesfuld trup. Den bedste måde at opnå det på, er at minimere risici. Der er intet der er sikkert i livet, og Matty og en Tonali kunne have vist sig at være en katastrofe hos os. På den anden side kender de PL, og der er nok større sandsynlighed for de havde integreret sig hurtigere end Sangare og Kone og hvem der ellers nævnes af billigere alternativer.

Vi har en rigtig dårlig midtbane, og ift. de ambitioner klubben har sat, er det essentielt vi får den på plads så hurtigt som muligt. Der
skal vi bruge de nødvendige midler på de rigtige spillere….og hvis en spiller er den rigtige må vi give markedsprisen.

For vores vedkommende ser jeg ingen fare for liebhaveri tankegang @Fynbo. Vi har set i mange år, hvordan vores midtbane ofte bliver overgået på næsten alle parametre af konkurrerende hold…. Også hold vi helst ikke skulle konkurrere med, og vi skal have det hul lukket.

Nu er Andersson, Matty og Tonali væk….enig i sidstnævnte nok ikke er det det største tab….dog hvis man skal nævne en ting der ofte går igen hos de modstandere der har domineret os på midten, så er det ikke hold med stærke tekniske spillere, men hold hvor midtbanen har haft nogle løbevillige fysisk stærke spillere, der kan drive bolden frem, og samtidigt er defensivt stærke.

Andersson, Matty og Tonali kan alle dette, og vi mangler den type. Scott kan også….men han er virkelig ikke Matty penge værd. Vi ender dog nok med at punge 75 plus add ons ud for ham, da vi er ved at løbe tør for alternativer.


Tottenham skulle angiveligt have et budget på 250-275 mio pund, så størstedelen af budgettet er nu brugt.


Det er ikke sådan man beregner hvad der er tilgængelig, det kommer an på den fulde pakke inklusiv løn mm.

Desuden har man lige solgt en ung forsvar til £50m+ til Brighton.

Og du kan rolig regne med der kommer flere salg, Tottenham har en af de mest fleksible budgetter i PL, deres høje omsætning krydret med deres generelle lave løn nivue (selv om sidste år fik den lidt op), her til kommer de ikke spiller i UEFA og derved har bedre økonomiske vilkår under det nye SCR (85%).
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Jeg er spændt på den kantspiller toure som Newcastle lige har hentet
Der er godt nok stille omkring United. Mon det er fordi de endelig arbejder i kulissen og ikke gennem Romano mfl?
Jeg synes det er vildt at der ikke er noget røg overhovedet. Og jeg er slet ikke i tvivl om at der virkelig arbejdes 🙂
@Goddag
Jeg tænker helt klart, det er fordi, de endelig har fået lukket de skotter. En klub som United med den nuværende ledelse har forhåbentlig adskillige targets og scenarier, de arbejder efter.
Vinder af United-trådens forudsigelseskonkurrence sæsonen 2025/26 - og dermed United-orakel
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ingen røg? Man har ikke hørt om andet end forhandlinger hver dag i flere uger omkring Matty der så endte med at være forgæves.

Og jo kortene bliver tydeligvis holdt tættere på kroppen end tidligere. Det er lidt kedeligt for os fans at alt ikke lækkes mere, men nok ret positivt :)
Manchester United Brøndby IF
T
Ja det må man formode og det har de da også! Men det er også kun godt og professionelt! Spændende hvem de nu går efter 😉

Deebo

Jojo.. men jo ikke den der klassiske Romano agtige måde hvor der er 7-9 opslag omkring forhandlinger på en dag (lidt overdrevet) 🙂
Hvilken formation håber folk egentlig på vi spiller? For synes også den kommende midtbanespiller kan afhænge af hvad drømmen er på den lange bane.

Er Wilcox ikke et 4-3-3 menneske?
@Pally
Fedt at du er tilbage. Mange gode pointer der sjovt nok betyder at jeg ikke er ligeså aktiv da vi ofte tænker ret ens virker det til selvom du nok formulerer det bedre :)


@Deebo: Tak! Og uden at det skal udvikle sig til en bromance, så synes jeg ikke, at du skal sætte dit lys under en skæppe. Jeg har det ofte på samme måde, bare den anden vej.

Og det er jo også rart, at man nogle gange bliver bekræftet i sit syn på tingene, ved at nogen er enige, for der er jo mange perspektiver på en stor klub som United, og der er en hårfin balance mellem at få kortsigtet succes, som giver et bedre fundament at stå på for fremtidens udvikling, men det kan også hurtigt tippe til at tisse i buskerne for at holde sig varm.

Spurs lige nu er et godt eksempel. Jeg kan se, at de angiveligt også skulle være efter Kroupi. Hvis de lykkes med det til høj pris og løn, kan det her vindue jo vise sig helt galt eller helt genialt, alt efter udfald.

Men man kunne på deres vegne godt frygte, at de effekter på lønstruktur og videresalgsproblemer, som vi også har diskuteret i relation til United, kan ramme dem som en boomerang. Men hvis spillerne bare bliver supergode og fungerer med en ny træner, og der bare bliver harmoni, er den overbetaling jo sagtens til at leve med.

Det understreger samtidig, hvor svært et marked United (og andre klubber) opererer i, fordi der er ikke mange spillere, der er gode nok eller kan blive gode nok. Dem skal man finde, og så skal man sørge for, at man ikke betaler så meget for dem (især up front) og giver dem så meget i løn, at man skaber andre problemer for sig selv. Samtidig kan selv en blind sportsdirektør jo godt se, at United desperat har brug for CM´ere.

Det minder jo lidt om dengang med Antony, hvor vi bare SKULLE have en højrekant og blev taget så meget i r...n, at det stadig gør ondt.

Som jeg tidligere har skrevet, så anerkender jeg, at der er så meget informationsasymmetri, at jeg da godt kan forsøge at kloge mig, men reelt ikke kan vurdere, hvorvidt ledelsen gør det rette eller det forkerte. Derfor bliver det sådan lidt: Jeg foretrækker denne type, og som dig er mine håb på Tchou lige nu, fordi jeg anser det som det sportsligt mindst risikable net. Men om han vil, om Real vil, og hvad der skal til økonomisk, ved jeg jo ikke noget om.

Der er jo helt sikkert andre interessante, men mange af dem har jeg stort set ikke set (og min stille påstand er, at det nok også gælder for de fleste fans, der kaster navnene rundt). Jeg håber, at klubbens scouting har så godt fod på det, at det kan minimere den risiko, der altid vil være ved at hente nye spillere ind. Og så håber jeg, at vores åbenlyse behov ikke kommer til at koste alt for dyrt.
Jeg tænker helt klart, det er fordi, de endelig har fået lukket de skotter. En klub som United med den nuværende ledelse har forhåbentlig adskillige targets og scenarier, de arbejder efter.


@T-United:

Det kan du godt regne med. Berrada sagde sådan her i et interview før vinduet (hvor han til sidst også er inde på det med ikke at tage kortsigtede beslutninger):

“I think the template for what we did last summer will be replicated in many ways,” Berrada said. “You always go into a window, you don’t know how you’re going to come out of it, but you have to be really prepared.

“You have to have a clear plan. You have to know exactly what positions you’re looking to strengthen, and you also have to be prepared for any eventuality. There could be exits that we are not expecting. There can be opportunities in the market that perhaps weren’t there at the beginning, so we have to be ready.

“We have to be agile and flexible, but we have a clear plan. Jason Wilcox (United’s director of football) and his team are very well set up to execute that plan, and I do think that what we saw last season is a good way forward for us, to mix experience and youth.

“We want players that have demonstrated they can perform in the Premier League, and perhaps also with players that are doing very well outside the Premier League, but we will always do it within our terms and ensuring that whatever decision we take is not just for the short term.”

Jeg synes, også, at kommentarerne tyder på, at man har følt sig overbevist om M. Fernandes, men at Spurs er kommet ridende på en gal tyr og gjort det umuligt for United at eksekvere på det. Det skyldes nok særligt betaling up front, den løn Spurs vil betale, og et en commitment fra spilleren, der ikke har været så stærk, som de måske troede.
Annonce