Snak

Mere indhold efter annoncen
@Goddag

Det håber jeg! Men mit indtryk er at Wharton mere er en Enzo erstatning, så svært at se os hente ham hvis Enzo bliver.
Vince

Jeg synes der er varierende rygter. Så var real mega forelsket i olise, så døde den lidt og senest har man hørt man stadig er besat af ham.

Det er ikke sikkert det er det sidste vi har hørt til Enzo 😉

Hvad mener du Wharton kan tilføre Chelsea?
@Vince
Tak for svar. Lyder umiddelbart primært som et alternativ til Mainoo mere end en reel makker.

Tror det ville være fint men nok også undervældende i starten at købe en Chelsea reserve når man havde så store ambitioner for midtbanen. En smule mere sexet end Ederson, men ideelt set havde man jo så købt Santos i stedet for Ederson vil jeg sige.

Vinduet står og falder nok ikke med Santos hvis han skulle komme, men hvem den store handel bliver. Skulle det gud forbyde det blive Ederson, Santos plus Berge/Adams eller lignende vil jeg godt nok blive skuffet..

Lad os se hvad der sker. Jeg er hverken oppe at ringe eller afvisende. Lige nu lyder det jo til at man bare har snakket med spilleren og det er man nok ikke de eneste der har gjort.
Manchester United Brøndby IF
Så i øvrigt lige at Joao Gomes aldrig skiftede til Atletico af en eller anden årsag. Var han ikke bedre end Santos målt på seneste sæson?

Han er i hvert fald mere mobil, men Santos er måske en med større potentiale og bedre med bolden. Det er nok den der med om man shiner mest for et dårligt hold med en større rolle eller for et godt hold i en mindre rolle.

Vi kan jo ikke sidde og sige køb fra den franske liga og så rynke for meget på næsen når en spiller der var blandt de bedste unge i ligaen måske er tilgængelig. Hvis prisen er den samme tog jeg Santos over Gomes og Ederson for den sags skyld.
Manchester United Brøndby IF
Vinduet er vel allerede en skuffelse i et eller andet omfang.

Vi har 2028 ambitioner….Og med mindre vi hiver nogle fantastiske kaniner op af hatten, kommer vi nok ikke tættere på dem vi gerne skulle kæmpe om titlen med om 2 år.

Jeg tror ikke på hverken Tchouameni eller Scott. Jeg tror på vi først og fremmest har brug for løbestærke midtbanespillere dernæst teknikken. Andersson og Matty i den rækkefølge var nok de perfekte mål i den henseende……Scott kommer derefter, men ser ham blive i Bournemouth.

Så det giver fint mening for mit vedkommende, at fokusere på kaninerne….hvis vi kan lave en aftale om Bouaddi der først kommer næste år. Sangare kunne så også være interessant. Santos ved jeg ikke rigtig om giver mening nu vi har købt Ederson.

Min holdning er nok, at når vi nu ikke kunne lande de spillere der virkelig kunne forstærke holdet, kan vi ligeså godt gå efter nogle talenter, der måske kan gøre en forskel, og som vi om ikke andet kan tjene en skilling på hvis det ikke fungerer.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Simon Stone
- Alex Scott: appears to be the current main target. Arsenal in the race & Bournemouth said he is not for sale.

- Tyler Adams: Bournemouth might be willing to sell for £40-50m

- Andrey Santos: could be available for around £50m.

- Nmecha: #mufc sources say nothing proactive happening in terms of trying to sign him at this moment.

- Tchouameni: Mourinho will have major say whether he stays at Madrid & current feeling at #mufc is that he will.

- Baleba: Brighton not weak when it comes to negotiation & there been no suggestion that despite dip in form, the fee needed has dropped below £100m.
Manchester United Brøndby IF
Hvor er James Garner i disse rygter? Hvorfor er det ikke en spiller for os?

Han er kun 25 og har haft en kanon sæson for Everton. Kan iøvrigt dække venstre back. Er en af de hurtigste spillere i Evetons trup, og løber solen sort. Har EPL erfaring. Omkring £40m skulle kunne købe ham.
Santos ved jeg ikke rigtig om giver mening nu vi har købt Ederson.
Tenisk set er Ederson jo ikke købt endnu hvis man er nogle rigtige møgdyr :)

Ej enig, det ville give mening med en af de to, men begge virker uambitiøst. I hvert fald da vinduet startede for nu er det måske bare sådan markedet er, og så må man som du siger prøve på potentialet i stedet. Stemningen omkring Santos havde nok også være anderledes hvis man købte ham direkte fra Strasbourg efter et par gode sæsoner.

I øvrigt lidt komisk at United der aldrig har været specielt glade for brasilianere laver en koloni af dem nu hvor deres landshold nok er det dårligste det har været i evigheder. Den bedste brasser i Uniteds historie er vel reelt Casemiro nu med Anderson, tvillingerne og Fred som udfordrer? Ikke noget imponerende felt der også tæller Kleberson, Possebon, Antony, Telles og Andreas Pereira foruden Cunha.

Hvor er James Garner i disse rygter? Hvorfor er det ikke en spiller for os? Omkring £40m skulle kunne købe ham.
Gange to sikkert efter hans kontraktforlængelse og det er nok også det simple svar på hvorfor han ikke er et tema. Han ville ikke koste under £60m i dette marked i hvert fald.

Han udelukkede selv et sommerskifte ved at forlænge sin kontrakt kort inden vinduet. Jeg forstod ikke den timing da der ville have været stor interesse for ham, men hvis han er glad i Everton var det jo det bedste mulige tidspunkt at score en formentlig solid lønstigning ovenpå en flot sæson og med kontraktudløb i vist nok 2027.
Manchester United Brøndby IF
Jeg vil hellere betale 60m for Garner end 50m for Santos!!
Ederson handlen meldes afblæst, folkens. Det er liiige kommet ud her for en god halv time siden.
Annonce