Snak

Mere indhold efter annoncen
Absolut ej at forglemme holder som helhed hvilket jeg også mente ift. at forløse andre pladser og vores sæson.

Han kan godt virke som den holdspiller.

Kan se der også spekuleres i at vores interesse i Santos er god nok men kommer belejligt ift. en Scott forvandling.
At signalere åbent til Bournemouth at vi har en plan B for færre penge.
Om det virker ved jeg ikke. Virker lidt som om sælgende klubber er kolde i r**** og bare venter på Spurs kommer 😂

@nvm
Ja også det mest logiske. Vi får nok svar de næste par dage.

Jeg gad dog godt vide hvad der fik en angiveligt respekteret journalist til helt uopfordret at skrive sådan. Han må have hørt eller misforstået noget.
Manchester United Brøndby IF
Btw så faldt denne i god jord sidst. Der er kommet nogle nye imitationer og lidt til smilebåndet.

https://m.youtube.com/watch?v=IWLbFEC0Ikw&pp=ugUEEgJlbg%3D%3D&ra=m

Synes også disse er værd at se:

Trump: https://m.youtube.com/watch?v=5JLumAI9Tfk&ra=m

Pundits
https://m.youtube.com/watch?v=Kn1ECovmy74&ra=m
Bare rolig Fynbo uanset hvordan en spiller klarer det, så er man vant til at høre at de er for dyre. Hated, adored never ignored.
Tude, der er da masser af eksempler på spillere, hvor enten berømmelse eller for høje prisskilte, har ændret tingene gevaldigt.

Et af de mest tydelige kom på banen i nat for Brasilien.

Synes den her fra Goddag er spot-on.
"Men håber bare også man svarer rigtigt på spørgsmålet “hvem er den/de rigtige?”"

Også for mig hvad det handler om og jeg synes man kan koge det ned til at spilleren skal ha´ et realistisk syn på egne pros/cons.
Lejlighedsvise toppræstationer fra allerøverste hylde, kombineret med endnu flere lave bundniveauer er for mig ikke at foretrække.
Især ikke i kombination med uengagerede indsatser uden bold.
Så hellere et lidt lavere topniveau, kombineret med et højt loft i bunden.

Har før skrevet at jeg håber man griber tingene lidt psykologisk an, når man har indledende samtaler med et target.
Man skal være sikker på at vedkommende forstår at det primært er holdet det drejer sig om.
Kun sådan kan man skabe den rigtige ånd, tænker jeg.
Træneren kan ikke alene skabe den. Noget skal være givet på forhånd.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget enig Fynbo, det var også mere ment som en joke. Ingen kan jo lide United, hvis man ikke selv er fan af klubben (med få undtagelser;). Jeg er dog generelt set meget enig i at mentalitet og arbejdsiver betyder mere og mere for mig i disse år. Vi har ikke behov for de store primadonnaer der føler sig større end klubben og stor cadeau til ledelsen for netop ikke at hente disse typer af spillere. Hvis Fernandes har valgt Spurs over United pga. lønnen, så var han alligevel ikke noget for os, selvom jeg heller ikke vil klandre ham for det. Jeg havde nok selv gjort det samme hvis ikke jeg var så stor United fan.
Meget enig Fynbo, det var også mere ment som en joke. Ingen kan jo lide United, hvis man ikke selv er fan af klubben (med få undtagelser;).


VAR lige ved at gå på den og op i det stor gear til jeg så det i () ;)

Jeg kan som godt lide klubben United, men rigtig meget deres historie og deres fans (selv dem på bold;) og syndes klubben kan være stolt over det man opnået, men har meget lidt til overs for ledelsen og nogen af de gamle koryfæer som jeg syndes ikke altid gør klubben en tjeneste ved deres forskellig pundit opgaver.

Og så må jeg bare indrømme jeg elsker at se ham der Mark Goldbridge... something TUDE.

Det er sådan en "guilty pleasure" hver gang i taber eller der går noget galt skal jeg lige ind og se ham ;)

Det sidste guldkorn kan jeg stadig grine min RØV i laser over, hvor han er fremme og benægte at sådan en lille klub som Tottenham kunne slå jer jer hvis i ville have en spiller.

WARRNING: Goldbridge LAUGHS off the Fernandes to Spurs rumours
https://www.youtube.com/shorts/DBGGx-sl2LQ
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Tude

Apropos psykologi, så tænker jeg der er flere der rent faktisk er glade for United, end de giver udtryk for.
Ingen der elsker fodbold kan jo være uberørte, når de røde djævle rigtigt ruller sig ud.
Det er det ene. Det andet er at alle fans af andre klubber, gerne ser duksene dukket.
Nej, vi har ikke været dukse på det seneste. Men historisk har vi og ligesom det har været med Brasilien, har det været med positiv glad fodbold, når vi har været bedst.
Det finder altid vej til et fodboldhjerte.
Ja, knivene er hvæssede når vi fejler.
Det ser jeg et eller andet sted også som tegn på skuffelse over ikke at få mere fra den glade hylde.
Hehe KO, kom lige til at tænke på dig da jeg skrev den linje. Det var ellers ikke meningen den sidste part skulle med, men jeg gider heller ikke ekskludere en Chelsea fan, der tydeligvis har en smule følelser i klemme for den røde klub i Manchester;).

@Fynbo.
Det er jeg 100% sikker på du har ret i. Der findes ikke mange klubber med den historie. Alt fra gode minder som the treble i 98/99 til tragedier som München-katastrofen i 58 må da på mange måder skabe en eller anden form for respekt til klubben, selvom jeg personligt selv sjældent oplever det bliver sagt højt.
Tude

Har skrevet nedenstående før, men nok før du blev en del af tråden.
Et af højdepunkterne i min Unitedhistorie, var faktisk et nederlag.
FA Cup finalen 1979 mod Arsenal.
Gunners havde totalt greb om om kampen de først ca. 70 minutter og førte fortjent 2-0.
Men som det også var tilfældet i CL finalen ´99 mod Bayern vendte billedet.
Total arbejdsraseri og vilje til sejr gjorde forskellen(ene).
I ´79 kom udligningen nogle minutter før slutfløjt, men holdet fortsatte i samme spor.
Arsenal fik så en kontra til 3-2 desværre, men den indstilling var for mig alle pengene værd.
Nogle vil måske sige naivt. Ikke jeg. Jeg syntes det var en klubdefinerende indsats og var jeg ikke allerede Unitedfan på tidspunktet, var jeg givet blevet det.
Annonce