Det kommer vel så også an på hvad man anser som en marquee signing. Jeg tænker det skal være et stort navn som man tænker går ind på holdet fra dag 1 og bliver en profil. Anderson og Tchouameni som eksempel i den lave ende af det.
En for dyr Alex Scott til £80m vil jeg jo f. eks ikke kalde marquee selvom meget af budgettet ville ryge på sådan en transfer ligesom jeg ikke havde kaldt Matty det. Personligt tror jeg derfor nu at sådan en først kommer næste sommer (jeg skød jo meget frækt på Vini Jr) og at det nu handler om bare at styrke truppen/bredden til at være klar til den store marquee signing der skal rykke United op i mesterskabskampen.
Alt det selvfølgelig skrevet med udgangspunkt i en solid sæson i top 4 igen. Bunder man ud igen er det jo ligegyldigt. Er man rigtig fræk kunne man spå om at marquee signingen var en ny træner, men Carrick skal da lige have chancen først :)
Det er dog nok også at fluekneppe dit indlæg, så jeg er tilbøjelig til at være enig i din pointe. Denne sommers dyreste transfer bliver ikke på midtbanen tror jeg heller ikke og hvis nogen havde fortalt mig det for et par måneder siden var jeg blevet ret så skuffet. Vi må håbe på det bedste på trods af de tidlige setbacks, sidste sommer gik de jo fra Delap til Sesko og Emi Martinez til Lammens, så man kan jo være heldige igen.
Manchester United
Brøndby IF