Snak

Mere indhold efter annoncen
Deebo - hvorfor mener du det var en kamp for Mainoo, men ikke Wharton?
Wharton er da klart bedre på bolden end Mainoo er - og generelt bare en noget bedre spiller.
Er stærk både i det lange og det korte spil og kan sagtens gå med i kombinationer.
Der må jeg være uenig Tintin. Tænker også det er derfor Mainoo er valgt over Wharton til truppen.
Wharton er da klart bedre på bolden end Mainoo er - og generelt bare en noget bedre spiller.
Bedre pasningsspiller ja. Bedre på bolden nej. Bedre spiller generelt slet ikke. Der er trods alt andet i fodbold end at have en god pasningsfod og generelt bør man slet ikke sammenligne så forskellige spillere der har vidt forskellige forcer med bolden :)

Jeg mener det var en kamp for Mainoo fordi han for det første er bedre defensivt end Wharton hvilket siger mere om Wharton, han er mere vant til de helt store kampe/momenter og fordi England ikke havde brug for en pasningsspiller, men en der kunne holde fast i bolden når der ikke var nogen fremme at aflevere til anyway. Mainoo er så boldsikker som man kan blive mens Wharton mere er ligesom Bruno i boldsikkerhed med langt højere risiko.

Synes ellers jeg havde skrevet det ret klart hvad Mainoo netop kan som meget få midtbanespillere kan og det er at modtage den under pres uden at miste den konstant. Det synes jeg der var brug for allerede ved 1-1 målet. Hvis det derimod var England der skulle jagte et mål til sidst mod en low block havde jeg foretrukket Wharton :)

https://imgur.com/a/Dr0qQQQ
Manchester United Brøndby IF
Tude - lige netop trupsammensætningen fra Tuchel er IKKE valid, i min verden!😆

Deebo - jeg får set de fleste af jeres kampe, og synes ikke Mainoo er noget specielt. Wharton har, trods alt, været mega stærk de seneste 1 1/2-2 sæsoner i både PL og Europa.
Jeg kan ikke rigtig finde ud af, hvad det er Mainoo er så god til.

Edit: Læste lige dit opslag igen - og der forklarede du det fint👍🏻
Det må jeg prøve at holde øje med, hvis jeg orker PL efter sommeren.
@Timtin: Har du sådan et par Amorim-briller, som du har på, når du ser de der United-kampe?

Jeg kan næsten ikke komme på en spiller, der har tydeligere spidskompetencer end Mainoo, og hvor man højst skal se 10 minutter for at få øje på dem (man kan så også ret hurtigt se de mindre stærke sider, når man kigger efter)…
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Amorim-briller😆😆😆, måske. Jeg har nu også bestilt tid til en ny synsprøve, så måske er der noget der🤷‍♂️
Mainoo er jo den der kedelige spiller som ikke rigtig får mange G/A og som ikke flyver rundt i taklinger eller laver flotte afleveringer som hans anfører gør.

I United er det dog ret tydeligt hvad han bringer i form af flow i spillet, press-resistance og boldsikkerhed. Håbet er at han kan blive så god og kedelig som hans træner der også altid var groft undervurderet.

Jeg forstår godt det er nemmere at forelske sig i Wharton med de lækre pasninger og jeg har jo også ment at han skulle være blevet udtaget til VM, men til helt andre gamestates.

Og ja vi er nok lidt homers herinde omkring Mainoo som helt sikkert også overvurderes og jeg kan godt se hvorfor andre fans ikke forstår begejstringen, men det tror jeg netop er fordi hans impact ikke rigtig kan måles. Man er bare bedre når han spiller og det er svært at forklare hvorfor :)
Manchester United Brøndby IF
Har været tilhænger af gomes før i tiden. Men er nu glad for det ikke blev denne gang. Flot transfer af villa, der fortsætter deres geniale strategi.

For os skal det bare være skridtet videre. Og det tror jeg også det bliver.
Jeg tror nu ikke vi gør det. Men med flere store skader, 28 år og en god slutrunde så kunne man jo overveje at indkassere på licha.

Jeg tror ikke på vi gør det og ved da heller ikke om der lige er en erstatning rundt omkring udover Heaven. Men med sådan en sag der, så bliver det ikke nødvendigvis så fedt at være ham
"Man er bare bedre når han spiller og det er svært at forklare hvorfor :)"

Jep det er præcist pointen.
Spektakulær nej, individuelt overbevisende nej.
Men alle omkring ham får nogle procenter oveni. I hvert fald med bold.
Er man individuelt fokuseret, som jo rigtig mange er, får man næppe øje på ham.
Har man derimod øjnene på HOLDETS performance, går det straks bedre.

Få kan som Mainoo med enkle greb gøre defensiv til offensiv.

Nogle af os husker det danske landshold anno 1986.
Laudrup, Elkjær, Lerby, Arnesen og hvad har vi.
Preben Elkjær engang har rost en spiller på holdet og kaldt ham den måske vigtigste af alle.
Jens Jørn Berthelsen hed han og var alt andet end spektakulær.
Men som Mainoo gjorde han altid det letteste og sidemændene fik nogle procenter foræret.
Holdets grå eminence var Berthelsen, som Mainoo også er det.
Annonce