Snak

Mere indhold efter annoncen
Problem med Camavinga som jeg forstår det, er han ikke ønsker at forlade Real Madrid så med mindre de tvinger ham så bliver han nok.

Han er i øvrigt også på £205k + £55k i løn nu med 3 år tilbage på kontrakt.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Camavinga nej tak! Så hellere Koné.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Ja knockout men synes også jeg hører en af de der athletic folk eller James muppetiers udtale at den sidste midtbane mand godt måtte være et navn og en “Wow” ting. Der kunne camavinga passe ind, der jo som 18 årig var ligesom bouaddi er nu - eftertragtet.
Tuw

Også med skadeshistorikken?
@KO
Du fik da ikke set mange kampe med Mainoo her i foråret (han dominerede mod Chelsea husker jeg da) hvor han var fremragende 90% af tiden og havde mindst lige så stor andel i den flotte sæsonafslutning som Carrick havde. Det er jo netop også fordi han var blandt de allerbedste midtbanespillere i PL op til VM at han blev udtaget må man antage.

At der så har været downperioder undervejs siden hans debut er helt rigtigt og intet nyt for en ung spiller selvom der var en bruger herinde tidligere der mente at hans antal af kampe for United burde betyde at han skulle spille som en 29-årig i sin prime uanset alderen :)

Hvis United fans overvurderer Mainoo, så bliver han også undervurderet markant af ABUs. Den dag han forhåbentlig bygger på sit pasningsspil eller fortsætter sin forbedring uden bold bliver han en klassespiller. For nu er han en over middel PL spiller og en elite PL spiller relativt til sin alder med et par store svagheder og helt unikke styrker.

Og nu har jeg vist skrevet nok om Mainoo. Personligt håber jeg faktisk han ikke starter mod Frankrig da det vil være at gøre ham en bjørnetjeneste nu ligesom det var da Lammens kom ind. Hjem til United hvor der sættes pris på ham, han var tydeligvis mærket mentalt efter kampen da han smed sin trøje i frustration.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
“ Hvis United fans overvurderer Mainoo, så bliver han også undervurderet markant af ABUs “

Hvad pokker er ABUs?
@Goddag
Vi er måske også snart nået et punkt hvor vi overvurderer fart hos midtbanespillere for meget og der er jeg bestemt medskyldig.

Hvor mange af de bedste dybe midtbanespillere gennem tiden var reelt “hurtige”?

Dog nej tak til Camavinga af andre årsager, specielt det at han ikke vil væk. Hans skadeshistorik er heller ikke køn og lønnen er voldsom for hvad jeg vil kalde en Mainoo konkurrent som man allerede nu har hentet i Tielemans.

Jeg ønsker en der er god uden bold uanset om han er hurtig eller ej og kan være en reel makker til de 3 man nu har der alle er bedre med bolden end uden. Hvem det er der kan det er jeg dog i tvivl om, så overrask mig (igen) INEOS!
Manchester United Brøndby IF
Hvad pokker er ABUs?
Anyone but United.

Nemmere måde at skrive “alle andre end United fans” selvom det også bruges som et udtryk ala “Alle hader os” i en mere negativ betydning :)

Så basically mener jeg bare han undervurderes af alle udenfor United selvom han sikkert også overvurderes i United kredse.
Manchester United Brøndby IF
👍🏻👍🏻
Jeg er jo ikke vanvittig imponeret over ham, men er i hvert fald ikke en ABUer i den sidste kategori du nævner😆
Det er nok nærmere de Amorim-briller - dog hader jeg wingbacks!
Deebo

Fart er vigtigt men tror nu lige så meget at det er eksplosivitet der er vigtigt i de små rum. Fart over den lange distance er de vigtige kontraer for og imod.

Men spillet bliver jo utrolig komplekst og synes jo netop et land som Spanien viser, at et hold godt kan være ret langsomt, men fordi de bruger kuglen hurtigt og positionerer sig godt, så bliver der spillet så ekstremt hurtigt alligevel.
Annonce