Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi kan altid komme med denne her hvis det ender uden flere forstærkninger og så bilde os selv ind at det er det rigtige at gøre. Det vil i hvert fald være mit håb i så fald at man kan vinde på kontinuiteten mens alle de andre undtagen Arsenal har nye trænere og stor udskiftning i truppen :)

Manchester United have had a relatively quiet transfer window by Premier League standards.

But after so much squad churn for more than a decade, could that actually be a good thing?

A period of stability might just give Michael Carrick and his players space to breathe and build something for the longer term.


@TUW
Skrev det et par gange i går, men Lammens skulle have været med. Han og Cunha blev bare hjemme grundet noget sygdom, men forventes begge at tage med truppen til træningslejren i Irland og jeg kan ikke forestille mig andet end at han spiller fuld tid mod både Leeds og Milan.
Manchester United Brøndby IF
Deebo: Tak Deebo. Var ikke lige hjemme i går, det var også derfor at jeg missede kampen. Men det beroliger da at han forventes klar ☺️👍
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Deebo: Jeg tror desværre ikke at et stille transfervindue er en god ting. Jeg ser det mere som ledelsen der i så fald svigter Carrick. Vi har brug for en VB og en CM mere. Nu er Mount desværre forventeligt gået ud med en skade, og jeg frygter for Shaw hvis han skal spille tre gange på en uge.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Til gengæld kan man da ikke undgå at blive lidt urolig omkring ham Darlow. I hvert fald så meget som man nu kan bekymre sig om en spiller der forhåbentlig ikke kommer til at spille i næste sæson :)

Heldigvis ser Tom Heaton ud til stadig at være en ok keeper hvis det skulle nå dertil og Dermot Mee må vel næsten være ligaens bedste 4. keeper. Forstår stadig ikke hvorfor han bliver ved med at forlænge i stedet for at finde en klub hvor han kan stå fast i de lavere rækker. Måske rækker ambitionerne bare ikke til mere end at være træningshjælp til Lammens og co. på en kontrakt der sikkert stadig overgår alle os normale mennesker. Ikke det dårligste job i verden :)

Deebo: Jeg tror desværre ikke at et stille transfervindue er en god ting. Jeg ser det mere som ledelsen der i så fald svigter Carrick. Vi har brug for en VB og en CM mere. Nu er Mount desværre forventeligt gået ud med en skade, og jeg frygter for Shaw hvis han skal spille tre gange på en uge
Nej jeg vil da også blive skuffet, men jeg vil da håbe at det forholder sig sådan hvis vi når dertil. Vi har jo set Liverpool gå en hel sæson uden tilgange og så vinde ligaen på kontinuiteten og vi har da trods alt fået hvad der ligner 2 ret dygtige midtbanespillere ind.
Manchester United Brøndby IF
Nu kan vi officielt heller ikke undskylde ledelsens inaktivitet med at de på samme tid sidste år kun havde hentet 2 spillere for i dag er det præcis et år siden at Sesko blev præsenteret og man derfor havde brugte £200m på spillere inden Lammens så kom til på deadline day :)

Der må ske noget i næste uge tænker man..
Manchester United Brøndby IF
Hehe Deebo, det er vist din utålmodighed der taler :)

Jeg er slet ikke sikker på vi henter flere i dette vindue.
Og hvis vi gør, at det bliver en overgangsfigur som Tyler Adams.

En af grundene tænker jeg er, at det ikke lykkedes at skyde Rashford af og at hans ugeløn alene gør ledelsen sparsommelig på andre områder.
Tænker ligeledes at samme ledelse har tiltro til at Carrick kan få noget ud af hvad der nu en gang er.
Vi skal helst ikke løbe ind i skader uheldige steder og så skal det sgu nok gå alt sammen :).

Ved nogen hvordan stadionprojektet finansieres?
Tænker mest på om det er en fond, der er sat i værk.
I så fald må INEOS kunne allokere besparelser dertil, så grådige amerikanere ikke senere kan forkøle sig på midlerne.
Annonce